-V KORTE BERICHTEN SCHUILHUT GROTE GAT BESTUURS WISSELING Huiskikker Vanuit de schuilhut in het Grote gat van Oostburg is prachtig te zien hoe vogels hun territorium verdedigen tegen onge wenste indringers. De grauwe ganzen en meerkoeten zijn bijzonder fel als er een andere vogel bii hun nest komt. En wat te denken als ze jongen hebben! De grauwe ganzen beginnen heel vroeg met broeden. Terwijl de wulpen en grote zaagbekken nog wachten op beter en warmer weer, zoeken de ganzen al nest plaatsen in het riet. In mei hebben ze dan al jongen. De aantallen grauwe ganzen variëren van 10 tot 50 exemplaren. Van uit de schuilhut zijn 13 paartjes met ver schillende jonge vogels geteld. In het vooijaat worden er in het Grote Gat altijd veel steltlopers waargenomen. Van deze vogels, makkelijk te herkennen aan de lange poten en meestal lange sna vel is de kluut de meest opvallende. De zwart-wit gekleurde vogels zeven met hun naar boven gekromde snavel voed sel uit het water. Soms zijn er meer dan 10 aktief bezig op zoek naar voedsel. Iets moeilijker zijn de tureluur en kleine plevier te ontdekken. Hetpleviertje zie je vaak wat krampachtig langs de water- rand huppelen, af en toe in het slik prik kend naar voedsel. Meer in de weilanden rond het Grote Gat zie je de grutto. Deze soort komt zelfs redelijk veel voor, er werden maxi maal 31 grutto's vanuit de schuilhut ge teld. Naast deze bekende steltloper komen er ook nog onbekendere familieleden voor. Zij broeden niet in het Grote Gat, maar zijn op doorreis naar broedgebieden die meer in het noorden van Europa liggen. Er zijn vanuit de schuilhut meerdere waarnemingen gedaan van zulke soorten, zoals de watersnip, kemphaan, zwarte ruiter, groenpootruiter en oever loper. Gedurende de maanden april en mei is het aardig druk in het Grote Gat. In het riet hoor je onder andere de rietgors, de blauwborst en de kleine karekiet. Zeld zamer is de snor (lx op 21 mei) en het baardmannetje (lx op 16 mei). Op het water zie je regelmatig de eenden, zoals de wilde eend, de berg eend en de slobeend. Natuurlijk ontbre ken ook de waterhoentjes en meerkoe ten niet. Wel moeten ze oppassen dat de bruine kiekendief ze niet te grazen neemt. Deze roofvogel broedt in het riet en houdt al zwevend het gebied rond het Grote Gat in de gaten. Niet schrikken als hij plotseling voorbij de hut vliegt! Wie geluk heeft kan een zeldzame vogel tegenkomen. In het boekje van de schuil hut stonden er twee vermeld. Een vis arend op 17 mei en een roerdomp op 21 arend op 17 mei gezien door John Wyatt uit Engeland en een roerdomp op 21 mei, gezien door Wim Vader. Maar je kunt natuurlijk ook genieten van alledaagse vogels rond de schuilhut. Het witte kwikstaartje dat sierlijk met zijn staart wippend langs de waterkant loopt, een aktief koolmeesje in het riet of een drukke winterkoning in een struik. Als ik alle waargenomen vogelsoorten moet noemen, wordt het een hele waslijst. Er komen in het vooijaar en de zomer zoveel verschillende soorten voor, dat ik alleen maar kan zeggen: Neem zelf eens een kijkje! Ook het na jaar heeft heel wat te bieden. Schrijf ze wel in het waamemingenboekje, a.u.b. Tot slot volgt hieronder nog een lijst met namen van tellers en telsters die hun na men in het boekje hebben geschreven, waarvoor hartelijk dank. Henk Bondewel, Lucien Boerjan, Marline Boerjan, Paul Marinissen, Anton Bun, Huub de Loos, Cris- tophe de Caluwé, Beatrix Baars, Natalie van Ee, Carinah Uytterhoeven, Felix Dutreeve, N. Peterse, Adrie Provoost, Rob van Westrienen, Rienk Geene, Paul de Laet, Thijs Kramer, Evelien Prot, E. de Hon, Peter Simpelaar, Erwin Verhage, Peter van de Linde, Paul Verhey, Bart Heijne, Margreet Stading, W. Va der, John Wyatt, Yolanda Houben en de Naluurclub van de RK Basisschool de Schelphoek uit Breskens. Eric Blaakman Op de laatste algemene ledenvergade ring van 't Duumpje zijn er enkele be stuurswijzigingen doorgevoerd. Afscheid namen: Geertje van der Krogt, Joke Belderok-Dijstra en Ineke Batse- laere, die 10 jaar lang de penningen beheerd heeft. Cees Kostense dankte hen voor hun inzet en bijdrage aan het verenigingswerk. Hij begroette, met in stemming van de vergadering twee nieuwe bestuursleden: Frieda Pillen, zij zal tevens als sekretaris fungeren van het bestuur. Frieda was al aktief in de plan- tenwerkgroep van 't Duumpje. Eric Blaakman is het andere nieuwe be stuurslid. Daardoor is tevens de vogel werkgroep in het bestuur vertegenwoor digd, waarvan Eric de voorzitter is. Eind juni werd ik gebeld door de heer F. Thilleman, Peursenstraat 45 in Aardenburg. Hij vertelde me dat er toch zo'n 'aordigepuut' tegen de binnenkant van het raam in de huiskamer zat. Hij vroeg wat voor een kikker dat wel niet kon zijn. Hij beschreef hem als volgt: lichtgroen, klein met verdikkingen aan de onderkant van de poten. Zoals ik al direkt dacht, het was natuurlijk een boomkikker. Hij vertelde er bij dat hij er al een hele dag zat en datz 'n kleur veranderde van licht groen naar bruinig groen. Hij had het diertje maar in de schuur gezet met een 'proppe hos'en ofdat goed was? Ik heb hem aangeraden de kikker zo spoedig mogelijk bij een drinkput te zetten, waar boomkikkers zitten. Rond Aardenburg zijn er nog verschillende putten met boomkikkers. Verder heb ik uitgelegd dat boomkikkers insekten- eters zijn. Sjaak Herman 12

't Duumpje | 1992 | | pagina 14