KORTE BERICHTEN -V OPROEP: BROEDVOGEL ONDERZOEK PLANOLOGIE 16 De vogelwerkgroep doet al jaren een broedvogelonderzoek in een deel van de Sint Kruiskreek (zie elders in dit num mer). Dit gebeurt in het kader van het Broedvogelmonitoring Projekt (BMP), dat door SOVON wordt gekoördineerd. Het is mijn bedoeling om dit jaar te starten met een gelijksoortig onderzoek in twee terreinen, nl. het golfterrein in de Brugsevaartpolder en in het Bos van Erasmus. Op het golfterrein is een vogelonder- zoek gewenst. Het golfterrein zal bin nenkort flink uitbreiden. Om te weten welke gevolgen dat heeft voor de vogels is het noodzakelijk nu te starten met een onderzoek naar de huidige broedvogels op de akkers en slootranden. Dan hebben we in ieder geval een idee van de vogelstand van voor de uitbreiding. Over enkele jaren kunnen we het onder zoek herhalen en zien hoe de vogelstand zich ontwikkelt. Het Bos van Erasmus is een jong bos in ontwikkeling. Daarnaast liggen enkele lage weilanden (die helaas erg droog zijn). Vorigjaar was er voor het eerst een broedgeval van de fluiter, tevens is er in het broedseizoen een bosuil waargeno men. Verder broedt er o.a. de wielewaal, grote bonte specht, fitis, tjiftjaf, zwart kop, blauwborst, koekoek, tuinfluiter, zanglijster, roodborst enz. Het is interessant om de verdere ont wikkeling naar een 'echt' bos, via regel matig onderzoek te volgen. Beide onderzoeken, die vooral voor be ginnende vogelaars leuk zijn om aan mee te doen, vinden vooral plaats in de maanden april en mei. De meeste tel lingen worden 's morgens vroeg en in het weekend gehouden. Wie zin heeft om mee te doen met een telling of aan het hele onderzoek kan kontakt opnemen met Lucien Boeijan, tel. 01170-53678. De voorzitter van de afdeling Recht spreek van de Raad van State heeft negatief beslist over het beroep dat 't Duumpje, samen met de Zeeuwse Mili eufederatie had ingesteld tegen het besluit van de gemeenteraad van Sluis om medewerking te verlenen aan de rea lisatie van drie nieuwe kampings ten noorden van Retranchement. De Raad van State was gevraagd het besluit van de gemeente te schorsen. In zo'n geval wordt de zaak niet ten principale beoor deeld. De voorzitter kijkt of de gemeente in redelijkheid tot een oordeel is geko men. De voorzitter meende in dit geval dat de belangen van natuur en landschap niet onevenredig benadeeld zijn ten op zichte van het belang van de realisatie van de nieuwe kampings. Een nieuw beroep bij de Raad van State werd ingesteld door het Duumpje tegen het besluit van de gemeente Aardenburg om geen bezwaar te zien in de aanleg van een aantal visplaatsen langs de zuidkant van het Grote Gat van Sint Kruis. Vol gens de gemeente ging het in dit geval om normaal onderhoud van bestaande vis plaatsen. 't Duumpje konstateerde echter dat er een dertigtal nieuwe vis plaatsen waren aangelegd. Omdat de kreek een natuurbestemming heeft in het bestemmingsplan is daarvoor een zogenaamde aanlegvergunning noodzakelijk. In zo'n situatie moet de gemeente beoordelen of de werken negatieve gevolgen hebben voor de natuurwaarden. Maar na herhaald ver zoek bleef de gemeente bij haar mening dat het gaat om onderhoud van bestaande visplaatsen. Het merkwaardige is dat er een geheel nieuwe beschoeiing is aangelegd. Hoe je een niet bestaande beschoeiing kunt onderhouden is ons een raadsel, 't Duumpje vindt dat de gemeente wel erg een loopje neemt met de bestem mingsplanvoorschriften. Mede gelet op de precedentwerking van zo'n besluit werd besloten de zaak aan de Raad van State voor te leggen. De provincie Zeeland heeft ondertussen al een aardige reeks informatieve boek jes uitgegeven over natuur en landschap. Onlangs is daar een nieuw boekje bij gekomen: "Het zijn de kleine dingen..." In deze publikatie wordt aandacht be steed aan de kleine landschapselemen ten, die de afgelopen jaren meer en meer uit het landschap zijn verdwenen. Dui delijk wordt gemaakt dat de kleine stuk jes natuur van groot belang zijn voor plant en dier, soms wat vertellen over de geschiedenis of gewoon voor een aardig, afwisselend landschap zorgen. In het boekje worden de karakteristieke stukjes landschap kort beschreven. Ach tereenvolgens komen aan bod: bomen (van grenslindes tot knotbomen), bosjes (elzenmeten, hakhoutbosjes, populie renweiden), heggen en houtwallen, wa teren en vochtige landen (kreken, welen, drinkputten, riet, eendenkooien), andere stukjes landschap (hoogstamboomgaar- den, vliedbergen, dijken, erven en bin nenplaatsen). De verschillende elemen ten worden kort beschreven, het vroege re nut wordt aangegeven en, als dat van toepassing is, volgen enkele opmerkin gen over het onderhoud. Het boekje wordt afgesloten met een hoofdstuk over subsidiemogelijkheden, want het onderhoud van verschillende kleine landschapselementen kan zelfs nog geld opleveren. Trouwens in dat overzicht springt de gemeente Oostburg er in positieve zin uit. Het is de enige gemeente die subsidie geeft voor het planten en onderhouden van bomen. De uitgave is gratis te verkrijgen bij de afdeling voorlichting van de provincie Zeeland. In het kluphuis van 't Duumpje zijn nog enkele exemplaren beschikbaar voor wie Middelburg te ver weg vindt.

't Duumpje | 1990 | | pagina 22