Ik wil het terugvinden zoals ik het achterlaat "V Beschrijf het landschap dat u het meeste boeit. Met die opdracht is een aantal auteurs op pad gegaan. Voorwaarde was wel, dat het een Nederlands landschap moest zijn. Vanaf 19 oktober verschijnen hun bijdragen in de zaterdag-bijlage 'Traject' van de Volkskrant. De eerste tocht, beschreven door Ira Bart, leidde naarZeeuws Vlaanderen. 3 Op mijn zeventiende had ik een Griekse correspondentievriend die perse wilde schrijven met iemand uit het land waar de mensen zo tegen de zee hadden moeten vechten. Hij had daar grote be wondering voor. Ik stuurde hem een kaartje van Zeeland, en speciaal van Zeeuws-Vlaanderen: "Hier hebben de mensen het hardst gevochten". Ik schreef hem dat ik zelf nooit tegen de zee had gevochten, maar dat mijn vader in de nacht van de watersnoodramp men sen met bootjes uit hun huizen had ge haald om ze naar familieleden op het droge te brengen. Dat hij samen met andere mannen zandzakken had gelegd om de dijken te versterken. Luctor et emergo. Verstond hij Latijn? Ik moet zelf regelmatig nog naar het gebied waar de mensen eeuwen geleden op drijvende stukken land woonden. "Van Dee tot Hontenisse, van Hulst tot aan Cadzand", leerden we vroeger op school: het refrein van het Zeeuws- vlaamse volkslied. Ik denk dat geen kind het nog leert Waar Dee lag wist ik niet- het schijnt dat de inwoners van Eede hun woonplaats zo noemen. Juist het land dat door de grillen van het water constant is veranderd, heeft zijn eigen zinnige karakter bewaard. Maar wat gaat er gebeuren, als er een vaste oever verbinding komt? Ik heb natuur en landschap altijd over me heen laten komen. Ervan genoten, als het mooi was. Maar ik ben geen geboren tuinierster. Ik weet haast niks van land- en akkerbouw. Ik bouwde als kind zandkastelen op het strand die ik tot de laatste heuvel verdedigde. Na de watersnood in 1953 deed ik mijn best 's avonds niet in slaap te vallen, omdat ik niet wilde dat het water mij in mijn slaap verraste. Ik zou waken en alle mensen in mijn omgeving wakker maken, als dat nodig was. De natuur was machtig en ongrijpbaar, en moeilijk te bedwingen. Moest dat dan? De mensen moesten haar meer met rust laten. En de natuur hen ook. Geen overstromingen. Nee. met de natuur moet je omgaan. Niet door haar te onderwerpen. Een jeugd droom. Omdat ik niet iedere dag gebruik maak van een veerpont over de Westerschel- de, verdedig ik deze verbinding zoals ik mijn zandkastelen op het strand verde digde. Veel Zeeuwsvlamingen zijn bang dat het karakter van hun land door een vaste oeververbinding verloren gaat Ik ook. Ik hoop dat het te duur is. Dat het niet te betalen is. Dat er veel belangrij ker dingen zijn, die voorrang krijgen. Op de weg naar Kruiningen herinner ik me de dag waarop ik daar met mijn ouders van de pont kwam en op een smal weggetje over de dijk reed. Overal water. Alleen het wegdek was droog. De huizen van Kruiningen stonden tot hun raamkozijnen in het water. Ik zag een eenzame man in lieslaarzen bij een van de verdronken huizen, Hij wreef met een lange stok langs de gevel. Ik hoorde hoeveel mensen hier verdronken waren. Toen begreep ik de naam Zeeland. De boot ligt klaar. Mannen helpen bij het laden en lossen van auto's. Vriende lijke mannen die uitnodigend wenken. Het is een routineklus, die gauw is geklaard. De boot vertrekt Gebrom van motoren en een lichte deining. Hoe dikwijls ben ik de Westerschelde over gestoken? Ik hang over de reling. Het zonlicht danst in kristallen glinstertjes op de golven, het valt op de grote zand gele platen, die droogvallen bij eb. Zandplaten waar de zeeschepen met een loods omheen moeten varen. Zon der loods lopen ze onherroepelijk vast Het water is bijna strak. Het schijnt ver vuild. Is het erger dan vroeger? Of heeft men tegenwoordig betere apparatuur om vervuiling te registreren? Vroeger kwam ik met mijn ouders vaak op de nog bijna verlaten Zeeuwse stranden. Er lagen dikwijls verspreide olievlekken op het strand, wij gingen met olie op de voetzolen naar huis. Die gingen er na uren schrobben nog niet af. Er liggen een paar vissersboten voor de garnalen- vangst. De overtocht naar Perkpolder duurt ongeveer twintig minuten en kost tien gulden. Ik herinner me de eerste demonstratie waar ik in mijn leven van hoorde: "wij eisen vrije veren!" Zeeuwsvlamingen die naar de overkant moesten voor werk of studie, moesten iedere keer betalen voor de overtocht Ze gingen samen naar Den Haag en riepen zich schorre kelen. Ze hebben geen vrije veren gekregen. Een Zeeuws vlaming moet nu alleen voor zijn auto betalen. Weinig landschappen roepen zulke extreme gevoelens op als het Zeeuws- vlaamse. Amsterdam is bij regen zelfs nog leuk, maar Zeeuws-Vlaanderen is bij slecht weer niet te verdragen. Het is zwaarder dan lood, het maakt zwaar moedig. Het ligt bepakt, ingepakt en ge vangen in iets dat veel sterker is dan het landschap: de lucht Maar als de zon

't Duumpje | 1991 | | pagina 5