"V 10 Verder is er een papegaai Amazona brasiliensis, wiens verspreidingsgebied beperkt is tot de kusteilanden van Pa rana en buurstaat Sao Paulo. Net als bij de andere Amazone-soorten vliegen man en vrouw zó dicht bij elkaar dat het één vogel lijkt met 4 vleugels. Overigens is op één van deze kusteilanden vorig jaar nog een nieuw leeuwaapje ontdekt (in feite zó dicht bij de metropolen Curitiba en Sao Paulo, dat jullie tijd schrift Grasduinen het had over 'de ont dekking van de eeuw'.) Een tocht met een boot door de man- grovebossen is, landschappelijk gezien, een van de meest fantastische dingen die je hier kunt doen. Je ziet er echter re latief weinig vogels: vooral ijsvogels, reigers en bigua aalscholver. Bij laag- water kun je op de mangrovestammen krabbetjes zien rennen. In dit milieu leeft ook de krabetende wasbeer, maar daar van vind je alleen de typische voet sporen, het dier zelf is nooit te zien. Wat het zeeduin betreft valt op te mer ken dat dit op veel plaatsen op blote voeten onbegaanbaar is, vanwege het talrijke voorkomen van twee kruiden met onaangename, hardstekelige vruch ten: een cypergras en een verwant van de composieten. Op het strand zie je veel zaken die jullie bekend voorkomen en verder 2 soorten zanddollars (een platte verwant van de zeeegel), een zandkleu rige en over het strand sprintende krab met ongelijke schaarlengtes (vioolkrab), de Zuid-Amerikaanse kleine plevier, al tijd in tweetal, welke voor de golfjes uit rent, en als je geluk hebt vind je het rugschild van een groene zeeschildpad, een valkuiltje van een spinnedoder (wesp), en in de winter regelmatig een dode pinguin. Watje niet ziet, maar ze zijn er volop, zijn zandvlooien (Tunga penetrans). Ongeveer een week na je bezoek aan het strand tref je dan zwei- linkjes met een witte inhoud die op etter lijkt, maar in werkelijkheid bestaat uit lange slierten eitjes. Opmerking: De in dit artikel gebruikte Nederlandse dierennamen, zijn in overeenstemming met de volgende boeken: "Birds of the Netherlands Antilles" (K. Voous, 1983), "Elseviers gids van de Europese vo gels" (H. Heinzel al., 3de druk, 1977), "Elseviers insectengids" (M. Chinery, 1975), "Grote dierenencyclopedie" (M. Bur ton, 1971). André de Meijer (S.V.P.S.) Cx. p. 305 80.001 Curitiba Brazilië. Duinen in noordoost Brazilië

't Duumpje | 1991 | | pagina 12