KORTE BERICHTEN V 'n PLUUMPJE van 't DUUMPJE 15 Meermalen worden we in het winterseizoen gekonfronteerd met verschillende vormen van vogelleed. Tijdens vorstperioden zijn het met name voedselschaarste en watergebrek die het vogelleven veronaangenamen. Daarbij kan een onachtzame of onwelwillende kapitein van een zeeschip oorzaak zijn van een olieverontreiniging die onze kustvogels bedreigt. Voor de opvang van vogels, die slachtoffer zijn geworden van dergelijke ongemakken is binnen onze streek een wel zeer professionele opvangmogelijkheid opgezet. Zoals in 't Duumpje van voorjaar 1991 reeds is gepubli ceerd, is er momenteel aan de Dorpsstraat 133 te Breskens een permanent bereikbaar vogelasiel in bedrijf. Voor het spontane aanbod om in deze langgekoesterde wens van ieder, die het vogelleven een warm hart toedraagt te voorzien wordt het laatste pluumpje graag toegekend aan Geert de Bruijckere, dierenarts te Breskens. Natuurlijk hopen we met z'n allen, dat daadwerkelijke hulpverlening niet nodig zal zijn, maar mocht het zover komen, dan is bovenstaand adres de aangewezen plaats voor een eerste diervriendelijke hulpverlening. Geert wordt vanaf deze plaats veel sukses toegewenst met dit vrijwillige onderdeel van z'n artsenpraktijk. Adrie Provoost Z WINNIE UWS Met de noordwesterstorm uit de tweede helft van december werd het reservaat grotendeels overstroomd. Dit werd meteen zeer aantrekkelijk voor enkele duizenden eenden. Op 22 december noteerden we eveneens 8 brilduikers, 1 nonnetje en 4 middelste zaagbekken. Sedert meer dan een maand reeds verblijft hier een ijseend. Dit is een soort die broedt in het uiterste noorden van Europa, Azië en Amerika. De meeste europese ijseenden overwin teren in de Oostzee. Onze streken zijn zowat het zuidelijkste gedeelte van het overwinteringsareaal van deze soort. Van half december tot eind januari ver blijven in de zwinstreek steeds zeer veel wilde ganzen. Momenteel meer dan 10.000 in het gebied tussen het Zwin, Darnme, Meetkerke en Wendune. De talrijkste soort is de kolgans, die voornamelijk uit Siberië afkomstig is. Ook de kleine rietgans, die op Spitsber gen broedt is momenteel erg talrijk aanwezig. Elke avond komen er honder den, soms zelfs duizenden ganzen in het Zwin overnachten. Aan de duinvoet, aan de rand van het schorre, kan men in de winter sneeuw- gorzen, ijsgorzen en ook strandleeuwe- riken observeren. Deze vogels voeden zich met de zaadjes van het klein schor- rekruid. Deze soorten hebben hun broedgebied in het uiterste noorden van Europa, vooral in Lapland. Momenteel verblijven in de Zwinstreek heel wat dagroofvogels: - een tiental torenvalken en 6 smellekens - geregeld worden er 1 of 2 slechtvalken waargenomen - een vijftal sperwers, 4 buizerden, 1 havik en 7 blauwe kiekendieven. Het Zwin is eveneens een merkwaardige slaapplaats voor vele duizenden vogels: 12.000 meeuwachtigen, meer dan 900 kemphanen en 800 wulpen, meer dan 4000 kieviten en enkele honderden goudplevieren. de Conservator Guido Burggraeve

't Duumpje | 1991 | | pagina 17