'T DUUMPJE WERKT AAN EEN ATLAS V 2 Langzaam aan verdwijnen vele aantrek kelijke zaken in de streek. We staan er niet bij stil, maar telkens stuiten we op zaken die sluipend hun beslag gekregen hebben en al deze wijzigingen tezamen vormen voor de streek een groot verlies. Dit groot verlies wordt veroorzaakt door zowel partikulieren als overheden die in onze streek doende zijn, ieder met eigen gezichtspunten en ongetwijfeld goede bedoelingen, maar ieder ook met een beperkte bekendheid met wat voor de streek als geheel dienstig zou zijn. Om meer samenhang in de streekont- wikkelingen te bewerkstelligen is het noodzakelijk kennis te kunnen nemen van een soort totaalvisie die door ver schillende wetenschapsdisciplines is sa mengesteld. Over veel zaken in onze streek zijn namelijk gegevens beschikbaar in de vorm van plannen en kaarten maar het probleem is meestal dat plannenmakers en uitvoerende organen niet op de hoogte zijn van wat anderen reeds aan onderzoek verricht hebben. Het was dus gewenst op velerlei gebied te inventariseren wat zoal onderzocht was, welke konklusies getrokken waren en waar de onderzoeksresultaten te vinden waren. Om iedereen van deze resultaten te laten profiteren, leek de uitgave van een atlas de aangewezen weg. Er moet dan niet direkt aan een aardrijkskundige atlas gedacht worden, maar aan een kombinatie van tekst en kaart, die kan dienen om de blik op bepaalde samen hangen te verbredea Enkele jaren geleden al speelde onze voorzitter, dhr. Kostense, met het idee zo'n atlas van West Zeeuws Vlaan deren samen te stellen om als naslag werk te dienen over hoe het vroeger ge weest was, hoe het nu is en hoe het zou kunnen worden. Indien deze atlas be schikbaar gesteld zou worden aan parti- kuliere en overheidsinstanties, zou dit tot meer samenhang in de te nemen beslissingen kunnen leiden. Gezien het feit dat een dergelijke inven tarisatie een tijdrovende klus is en niemand van de aktieve Duumpjesleden veel tijd over had, zag het er niet naar uit dat dit idee op korte termijn tot uit voering zou komen. De voorzitter zag echter kans kontakt te leggen met de Wetenschapswinkel, die ons op het spoor zette van de Interna tionale Agrarische Hogeschool Laren- stein (vroeger Hogere Bosbouw en Cul tuurtechnische School geheten). Het leek wel iets voor een stageop dracht. De Wetenschapswinkel stelde een garantiesubsidie beschikbaar om het onderzoek mogelijk te maken. 25 augustus traden 5 studenten aan om aan het inventarisatiewerk te beginnen. Een heel karwei. De eerste dag werd benut om het Westzeeuwsvlaamse te doorkruisen en hen wat kennis te laten opdoen van de streek die ze nog nooit bezocht hadden. Het was een inleiding op een zoektocht die slechts 7 weken duren kon. De eerste tijd werd gebruikt om kon takten te leggen bij diverse instanties (voorzover er door onze vereniging nog geen contactpersonen bereid gevonden waren) en materiaal te verzamelen. Na een grove inventarisatie werd nader bekeken op welke wijze de gegevens het best gestalte konden worden gegeven. Besloten werd het werk uit twee delen te laten bestaan, een verzameling kaarten, de eigenlijke 'atlas', terwijl in een bijbe horend tekstkatem toelichting op de kaarten gegeven zou worden. De basis van de atlas wordt gevormd door bodem-, polder- en hoogtekaart Hierna is de mens de streek gaan in richten. Er ontstaat een infrastructuur van wegen, waterkeringen en afwate ringssystemen. Met het oog op het korte tijdsbestek en de tijd die het zou vergen alle informatie op kaarten in te tekenen, werd het nood zakelijk een beperking aan te brengen. Gezien het hoofddoel van de atlas, te nemen beslissingen in een breder kader in te bedden, toekomst derhalve, werd al snel besloten de geschiedenis in te perken. Historie is nog te vinden in een polderkaart waarop bedijkingsdata aan gegeven zijn; een kaart met cultuur historische elementen mocht evenmin ontbreken. Natuur en landschap vormen een ander onderwerp, uiteenvallend in kaarten over natuurgebieden, kleine land schapselementen, dijken, kreken, vee drinkputten, terwijl ook de verspreiding van bijzondere dier- en plantesoorten op de kaart is weergegeven. Inventarisatie van onze eigen knot-, planten- en vogel werkgroep kwamen hier uitstekend van pas. De rekreatie beslaat een groot gedeelte kaarten geven aan waar zich rekreatie- eens deel uit van de atlas. Overzichts kaarten geven aan waar zich recreatie terreinen bevinden en welke gebieden nog bestemd zijn voor rekreatieve uit breidingen. Tevens zijn een aantal fiets en autoroutes in onze streek aangege ven. 10 oktober werd de atlas in een oplage van 5 exemplaren aan onze vereniging aangeboden. Geen eindpunt, maar een tussenstap in een proces van vervolma king. Alleen een volledig produkt kan dienst doen als naslagwerk en volledig heid kan natuurlijk niet in zeven weken verwezenlijkt worden. De atlas wordt nu in diverse werkgroepen onder de loupe genomen om te zien waar wijzigingen of aanvulling gewenst is. Tevens wordt onderzocht hoe verdere vermenigvuldi ging plaats moet vindea We hopen U via ons blad op korte termijn aan te kunnen kondigen dat de definitieve uitgave het licht zal zien. Jaap de Hulster

't Duumpje | 1991 | | pagina 4