PLANOLOGIE JACHTHAVEN BRESKENS -y KNELPUNTENNOTA DUINEN KANOROUTE VAN DE BAAN WONINGBO UW SL UIS BAART ZORGEN 13 't Duumpje heeft samen met de Zeeuwse Milieufederatie bezwaar aangetekend tegen de plannen van de gemeente Oost burg om mee te werken aan de realisatie van de uitbreiding van de jachthaven in Breskens, samen met een apparte- mentenkomplex van ongeveer 40 meter hoogte. De bezwaren van de natuurbescherming richten zich op de gevolgen voor de na tuurwaarden van de Westerschelde en de aantasting van het landschap. Het Hooge Platenkomplex in de monding van de Westerschelde behoort tot de be langrijkste natuurgebieden van Neder land. Op het hoogste deel is een uiterst storingsgevoelige kolonie gevestigd van dwergstems, visdieven, grote sterns, kluten en plevieren. Buiten het broed- seizoen is het een belangrijk voedsel- en rustgebied voor tienduizenden steltlo pers zoals scholeksters, zilverplevieren, rosse grutto's en bonte strandlopers. Verder is het gebied een potentieel zee- hondengebied. Vroeger was het al het belangrijkste zeehondengebied van de Delta, als de waterkwaliteit van de Schelde verbetert en er een nieuwe Del ta-populatie ontstaat, komt ook de mon ding van de Westerschelde in beeld als een mogelijke vestigingsplaats. Het zal duidelijk zijn, dat een uitbrei ding van de jachthaven gevolgen kan hebben voor de Hooge Platen. Er hoeven geen honderden bootjes aan te leggen om de vogelfunktie van het gebied aan te tasten. Enkele bootjes op het ver keerde moment kunnen genoeg zijn. In ieder geval zal de inspanning van het Zeeuwse Landschap om het eebied te bewaken tijdens het broedseizoen toe moeten nemen. Voor de bouw van het appartementen- komplex, dat buitendijks komt te liggen, gaat ruim 13 ha slik verloren. Slik dat ogenschijnlijk geen natuurwaarden kent, totdatje eens in de blubber gaat spitten en ontekt dat het slik vol leven zit. Schelpdieren, wormen, slakjes, vanalles leeft in het slik en staat op het menu van veel steltlopers. Ook langs de oevers van de Westerschelde, tussen Breskens en Nummer Een, waar de appartementen moeten komen, fourageren bij laag water gemiddeld enkele honderden steltlopers. Verhuizen is er voor deze vogels niet bij, omdat ook alle andere gebieden al vol zitten. Vandaar dat natuurbescher mingsorganisaties veel waarde toeken nen aan dit soort terreinen. De hoogte van het appartementenge bouw zal er voor zorgen dat het tot ver in de polder te zien is. Mede door z'n zuidfranse stijl betekent dit gebouw geen verfraaiing van het landschap, 't Duumpje ziet, vanuit het natuur- en landschapsbelang geredeneerd, het liefst dat het hele projekt niet doorgaat. Het verwacht echter niet dat het ge meentebestuur deze belangenzwaarder zal wegen dan het ekonomisch belang voor Breskens. Vandaar dat er alvast enkele suggesties zijn gedaan om bij re alisatie van het projekt de pijn voor de natuur te verzachten. Om de gevolgen voor de Hooge Platen te minimaliseren is een goede voorlichting aan de watersporters voor groot belang. Daar kan bij de inrichting van de jacht haven rekening mee gehouden worden, door een ruimte voor het Zeeuwse Land schap te reserveren, waarin een tentoon stelling de waarde van het gebied toe licht en informatiemateriaal aanwezig is, zodat begrip ontstaat voor de beper kingen ten aanzien van de betreding die voor de Hooge Platen gelden en dan waarschijnlijk aangescherpt moeten worden. Het slik dat langs de oevers van de Wes terschelde verloren gaat is onvervang baar. Toch moet er gezocht worden naar mogelijkheden om het verlies aan na tuurwaarden te kompenseren. Een mo gelijkheid is het natuurontwikkelings- projekt dat het waterschap heeft ontwik keld voor het buitendijkse gebied bij Nummer Een. Mogelijk kan een aanpassing van het ontwerp van het appartementenkomplex zorgen voor een verlaging van de bouw hoogte. Als het gemeentebestuur de uitbreiding van de jachthaven graag wil realiseren, dient ze zich ook verantwoordelijk te voelen voor het zoveel mogelijk beper ken van de schade die wordt toegebracht aan natuur en landschap.(tk) "Zee, zand en zorgen" heet de knel puntennota, dat werd uitgebracht door de Stichting Duinbehoud. De nota geeft een overzicht van aantastingen van mil ieu, natuur en landschap in het Neder landse duingebied. De Stichting Duin behoud heeft het initiatief genomen tot dit onderzoek omdat er duidelijk behoef te was aan een helder overzicht van de bedreigingen van het duingebied. Er was al eerder een knelpuntennota versche nen voor Zeeland. De meerwaarde van de landelijke nota is, dat de totale optel som duidelijk maakt, dat veel kleine aan tastingen, die stuk voor stuk als 'niet verontrustend' terzijde worden gescho ven, te zamen een grote aantasting van het gebied kunnen betekenen. De Stich ting Duinbehoud heeft een zo groot mo gelijke volledigheid proberen na te stre ven. Daarbij is ook 't Duumpje voor wat betreft onze stukjes duin betrokken ge weest. Het overgrote deel van de nota beschrijft dan ook de talloze knelpunten. Dit wordt voorafgegaan door een korte inleiding, waarin wordt stilgestaan bij de natuurwaarden van het duingebied en het regeringsbeleid. De nota wordt afge sloten met een hoofdstuk konklusies en aanbevelingen. Het is een deprimerende opsomming van knelpunten geworden. Gelukkig heeft de Stichting Duinbehoud met de presentatie van de nota volop publici teit gehad. Maar direkt gevolgen voor het beleid heeft dat jammer genoeg niet, zoals de Bie in Keek op de Week terecht woedend opmerkte.(tk) Hetbestuurvanhet waterschap het Vrij e van Sluis is tegemoet gekomen aan de bezwaren van 't Duumpje tegen de uit breiding van kanoroutes in de streek, 't Duumpje had gewezen op de natuuront wikkelingsplannen die langs de Passa- geule in de pen zitten en samenvallen met de uitbreidingsplannen van de kano- klup. Via de vertegenwoordigers van het waterschap in de landinrichtingskom missies werd meegedeeld dat het bestuur voorlopig van verdere medewerking aan de realisatie van de uitbreiding van de kanoroutes afzag. Ook het provincie bestuur was een zelfde mening toege daan. (tk) 't Duumpje maakt zich bezorgd over de plannen van het gemeentebestuur van Sluis om een terrein in te richten, be stemd voor woningbouw tussen de Nieuwstraat en de Burgemeester Aer- noudtsweg. De zorg richt zich vooral op de plaats van het voormalige pensionaat en een deel van de buitenwallen. De bui- tenwallen zijn kultuurhistorisch van belang. In de Zeeuwse uitwerking van het Natuurbeleidsplan zijn ze als reser- vaatsgebied opgenomen. Dat betekent dat ze op termijn weer in hun oude luister kunnen worden hersteld. Woningbouw is daarmee in strijd. De plannen zijn nog maar in een voorbereidend stadium, maar 't Duumpje heeft het gemeente bestuur schriftelijk verzocht om over dit plan nader van gedachten te wisselen, (sh)

't Duumpje | 1991 | | pagina 15