Het voorkomen van de Greppelsprinkhaan in Zeeland Inleiding Inventarisatie Dagactiviteit V De greppelsprinkhaan Metrioptera roeselii (Hagenb.)) is in Nederland altijd als een zeldzame soort beschouwd. Recentelijk komen er steeds meer aanwijzingen dat deze soort, in ieder geval plaatselijk, veel algemener is dan tot nu toe gedacht werd. In het kader van de landelijke sprinkhanenkartering werd in 1990 een deel van Zeeland geïnventariseerd. In Zuid-Beveland, maar vooral in Zeeuws Vlaanderen werd de greppelsprinkhaan in grote aantallen aangetrofFen. Op Walcheren lijkt de soort te ontbreken. Tevens werd een onderzoek uitgevoerd naar de dagaktiviteit. De meeste mannetjes blijken te sjirpen in de periode van 9.00 tot 15.00 uur. 6 figuur 2. vindplaatsen van de greppelsprinkhaan tijdens de inventarisaties in 1990 Metrioptera roeselii, de greppelsprink haan, is een algemene tot zeer algemene soort in grote delen van Europa. In Duitsland is het één van de algemeen ste sabelsprinkhanen, die zelfs voor komt in sterk gestoorde milieu's (Bell- mann, 1985). In Nederland werd de greppelsprinkhaan, tot voor kort als een zeldzame soort beschouwd. Er zijn van oudsher weinig vindplaatsen bekend (Duijm& Kruseman, 1983). De laatste tijd zijn er echter veel nieuwe vondsten gedaan (Hermans van Buggenum, (in druk); Zeegers). In het kader van het EIS-project 'De sprinkhanen en krekels van Nederland' werd in 1990 een inventarisatie uitge voerd in Zeeland. West-Zeeuws Vlaan deren, Walcheren en Zuid-Beveland werden in deze periode per fiets be zocht Tevens werd er in een berm bij Cadzand een onderzoek uitgevoerd naar de dagaktiviteit In fig. 1 zijn de gebieden gearceerd die in de periode 4 Vm 18 augustus onder zocht zijn. De waarnemingen zijn ver zameld op lxl km-hok basis van het UTM-grid. Meestal werd een blok slechts eenmaal bezocht In totaal werden in het onderzochte gebied 13 soorten sprinkhanen aan getroffen Al snel werd duidelijk dat de greppel sprinkhaan buitengewoon talrijk was in het onderzoeksgebied. Op veel plaatsen was hij massaal aanwezig op de binnen dijken en in de brede bermen van de grotere wegen. De soort ontbrak in bermen die te smal (vaak langs kleinere wegen) of te zeer beschaduwd waren. In de duingraslanden werden soms kleine aantallen aangetroffen. In figuur 2 staan de vindplaatsen van greppelsprinkhanen aangegeven. In West Zeeuws Vlaand. wordt de soort in 68% van de onderzochte km-hokken (totaal 137) aangetroffen; in Walcheren in 0% totaal 3 3) en in Zuid Beveland in 38% (totaal 37). Om een idee te krijgen van de abun- dantie werden op 6 augustus tijdens een 4- 3 v fietstocht van Oostburg naar Hoek alle sjirpende mannetjes genoteerd. Dit le verde voor 18 aansluitende km-hokken de volgende waarden op: 1,0, 17, 1, 2, 46, 66, 2, 44, 51, 4, 25, 24, 1, 0, 0, 1, 93. Voor het bepalen van de dagactiviteit werd een berm uitgekozen in het km-hok ES 2891; gemeente Cadzand. Het betrof een 500 meter lange berm, de breedte bedroeg ca. 6 meter, met een aanliggende greppel van 3 meter breed, gelegen langs de weg Cadzand-Cadzand Bad (Ringdijk-noord) De vegetatie van zowel de greppel als de berm was tijdens de onder zoeksperiode vrij ruig en de soorten samenstelling duidde op een voedsel rijke, verstoorde situatie.

't Duumpje | 1991 | | pagina 8