VOGELTREKPOST BRESKENS IN TEL V Op 13 april j.l. werd met enig vlag vertoon de speciale voorziening voor de vogeltrektellers op de zeedijk bij Breskens in gebruik genomen. De offi ciële openingshandeling werd verricht door mevr. de Vries-Hommes, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, en dhr. Almekinders, dijkgraaf van het wa terschap het \Hje van Sluis. Een lang gekoesterde wens van de vele vogeltellers bij Breskens ging in vervul ling. Zoals bekend is de westzeeuws- vlaamse kust, en vooral bij Breskens een uitgelezen stek om de voorjaarstrek van vogels te bekijken. Dat komt doordat veel vogelsoorten tijdens hun halfjaar lijkse trektocht naar het noorden op de noordzeekust stuiten. Omdat ze pas oversteken als de overkant in zicht is, blijven grote groepen vogels de kust vol gen tot ze bij Breskens eindelijk de over steek aandurven. Het gaat echt om grote aantallen vogels. Het is geen uitzonde ring dat er op een dag tienduizenden vo gels geteld worden, waaronder vele zeld zaamheden. En dat trekt vogelaars. Breskens heeft onder de deskundigen een naam opgebouwd. Als de weersom standigheden goed zijn voor de vogels, staan er vaak tientallen vogelaars te kij ken. Maar goed weer voor de vogels betekent niet automatisch goed weer voor de vogelaars. Omdat de meeste vo gels 's morgens vroeg passeren kan het er behoorlijk koud zijn en wind is er boven op de dijk natuurlijk altijd. Omdat het dijkvak ten westen van Bres kens in het kader van de deltawerken op de schop moest, werd het waterschap benaderd met de vraag, of er tegelijker tijd een voorziening voor de vogeltrek tellers gerealiseerd Icon worden. Het wa terschap werkte mee, en het provincie bestuur werd bereid gevonden de bijko mende kosten voor haar rekening te ne men, groot 7000 gulden, 't Duumpje maakte samen met medewerkers van het waterschap een ontwerp. Gekozen werd voor een vierkant kruis, aflopend van hoog in het midden naar laag aan de uiteinden. Zodoende is er altijd, voor klein en groot, een hoekje te vinden om uit de wind te staan. De uiteinden wij zen in de richting van de vier wind streken, zodat de vogelaars gemakkelijk de richting van de trekkende vogels kun nen bepalen. Maar de vogeltrekpost is niet alleen voor de natuurliefhebbers interessant. Het bijzondere uitzicht trekt als de vogelaars verdwenen zijn veel dagjesmensen of mensen uit de buurt, om even uit te rus ten, rond te kijken of in het zonnetje te zitten. Het enige dat nog ontbreekt is een informatiepaneel, waarop uitleg wordt gegeven waar die geheimtaal spreken de mannen nu eigenlijk naar staan te kijken. Want dat blijft voor de vele voorbijgangers toch nog een raadsel. Ook al vliegen de zwaluwen of gras piepers in grote aantallen voorbij... 8

't Duumpje | 1991 | | pagina 10