r 1 Zoomvegetatie Afrikaantjes 9 tot de akkers en weilanden aan de Bel gische zijde. Hoe jammer dat ook is voor de dijk, de natuur weet overal raad op. In die tijd huisvestte één zo'n steile wand een oeverzwaluwenkolonie en I wa ren door zandbijtjes gegraven gangetjes. Aan de warme zuidzijde van de dijk vlo gen vele libellen en vlinders. Er heerste hier volstrekte rust, met een fraai uit zicht op de nog betrekkelijk kleinschali ge weilanden en akkers van de Sint- Barbarapolder, met er doorheen een res tant van een watergang. Mijn oudste broer 'verried' na verloop van tijd mijn laffe gedrag, maar mijn moeder zei alleen maar: "Oh...?" Ik was dus vrij! M'n fietstochten werden er niet minder om, voerden zelfs steeds verder, maar de Vrije Dijk bleef een regelmatig bezoekje waard. Zo maakte ik het ver dwijnen van oeverzwaluwen en zand bijtjes mee door het afbrokkelen van de steile wand. Maar door mijn groeiende plantenkennis werd dit ruimschoots ge- kompenseerd. De dijk bestaat uit zeer lichte zavel grond, is goed waterdoorlatend en door veel schelpjes in het zand bovendien kalkrijk. Tussen Mollekot en Maagd van Gent is de dijk beplant met canadese populieren en deels beweid, maar grote delen vertonen veel opslag van slee- doom en meidoom. De zonnige zuid zijde is mig begroeid, de beschaduwde noordzijde veel minder en de wegber men worden regelmatig gemaaid. Al met al ontstaat zo een fraai geheel van be schaduwde en zonnige delen, gemaaide, beweide en verruigde plekken. Komt een plant op de ene plek in de problemen, dan houdt ze het op een andere plek wel uit, en omgekeerd. Een greep uit de soorten die groeien in deze typische 'zoomvegetatie' met Zuidlimburgse trekjes. De overgang van wegberm en noordzijde van de dijk her bergt elk jaar wilde marjolein, grote ratelaar, rode ogentroost en gewone ere prijs. Beginjaren tachtig groeide er bo vendien bermooievaarsbek, ook in de wegberm aan de slootzijde. Dit jaar werd mijn aandacht getrokken door een flink aantal planten, die ik niet zo goed kon thuisbrengen. Na raadpleging van de flora bleek het om borstelkrans te gaan, een zeldzame soort die voorkomt op de Rode Lijst. Alleen in Zuid-Lim burg komt de soort iets vaker voor. Ook in Oost Zeeuws Vlaanderen zijn enkele vindplaatsen, wellicht door het milde klimaat hier. De dijk zelf is het mooist begroeid op de ruige, niet beweide plekken, grenzend aan het meidoom-sleedoomstruweel hogerop. Vrij zeldzame Rode Lijst-soor- ten als donderkruid en fijne ooievavaars- bek groeien er, naast wilde kaardebol, agrimonie, knoopkruid en heggedoom- zaad. Onderaan de zonige zuidzijde komt daar ook weer marjolein bij, waar het de verruiging weet te weerstaan. Hier groeit bovendien heemst, de in vloed van de brakke watergang marke rend. Voor zover ik weet kan dit kleine para dijsje een redelijk onbedreigde toekomst tegemoet zien. Alleen eindjaren zeven tig werd een aanslag op de dijk ge pleegd. Aan de belgische zijde ver scheen een grote villa met een enorme tuin en vijver. De bewoner had blijk baar oog voor de natuur, want de dijk ervoor werd gefatsoeneerd met viooltjes en afrikaantjes. Afgezien hiervan lijken dijk en kasseienweg als 'typisch grens geval' met rust gelaten te worden. Alex de Meijer

't Duumpje | 1991 | | pagina 11