V BOSSEN IN DE POLDER OF LIEVER NATUURGEBIED? EEN SCHIJN TEGENSTELLING vergelijking Over nieuwe bossen in West Zeeuws Vlaanderen wordt binnen de natuurbescherming verschillend gedacht. Lucien Calle (Duumpje 16:3) is er in principe vóór; hij ziet het liefst natuurbossen maar is ook voor aanleg van multifunktioneel bos(Multifunktioneel bos betekent dat het bos zowel bedoeld is voor de rekreant, voor de houtproduktie en dat het beheer rekening houdt met de natuur). Hij is zelfs van mening dat produktiebos (alleen voor de houtproduktie aangelegd), hogere natuur waarden heeft dan akkerland. René Beijersbergen (Duumpje 16:4) is er in principe tegen. Hij lijkt van mening, dat zelfs de "aanleg" van natuurbos negatief uitpakt voor de totale natuurwaarden in deze streek. Deze bijdrage aan de diskussie over bos in Zeeuws Vlaanderen is van de hand van Joop Kooiman. Zijn stelling is dat er niet meer mogelijkheden komen voor het realiseren van natuurterreinen, als je minder bos aanlegt. Joop Kooijman is medewerker van het konsulentschap Bos- en Landschapsbouw in Zeeuws Vlaanderen. Als ik moest aangeven welk standpunt me het meest aanspreekt, dan is dat dui delijk. Ikzelf ben het van harte eens met Lucien en ik word allerminst overtuigd door de argumenten in het artikel van René. Maar daar wil ik het in dit stukje niet over hebben. Waar ik het wel over wil hebben is over het wijdverbreid mis verstand met betrekking tot de keuzemo gelijkheden tussen bos en natuurterrein. Een misverstand, dat met een hardnek kigheid, een betere zaak waardig, de kop op blijft steken. Vaak, of eigenlijk altijd, vinden Zeeus-Vlaamse natuurbescher mers bij plannen voor bosaanleg, dat de natuur veel meer gediend zou zijn met de aanleg van natuurterrein in plaats van bos. Ook in de inleiding van René's artikel proef ik dat weer. Nu is dat argu ment op zichzelf wel zuiver, maar de verwachting ten aanzien van de realise ring is irreëel. Er bestaat helemaal geen mogelijkheid voor meer natuurterreinen als je minder bos aanlegt! Een vergelijking: In een willekeurige ruilverkaveling wordt voorgesteld om bij het denkbeel dige dorpje Zuidburg een dorpsbosje van 3 ha aan te leggen. De totale kosten zijn 200.000,-. De bewoners van Zuidburg en 't Duumpje vinden het geen goed plan. Op zichzelf vindt men een dorps bosje misschien wel aardig, maar voor dat geld zouden de bewoners liever een lang gewenste Zuidburgse sprothal bou wen, terwijl 't Duumpje liever 3 ha zou kopen om in te richten als natuurterrein. Erasmusbos 5

't Duumpje | 1991 | | pagina 7