KORTE BERICHTEN NIEUWE AAN WINSTEN VOOR HET ZEEUWSE LANDSCHAP SCHUILHUT GROTE GAT 13 Ditjaar wordt het areaal natuurgebied in onze streek weer fors uitgebreid. Het Zeeuwse Landschap heeft kans gezien om in dit jubileumjaar (de Stich ting bestaat ditjaar 55 jaar) 3 aankopen te realiseren. Nadat het grootste deel van de wallen van Retranchement recentelijk al in het bezit was gekomen, werd met de aan koop van enkele hektares grasland een begin gemaakt met de verwerving van de wallen van Aardenburg. Het weiland ligt aan de zuidkant van Aardenburg. In het weiland zijn ook enkele boomkikker putten aanwezig. Het ligt in de bedoe ling dat het Zeeuwse Landschap in de toekomst het gehele wallenstelsel ver werft, inklusief het gedeelte waar nu een boomgaard gelegen is. In het kader van de ruilverkaveling kan deze boomgaard hopelijk worden verplaatst. In de ge meenteraad van Aardenburg is besloten dat er samen met de natuurbescherming een plan ontwikkeld moet worden voor de restauratie van het wallenkomplex. Nu de eerste aankoop een feit is, is het inderdaad tijd om een totaalvisie te ont wikkelen voor dit gebied, waarbij na tuur, kuituurhistorie en rekreatie op elkaar kunnen worden afgestemd. Een andere aankoop van het Zeeuwse Landschap bestaat uit enkele graslan den rond het Grote Gat van Oostburg. Tot voor kort bezat de Stichting slechts het riet en het water, maar daar komt nu verandering in. Ruim 13 ha grasland, riet en water wordt aangekocht, zodat bijna de gehele noordoever, tot aan de weg of bebouwing nu in beheer komt bij de Stichting. Het derde gebied waar een aankoop werd verricht ligt in de Aardenburgse Havenpolder. Het gaat daarbij vooral om de omliggende dijken en de oever van de watergang die door deze bijzonder fraaie polder loopt, de oude waterloop die Aardenburg met het Zwin verbond. In deze polder is ook een kleiwingebied van de steenfebriek gelegen. Dit gebied je heeft zich spontaan ontwikkeld tot een fraai natuurgebied met broedende kleine plevier, tapuit, blauwborst en volop kwakende groene kikkers. Hopelijk kan dit gebied t.z.t. ook worden verworven, zodat het Zeeuwse Landschap in deze polder een waardevolle, afgeronde be- heerseenheid in bezit krijgt. De aankopen zijn in de meeste gevallen een direkt gevolg van de ruilverkave lingen in onze streek. De boeren die nu de natuurgebieden in bezit hebben kunnen in het kader van de ruilverkave ling een ander terrein worden aangebo den. Zodoende kan het Zeeuwse Land schap sneller terreinen verwerven dan zonder landinrichting het geval zou zijn. Binnenkort zullen er dan ook nieuwe aankopen volgen.(TK) De zomer is vanuit de hut gezien soms wat saai, vooral overdag. Alle heisa rond de paarvorming is voorbij en de meeste vogels zijn brave broeders, hoe ders en voeders geworden. Daarna kun je in de hut het opvoeden zien: - Kijk, dit is eetbaar, proef maar en nu zelf zoeken... - Pas op! er dreigt gevaar, blijf bij de club! en - Hebben wij geen mooie jongen... en mooi en vertederend zijn ze inder daad, al die jonge vogels. Zo naar vogels kijken is 'menselijk' en niet erg wetenschappelijk, maar meestal maakt deze manier van kijken nieuws gierig en nieuwsgierigheid is dé motor voor 't steeds meer willen weten, on derzoeken. Vanaf half juli komt er wat meer vari atie: - Het is spannend te kijken hoe lang je de jonge en de oude vogels nog kunt onder scheiden, - wanneer zie je bij overvliegende vogels het begin van de rui, - wanneer verzamelen ze zich weer in grote groepen (spreeuwen, grauwe gan zen, kievitten)? Eindjuli zie je de eerste doortrekkers al weer, waarbij de kemphanen de meeste variatie vertonen in grootte en kleur. Je ziet de groenpootruiter weer, de zwarte ruiter in overgangskleed, dus nog heel donker, de zilverplevier en de goudple vier. De kampioen in aantallen vogels en be zoeken was Henk Bondewel. Zeldzaamheden als zeearend, steltkluut en grauwe kiekendief werden met vraag tekens genoteerd. Als je die ziet zou je een ervaren vogelaar moeten inschake len omje waarneming te bevestigen. On duidelijke waarnemingen zoals 'duiven' en 'grutto's' vormen ook een probleem voor de verslaggever. Deze periode zijn alle waarnemingen bewaard gebleven, prima! De waarnemers waren Anton Bun, Lu- cien Boeijan zn, Henk Bondewel, Esther Grünbaum en Janneke de Groot, MvW?, Geert Sturm, Arjan Verwey, E. de Visser, Wendy en Lisette, Maarten Savel uit België, Huub de Loos, Maar ten en Henk Castelijns en Jeroen en Wannes, die in het water viel en gered werd door Pieter S(?) en W. van de Steen uit Amsterdam. Tot slot. Willen de vogelaars aantallen noteren. Als je niet zeker weet welke vogel het is, schrijf dan op watje ziet, raadpleeg daar na een vogelboek en ga dan met een er varen vogelaar terug. Ga vooral in het najaar 's avonds kij ken, in de schemering. Dan verzamelen zich grotere groepen vogels, vooral doortrekkers. En danook nog dit. Kan het riet niet op tijd gemaaid worden, zodat we niet ge hinderd worden bij onze waarnemin gen? Dit verzoek staat 12 keer geno teerd in het boekje. De volgende vogelsoorten werden vanuit de schuilhut in het Grote Gat te Oostburg genoteerd in de periode juni- augustus 1991: Aalscholver, bergeend, blauwborst, blauwe reiger, boerenzwaluw, bontbek- plevier, bosrietzanger, bonte strandlo- per ("misschien, niet zeker", Wendy Lisette), bosruiter, bruine kiekendief, ekster, gele kwikstaart, goudplevier, gierzwaluw, grauwe gans, grauwe kie kendief?), groenpootruiter, grutto, houtduif, huismus, huiszwaluw, kemp haan, kievit, kleine karekiet, kleine ple vier, kluut, kneu, koolmees, koekoek, kokmeeuw, meerkoet, merel, oeverlo per, paarse strandloper(?), patrijs, put ter, rietgors, rietzanger, roodhalsgans scholekster, slobeend, spreeuw, steltkluut stormmeuw, strandple- vier, torenvalk, tortelduif, tuinfluiter, tu reluur, turkse tortel, waterhoen, water snip, wilde eend, winterkoning, witte kwikstaart, zanglijster, zilverplevier, zwarte ruiter. Trees van der Pas-de Jong

't Duumpje | 1991 | | pagina 15