KORTE BERICHTEN V OE VERZ WAL UWEN NIEUWE UIT GAVE PADDE STOELEN Z-Vl. EXKURSIE FLEVOPOLDERS Al enkele j aren wordt er ten noorden van Retranchement zand afgegraven. Oe verzwaluwen profiteren daar met wis selend sukses van omdat ze hun nesten kunnen graven in de steile kanten die toevallig bij het afgraven ontstaan. Als de werken beëindigd zijn, worden de steile kanten onder talud gelegd om te voorkomen dat het aanpalende land af kalft. Dit is een voorwaarde bij het verlenen van een ontgrondingsvergun ning. Dit betekent wel de doodsteek voor de oeverzwaluwen. Ze moeten dan pro beren elders nestgelegenheid te vinden, maar dat is haast onmogelijk in West Zeeuws-Vlaanderen. Ook elders in Nederland en België zijn er steeds min der mogelijkheden. Twee jaar geleden startte er een nieuwe afgraving bij Retranchement en jawel hoor, in de zomer van vorig jaar werden er weer een veertigtal broedgevallen ge teld. Door de verder gaande werkzaam heden dreigden de steile kanten mèt de nesten vernietigd te worden. Na uitvoe rig overleg met de eigenaar en aanne mer, de heer de Vos uit Waterland kerkje, werd toegezegd gedurende het broedseizoen de steile kant ongemoeid te laten. Ook het brutale gedrag van motorcrossers, die ook een bedrei ging voor de oeverzwaluwen vormden werd aangekaart. Dit jaar was er een mooie steile kant waar ongeveer 60 broedparen van profi teerden. De heer de Vos had uit eigen be weging de kant gespaard, maar dit najaar zal de kant onder talud gelegd worden, want de zandwinning is dan afgerond. Het zand is dan op. De zwaluwen moeten dus volgend jaar weer op zoek, maar naar waar? Hier komen we aan de kern van het pro bleem. De zwaluwen hangen af van toe valligheden en dat is riskant omdat het niet goed gaat met deze vogelsoort. Er zouden in Wezt Zeeuws-Vlaanderen ei genlijk enkele vaste plaatsen moeten ko men, waar ze elk jaar terecht kunnen. Ik denk daarbij aan de ruilverkavelingen in de streek, waarbij bv. langs de Passageu- le, brede watergangen of kreken, stro ken zanderige hooggelegen gronden voor oeverzwaluwen ingericht kunnen worden. Voor zover de watergang of kreek in eigendom bij het waterschap is, kan tevens het beheer uitgevoerd worden door het waterschap. Afwach ten tot het Natuurbeleidsplan uitgevoerd wordt gaat te lang duren. Het moet deze winter gebeuren. 't Duumpje zal zo spoedig mogelijk, te samen met waterschap en ruilverkave lingskommissies rond de tafel moeten gaan zitten en spijkers met koppen slaan. Sjaak Herman 't Duumpje zal in het nieuwe jaar straks meteen goed uitpakken. Op zondag 7 februari 1993 zal er een grote exkursie plaatsvinden naar de Flevopolders. De Flevopolders zijn al sinds enkele ja ren het woon- en werkterrein van Eric Marteijn. Als aktief en zeer gewaar deerd lid van 't Duumpje zal hij ons dan de hele dag rondleiden en de beziens waardigheden van kommentaar voor zien. Dat de natuur hierbij centraal staat zal niemand verbazen. Ondanks de vrij eentonig* polders blijft Flevoland een interessante streek met prachtige natuurgebieden, zoals de Oostvaardersplassen. Vooral voor vogels is het daar goed toeven en in de wintertijd moeten we daarbij denken aan vele soorten eenden, ganzen en andere watervogels en niet te vergeten veel roof vogels. Bij voldoende belangstelling zal een bus worden gehuurd. De exkursie zal een hele dag in beslag nemen. We vertrek ken om 6 uur en hopen terug te zijn om ongeveer 21 uur. De kosten zullen onge veer 30 gulden bedragen. Mensen die al zeker weten dat ze mee gaan, kunnen zich opgeven bij een van de bestuursleden van 't Duumpje. Nade re details zullen in een later Duumpje bekend worden gemaakt.(EB) André de Meijer woont alweer enkele jaren in Brazilië. Voor zijn vertrek hield hij zich bijzonder intensief bezig met het inventariseren van paddestoelen in Zeeuws-Vlaanderen. Dit resulteerde in een uitgebreid rapport, dat onze streek meteen tot één van de best onderzochte gebieden in Nederland maakte op het ge bied van de paddestoelen. In Brazilië had André nog een heleboel gegegevens liggen die niet in dit rapport zijn ver werkt. De gegevens bleven lang op de plank liggen, uit het oog uit het hart, maar onlangs arriveerde een dik pakket, waarin een uitgewerkt manuskript zat van een uitgebreide bijlage bij het padde stoelenrapport. Van de mogelijkheid werd gebruik gemaakt om tevens enkele onvermijdelijke onjuistheden in het rap port te rektifïceren. 't Duumpje en de Steltkluut maakten de druk van dit nieuwe rapport mogelijk. Voor iedereen die in paddestoelen geinteresseerd is en het oorspronkelijke rapport bezit kan nu de bijlage aanschaffen. Het rapport kost 10 gulden en is verkrijgbaar bij 't Duumpje of de Steltkluut. 14

't Duumpje | 1992 | | pagina 16