ZOOGDIEREN BESTUURLIJKE INSTRUMENTEN Negatieve invloeden van buitenaf zoals een te hoge recreatiedruk, chemische be strijdingsmiddelen en vermesting vanuit de landbouw, kunnen bij voorkeur opge vangen worden in productiebossen, die als bufferzone om zo'n natuurbos heen aangelegd kunnen worden. Ook kan ge dacht worden aan het bevorderen van kleinschalige, extensieve en/of ecolo gische landbouwvormen rond dergelijke gebieden. Natuurbos dient bij voorkeur in gebie den te worden gepland, waar geen ver vuild grondwater of oppervlaktewater doorheen stroomt. Als dit niet anders kan, dient dit door technische ingrepen (b.v. een stuw) te worden omgeleid. Bovendien is een natuurlijke, dus t.o.v. het huidige peil, extra hoog grondwater niveau zeer gewenst. Bij de aanleg kan gekozen worden uit een heel scala van mogelijkheden, van het absoluut niets doen en laten verwil deren, tot het intensief sturen in een bepaalde richting. Zo kan b.v. gekozen worden om in een gebied eerst een heel netwerk van slootjes en plasjes te graven en ook hogere stukken te maken, zodat er zich binnen het gebied een grotere afwisseling van biotopen zal kunnen ontwikkelen. Omdat mensen graag snel resultaat wil len zien, zou een aantal boomsoorten, waarvan te verwachten is dat ze in het biotopp thuis horen, ingeplant kunnen worden. Bij het creëren van natuurbos kan ook gedacht worden aan het omvormen van "gewoon" productiebos naar natuurbos. Zelfs de meest saaie productiebossen hebben het in zich om te veranderen in een gevarieerder en natuurlijker bos. De stormschade die hier en daar in onze bossen was, zou hiervoor een mooie aanzet kunnen zijn. Volgens "Stichting Kritisch Bosbeheer" zou een omvorming van 5 ha. naar natuurbos, op iedere 100 ha. productie- bos al een aanzienlijke ecologischever- betering zijn en de recreatieve waarden van dergelijke productiebossen verho gen (2). Ook wat betreft het beheer kan gekozen worden voor een wat hogere beheersintensiteit, bijvoorbeeld het te rugdringen van exoten als Amerikaanse vogelkers en Amerikaanse eik, of een lage, zoals niets doen. Het zou goed zijn als we zowel bij de aanleg als bij het beheer zouden kiezen voor verschillen de methoden, zodat we kunnen leren uit de resultaten. Een gedeeltelijke openstelling voor wandelaars lijkt wel haast een voor waarde. Daarbij hoort natuurlijk ook een stukje voorlichting. 1 4 Grote grazers, zoals het ree hebben een belangrijke functie in het natuurbos. Ze houden open plekken, die ontstaan zijn door omgevallen bomen, langer open door de mantel vegetatie struikrand) en zoomvegetatie kruiden), die een natuurlijke overgang vormen tussen de hoge bomen en de open plaats te be- grazen. Sinds langere tijd komen er geen reeën meer voor in Z.Vl. (een enkeling uitgezonderd) terwijl Z.Vl. reeën qua leefomgeving veel te bieden heeft. Belgi schejagers aan de zuidzijde, en de Wes- terschelde aan de noordzijde houden het ree voorlopig uit Z.Vl. De enkele vos die wel door deze barriè res heen weet te komen, wordt, zo is helaas al een aantal malen gebleken, direct door "onze" jagers afgeschoten. De herintroductie van ree en vos zou bij de aanleg van een keten van natuur- bosjes serieus overwogen moeten wor den. Plezierjacht hoort in deze bossen uiteraard niet thuis. De weinige instrumenten die ons ter beschikking staan om daadwerkelijk stukjes natuurbos te realiseren, moeten met beide handen worden aangegrepen. Te denken valt bijvoorbeeld aan de "Landinrichtings Projecten Kust West- Zeeuws-Vlaanderen" en "Aardenburg" alsmede de diverse ruilverkavelingen door heel de streek. Ook de gemeentelijke Landschapsbe leidsplannen biedt mogelijkheden om stukjes natuurbos in te richten. Het meerjarenplan bosbouw en heel recent het natuurbeleidsplan zijn belangrijke instrumenten. Laatstgenoemde spreekt over concentratiegebieden en verbin dingszones door heel Z.Vl. welke te behouden zijn of beter nog, te versterken zijn ten behoeve van allerlei ecologische waarden. Ook subsidieregelingen via Bos- en Landschapsbouw, Natuur, Milieu en faunabeheer en Stichting Landschaps verzorging Zeeland beiden mogelijk heden om heel concreet aan de slag te gaan. Aanleg voor natuurbos in Zeeuws- Vlaanderen: een uitdaging voor de jaren negentig. Lucien Calle. Lid van de Bomenwerkgroep Zeeuws Vlaanderen. 1Landelijke milieukartering, Rijks instituut voor Natuurbeheer 1976. (2) Natuurbos en Recreatie in Neder land. Ronald Goderie 1986. Uitgave Stichting Kritisch Bosbe heer. Een conclusie uit deze nota is dat natuurbos door recreanten hoger ge waardeerd wordt dan productiebos. Andere gebruikte en aanbevolen lite ratuur: - De belevingswaarde van populieren- bossen, rapport 581, Dorschkamp. Een belangrijke conclusie: dat een gevarieerde bosbeplanting hoger ge waardeerd wordt dan een monotone bosbeplanting. -Natuurbos in Nederland. Hans v.d. Lans en Gerben Poortinga. Instituut voor Natuurbeschermings Educatie 1986. - Over zomergroene loofoerwouden van het Nederlands Klimaatgebied. Hans v.d. Lans 1976. Uitgave Stichting Kri tisch Bosbeheer. De laatste twee rapporten geven een beschrijving van de processen in een natuurbos.

't Duumpje | 1990 | | pagina 16