PLANOLOGIE ■r HET KLEINE ZEETJE,GROTE GOLVEN Het is niet gebruikelijk, dat natuurbe schermingsorganisaties onderling in het openbaar ruzie maken. Maar het ver plaatsen van de afrastering in het Zwin heeft wel tot zo'n konfrontatie geleid. In het kader van het op Deltasterkte brengen van de zeewering rond het Zwin is er met het waterschap intensief en konstruktief overlegd. Uiteindelijk is er een plan voor de dijkversterking ontwik keld, waarbij de natuurwaarden zoveel mogelijk zijn gespaard. Omdat de hele zeewering op de schop ging, bestond de mogelijkheid de padënstruktuur rond het Zwin opnieuw te bezien. Van deze mo gelijkheid werd gebruik gemaakt. Er is een plan voor de ontsluiting van het ne- derlands deel van het Zwin ontwikkeld, zodat de natuurwaarden het minst wor den geschaad. De rekreatieve druk op het gebied wordt op deze manier in goe de banen geleid. Daarbij is ook aan voor zieningen voor de toerist gedacht, zoals een uitkijkpunt. Bij de hele planvorming is uitgegaan van een afsluiting van "het kleine zeetje". Een oude wens, omdat het rekreatief ge bruik van dit kleine gebied afbreuk doet aan de natuurwaarden in de rest van het afgesloten reservaat. Met name de ver storing van broedvogels is nadelig. Een behoorlijke strook langs de afrastering blijft broedvogel-vrij. Nu toch de omge ving een gedaanteverwisseling onder ging, was dit de uitgelezen mogelijkheid het gebied af te sluiten en de paden en dijkovergangen daarop aan te passen. In het overleg met het waterschap is steeds van deze konstruktie uitgegaan. In het afrondende gesprek, waar ook dhr. Naeye van de gemeente Sluis bij aanwezig was, is met dit plan voor de zeewering ingestemd. Daarbij is afge sproken, dat het verplaatsen van het ras ter een zaak is, waarover niet besloten kan worden in het kader van de zeewe- ringswerken. Dit dient in een overleg tussen de gemeente en het Zeeuwse landschap aan de orde te komen. De teleurstelling was groot, toen het be stuur van het Zeeuwse landschap besloot het verplaatsen van de afraste ring vooralsnog achterwege te laten. Het was onbegrijpelijk dat het Zeeuwse Landschap onder druk van de gemeente Sluis door de knieën is gegaan. Dit ge meentebestuur heeft in de direkte omge ving van het Zwin laten zien, hoe de na tuurwaarden haar aan het hart gaan. Juist door de grootschalige verblijfsre- kreatie van de gemeente Sluis is het drin gend gewenst, dat de rekreatieve druk op het Zwinreservaat in goede banen wordt geleid. Een uitstel van de rasterverplaat- sing is vanuit beheersoogpunt onver standig. Juist nu is er een nieuwe situatie ontstaan. Mensen laten wennen aan de oude situatie betekent, dat het verplaat sen van het raster in de toekomst alleen maar meer moeilijkheden met zich mee zal brengen. Het resultaat van de boze brief die 't Duumpje samen met de ZMF naar het Zeeuwse Landschap heeft gestuurd is, dat nu in ieder geval is besloten dat na het zomerseizoen het raster verplaatst zal worden. Ook de gemeente Sluis heeft hiermee ingestemd. Dit bleek uit het o- verleg dat mevr. de Vries-Hommes (GS- lid natuur en rekreatie) over deze zaak met de burgemeester van Sluis heeft ge had. In een reaktie van het bestuur van het Zeeuwse Landschap wordt ondermeer verwezen naar de gebruiksovereen- komst, die de Stichting heeft gesloten met Domeinen over het Zwin. Daarin was aan de openstelling/afsluiting van delen van het Zwin de voorwaarde ver bonden dat er bestuurlijke instemming moest zijn. Nu de gemeente Sluis heeft ingestemd met het verplaatsen van het raster na de zomer, kan Domeinen hier tegen geen bezwaar meer hebben. En zo is er hopelijk toch weer een klein stapje gezet in de richting van een goede be scherming van het Zwin. I 3

't Duumpje | 1991 | | pagina 15