PLANOLOGIE ZANDPLAAT RONDWEG OOSTBURG Vorig jaar bracht onze vereniging, sa men met andere natuurbeschermingsor ganisaties, de Knelpuntennota van de Zeeuwse Duinen uit. Hierin waren de zaken geïnventariseerd, die we als natuurbeschermers als knelpunt ervaren. Eén van de knelpunten was het rekrea- tief gebruik van de Zandplaat bij het Paulinaschor. Deze zandplaat is ont staan, toen bij het opspuiten van de voormalige Mosselbanken voor de uit breiding van de DOW, er zand over was. Dit zand werd buitendijks tegen de dijk gedeponeerd. Zodoende ontstond een zandig gebied. Meteen werd deze zand plaat in bezit genomen door de vogels. Bij hoogwater komen de vogels uit een groot deel van de Westerschelde naar dit gebied toe, om er het laagwater af te wachten. Het gaat dan vooral om schol eksters, maar ook zilverplevieren, rosse grutto's en drieteenstrandlopers over- tijen hier. Sommige vogelsoorten zelfs in opmerkelijk grote aantallen. In het begin van de najaarstrek (augustus,septem ber) zijn er meer strandplevieren aanwe zig, dan elders in nederland ooit bij el kaar worden gezien. De strandplevier is een rode-lijst soort, sterk bedreigd dus, een duidelijke reden om voorzichtig met dit gebied om te springen. Maar naast de vogels is het gebied in de loop der jaren ook ontdekt door de re- kreanten. Het gaat meestal om niet meer dan enkele tientallen personen, veelal afkomstig uit de nabije omgeving, alhoe wel het de laatste jaren op een mooie zo merse dag behoorlijk druk kan zijn. De knelpuntennota is naar alle gemeen te besturen toegestuurd. De gemeente Temeuzen kreeg de vraag over de zand plaat op haar bordje. We verzochten de gemeente in ieder geval de helft van de Zandplaat voor de vogels te reserveren. De gemeente Temeuzen reageerde hier op, door ons uit te nodigen voor een ge sprek, samen met andere belanghebben den: het waterschap de Drie Ambach ten en Rijkswaterstaat. Deze twee orga nisaties beheren samen het gebied. (Of liever gezegd, ze laten het op z'n beloop). Het gesprek was kort, want iedereen kon instemmen met ons voorstel, dat het Zeeuwse Landschap het gebied in beheer zou nemen. Van de zijde van de gemeente Temeuzen werd door enkele ambtenaren aan het gesprek deelgeno men. Zij zouden het resultaat aan het kollege van B&W voorleggen. Wat schetst onze verbazing als we half april een brief van de gemeente in de bus vinden, waarin het volgende staat: "We zijn de mening toegedaan, dat de voor de zandplaat Paulinaschor van toepassing zijnde bestemming niet voor beheers maatregelen ingeperkt mag worden. Met name het recreëren op de betreffende Zandplaat en de industriële bestemming van de Mosselbanken mogen niet in het geding komen. Vanuit deze optiek kan ons college dan ook niet accoord gaan met het plaatsen van verbodsborden, die het recreatieve gebruik van het gebied beperken." Een opmerkelijke brief, die duidelijk maakt welke wind er waait in het ge meentehuis van Temeuzen. Des te op merkelijker, omdat er op de Zandplaat een natuurbestemming ligt. Een bestem ming, ingegeven door het provinciaal be leid en het beleidsplan Westerschelde. Hoe die twee dingen met elkaar te rij men zijn is ons onduidelijk, 't Duumpje heeft bij het gemeentebestuur dan ook om opheldering gevraagd. Bij deze affaire nog twee kanttekening en. Het is niet de bedoeling van 't Duumpje om alle rekreatie op de Zandplaat te verbieden. Het gaat ons om het afsluiten van een deel (de helft) van het gebied om vogels er te laten broeden en te overtijen. Daarnaast is er geen in dustrieel belang in het geding. De DOW juicht zelfs een natuurbestemming voor het gebied toe. Wel ligt er nog een oude wens van Temeuzen om ter hoogte van het Paulinaschor aan haven uitbreiding te doen. De aanleg van een haven op deze plaats wordt algemeen beschouwd als luchtfietserij, trouwens voordat het zover is zal de Zandplaat al lang zijn weggespoeld. Elk jaar verdwijnt er een stukje van de zandplaat in de Wester schelde. Voor broedvogels als de dwerg- stem is elk broedseizoen er één. Deze pioniers moeten het zelfd hebben van dit soort tijdelijke onderkomens. Gezien het feit dat dit soort terreinen uiterst schaars zijn, is er alle reden om deze vogels op de Zandplaat nog een paar jaar de ruimte te geven. I 2 't Duumpje heeft zich samen met de Zeeuwse Milieufederatie uitgesproken voor de nul-plus variant, als het gaat om de rondweg Oostburg. In het kader van de tracénota/milieu effekt rapportage kon op de plannen ge reageerd worden. 't Duumpje vindt dat vanuit het oogpunt van natuur en landschap een rondweg minder aantrekkelijk is, dan het verbete ren van de weg door Oostburg. Onder de nul-plus variant wordt verstaan het aanpassen van de weg met een rotonde, vluchtheuvels e.d., zodat de verkeers veiligheid toeneemt en de snelheid van het verkeer wordt beperkt. De veschillende tracé's van de rondweg betekenen allemaal een aantasting van het landschap en een verdere versnippe ring van het gebied. Ook al zijn er niet meteen zeer grote waarden in het ge ding, 't Duumpje ziet toch liever geen rondweg.

't Duumpje | 1991 | | pagina 14