KORTE BERICHTEN V NIEUWS VAN HET ZWIN PADDENDOOD In het natuurreservaat het Zwin werden in 1991 niet minder dan 20.377 vogels geringd. Het betrof een 90-tal verschil lende vogelsoorten. Enkele hoge aantallen: 3807 roodborst jes, 639 heggemussen, 400 winterko ninkjes, 1705 kleine karekieten, 1914 tuinfluiters, 6238 zwartkoppen, 1031 goudhaantjes en 483 vuurgoudhaantjes. Interessant door hun aantal of door het feit dat het zeldzame vogels betreft zijn: 11 draaihalzen, 1 kleine bonte specht, 1 Noordse nachtegaal, 2 beflijsters, 9 cetti's zangers, 3 sperwergrasmussen, 75 kruisbekken, 1 kwartelkoning, 1 vale spotvogel (dit betreft de eerste waarne ming voor België) en 3 bladkoninkjes. Op 14 januari laatstleden telden we op de slaapplaats in het Zwinreservaat niet minder dan 2030 kemphaantjes. Dit be tekent meteen een absoluut rekord vooi het Zwin. Vroeger was de kemphaan een eerder zeldzame verschijning van okto ber tot februari. Sinds een tiental jaren echter overwintert hij in onze streken in behoorlijke aantallen, vooral in een zachte winter. Gedurende de dag gaan ze voedsel zoeken in de laaggelegen pol ders. Ze komen in het Zwin overnach ten. Bij strengwordend winterweer verlaten ze onze streken en zoeken ge bieden op waar de temperatuur zachter is. In het edukatief vogelpark broeden 14 paartjes ooievaar. Reeds sedert enkele jaren maken ze hun nest in de top van een zeeden. In de verzamelingen van het ornitholo gisch park broeden reeds heel wat vogel soorten: 1 paar oehoe, vier paartjes kluut, acht paar kwakken en één paar kleine zilverreiger. Ook in de reigerskolonie, die zich in de duinbosjes bevindt, zijn reeds heel wat jongen geboren. In de Zwinschorre hebben de kok meeuwen hun broedplaats ingenomen. Sedert 10 maart worden ook regelmatig vier exemplaren waargenomen van de zeldzame zwartkopmeeuw. Reeds verscheidene malen werd in het Zwin een rose flamingo waargenomen. Omdat het een zuidamerikaanse en geen europese flamingo betreft, is het zeker een ontsnapte vogel uit gevangenschap. Enkele zeldzame waarnemingen: - rond half maart werden een 20-tal rouwkwikstaarten waargenomen. Dit betreft vogels van een ondersoort van onze witte kwikstaart. De rug is niet grijs maar wel zwart bij deze in Groot-Brit- tanië broedende vogel. Vooral op voor jaarstrek wordt hij soms waargenomen, vooral in de kuststreek; - drie kraanvogels op 9 maart; - twee baltsende paartjes middelste zaagbek vanaf 16 april. de konservator Guido Burggraeve De Herpetologische Studiegroep Zee land (HSZ) heeft het gemeentebestuur van Oostburg gevraagd waarschuwings borden te plaatsen op wegen waar veel padden doodgereden worden door au to's. Konkreet werd gevraagd dit te doen op de Noordringdijk bij Cadzand-Bad ter hoogte van de Vlamingpolder. Dit naar aanleiding van een melding dat er in het weekend van 16/17 maart daar veel padden werden doodgereden. Jaarlijks worden er overal in Nederland zeer veel padden doodgereden, als deze tijdens hun trek naar de voortplantings- poel een weg moeten oversteken. Deze trek vindt in het vroege voorjaar plaats (maart/april) en duurt slechts enkele weken. De meeste padden trekken in de vroege avond, vlak na zonsondergang. Er bestaan verschillende manieren om de padden te redden van de verkeers dood. Naast het plaatsen van waarschu wingsborden, worden er soms snelheids beperkingen ingevoerd voor automobi listen. Ook zijn er situaties bekend, dat er wegen worden afgesloten of omgeleid. Sommige wegen worden afgeschermd, zodat de padden de weg niet opkunnen, waarna ze worden opgevangen in em mers, en met de hand overgezet. In enkele gevallen is een speciale padden- tunnel aangelegd of nieuwe voortplan- tingsputten gegraven. De HSZ bekent in de brief aan het ge meentebestuur, dat het haar aan midde len en menskracht ontbreekt om de meest effektieve methode toe te passen (afschermen van de weg of aanleg van nieuwe putten). Vandaar het voorstel aan de gemeente om in ieder geval waar schuwingsborden te plaatsen. Dat maakt de automobilist in ieder geval at tent op het probleem. Pas als tegelijker tijd een snelheidsbeperking tot 50 km per uur wordt ingevoerd, zullen onge veer 50% minder padden worden doodgereden. Deze maatregelen hebben natuurlijk alleen maar zin in de periode van de voorjaarstrek en de snelheidsbe perking hoeft alleen na zonsondergang te gelden. In principe gaat het bij Cad zand-Bad maar om het verplaatsen van het snelheidsbord met 100 meter. Een maatregel, die volgend voorjaar kan worden ingevoerd. Mensen, die nog meer plaatsenfennen, waar veel padden worden doodgereden, kunnen dit bij de HSZ of 't Duumpje melden. Herpetologische Studiegroep Zeeland, Bellinkstraat 28 4331 GW Middelburg 01180-33898. IO

't Duumpje | 1991 | | pagina 12