KORTE BERICHTEN BLAUWSTROOK NIEUW KNOTSEIZOEN Langs de weg Groede-Boerenhol ligt een merkwaardige M-vormige plas. Als je mensen vraagt met welke bedoeling die plas daar is weggelegd, krijg je de meest uiteenlopende antwoorden. De één denkt dat het een brandvijver is, maar nummer twee houdt het op een waterreservoir, terwijl nummer drie er een oefenplek voor duikers inziet. Kortom, de fantasie wordt geprikkeld door de merkwaardige waterpartij. Maar wat is nu precies de bedoeling van de merkwaardige waterpartij? Het water hoort bij het terrein van Provinciale Waterstaat dat in 1991 werd ingericht. De waterput is bewust gegraven in het kader van het beplan tingsplan voor het terrein. Aan de zuid en westzijde van het wègensteunpunt is een meer traditionele beplanting aange bracht, maar aan de noordzijde was er zoveel ruimte dat de biologen van de provincie hun kans schoon zagen. In plaats van een groenstrook is er een blauwstrook ingericht. Het wegensteun punt ligt op een oude strandwal. Daar onder zit over het algemeen een hoe veelheid zoetwater. Dit bood de moge lijkheid om een put te graven die zou be staan uit zoetwatet van een goede kwalri teit. De noordhelling van de put heeft een talud van 1:3 gekregen, wat gunstig is voor de opwarming van het water waarvan met name amfibiën kunnen profiteren. De overige taluds zijn iets steiler maar bieden nog voldoende ruimte voor een gradiënt waarop water en moerasplanten zich kunnen vestigen. De put is omgeven met moerasbeplan ting. Deze kombinatie zal een geschikt biotoop opleveren voor amfibieën, vis- waarvan met name amfibieën kunnen Het beheer zal bestaan uit het in fasen uitdiepen van de put. Afhankelijk van de snelheid waarmee de put dicht groeit zal bijv. elke 10 jaar een derde deel van de put uitgediept worden. Afhankelijk van de groei van de moerasbeplanting zal ook deze in fasen om de zoveel jaar wor den teruggezet. Het voordeel van in fa sen beheren is dat de gevestigde planten en dieren niet worden verdreven. De put vormt dus een onderdeel van een blauwe groenstrook, waardoor van de mogelijkheid gebruik wordt gemaakt om een kleine bijdrage te leveren aan het herstel van natuur en landschap.(tk) Zaterdag 31 oktober a.s. wordt door heel Nederland het knotseizoen geo pend. Veel vrijwilligersgroepen zullen dan gelijktijdig aan de slag gaan. Ook 't Duumpje zal niet achterblijven. We nemen de draad weer op waar we van 't vooijaar gestopt zijn, namelijk bij onze voorzitter Cees Kostense, Lange Bette weg 8, onder Biervliet. Een mooie hoogstamboomgaard moet na 6 jaar weer nodig onderhanden genomen worden. We hopen vooral op deze eertste dag op een goede opkomst. Verder staat nog het volgende op het programma: Een drietal boomgaardjes onder Schoondijke en 't Kerkje, enkele knotbo- men aan de Sint Jansdijk. Deze knotbo- men zijn bij 't Duumpje in beheer, even als het stukje dijk waar de Vlaamse pe terselie voorkomt. En dan gaan we ook nog Petrus van 't Westeinde helpen aan de Golepoldersedijk onder Breskens met het knotten. Petrus heeft enige jaren geleden een groot stuk van de dijk gekocht met daarop een groot aantal oudere knotbomen. 2 jaar geleden zijn er een heleboel nieuwe aangeplant en 3 drinkputten gegraven, zodat het daar een paradijsje aan het worden is. Telkens om 9 uur wordt er begonnen en het duurt tot ongeveer half vijf. Te begin nen dus op 31 oktober en dan om de veertien dagen. We kunnen nog best wat vrijwilligers gebruiken, dus meld je aan bij: Sjaak Herman, tel. 01178-1744 (na 18 uur) 11

't Duumpje | 1992 | | pagina 13