Goed nieuws Gelukkig werden in 1980 en 1981 enke le nieuwe vindplaatsen ontdekt, welis waar allemaal bedreigd, maar ze voed den het idee dat er misschien meer was dan de vanouds bekende twee groei plaatsen. Om te beginnen vond ik zelf tijdens de inventarisatie door de Provinciale Planologische Dienst drie keer een een zaam exemplaar op verschillende plek ken nabij Cadzand. De plekken lagen in een weiland aan de voet van de dijk langs de Kievittepolder, op de dijk zuidelijk van Cadzand-Bad en in een sloottalud in de Oudelandsepolder. Later dat jaar vond ik een zeer rijke groeiplaats niet ver van de Zwarte Polder. Het betrof een gedeelte van de Sint Jansdijk, dat met koeien werd beweid. In 1981 vond de PPD een aantal exem plaren op de nieuw ingezaaide deltadijk net westelijk van Nummer Een. Leuk, maar ongetwijfeld een groeiplaats van tijdelijke aard. Op de onbegroeide, ver stoorde kleigrond had de peterselie een kans, maar in een homogeen, door scha pen geschoren raaigrasweiland zou de soort snel het loodje leggen. Erger was dat het genoemde stukje Sint Jansdijk met bomen werd ingeplant in het kader van de rekonstruktie van de weg. De beweiding werd gestaakt en door de sterke verruiging verdween de Vlaamse peterselie hier. Er zijn door 't Duumpje/SLZ verschillende keren gesprekken gevoerd met o.a. het water schap om de dijk opnieuw beweid te krijgen. Ook is de dijk een paar keer gemaaid. Maar de peterselie kwam niet terug. Het einde van deze plantesoort in Nederland? In 1990 stootte ik toevallig tijdens een wandeling langs de Hoofdplaatseweg achter Nummer Een op een flink aantal forse exemplaren van de Vlaamse peter selie. In feite was het betreffende dijkje 'ervan vergeven'. Wat was het geval. Een deel van de dijk, direkt achter de nieuwe waterzuiveringsinstallatie was met boompjes ingeplant. Op het aangrenzende nog beweide deel van het dijkje groeide slechts weinig peterselie, een bewijs dat dit een oude groeiplaats was. Maar op de kale grond tussen de boompjes aan de zonige zuidzijde van de dijk hadden de peterseliezaadjes goed kunnen ontkiemen. Sint Jansdijk Hoofdplaatpolderdijk 4

't Duumpje | 1992 | | pagina 6