Vlaamse peterselie, in Zeeuws-Vlaanderen aan de noordgrens van zijn areaal. Echter, ook hier zou de plantesoort het loodje leggen als de vegetatie verruigde en de bomen bij het groter worden meer schaduw geven. Bij navraag bleek dat de boompjes waren ingeplant in opdracht van het waterschap, waarmee 't Duumpje en SLZ inmiddels 'on speaking terms' zijn, meer dan in het begin van dê jaren tachtig. Eind vorig jaar is het gelukt om met de boer wiens koeien altijd op dit dijkje hebben ge lopen, afspraken te maken. Hij zal zijn jongvee er weer laten grazen, maar niet te intensief en er zullen geen kunstmest of chemikaliën gebruikt worden. Met geld van het ministerie van landbouw, Natuurbeheer en Visserij is de dijk schoongemaakt en zijn boombescher mers aangebracht. Met hernieuwde inspiratie en het idee dat het zaad van de Vlaamse peterselie lang kiemkrachtig blijft, is hetzelfde ge probeerd op de Sint Jansdijk. Met suk- ses. Het betreffende deel van de dijk is deze winter met LNV-geld schoonge maakt en omrasterd. De boer zal er weer een paar koeien laten grazen, ook hier zonder kunstmest en bestrijdingsmid delen. Enjawel, de Vlaamse peterselie is ook hier weer terug! Intussen heb ik eens op het Rijksherba rium naar oude vindplaatsen geplozen, met het idee dat er misschien meer te herstellen is. Maar dat zit er niet in. Meer oude vindplaatsen zijn er niet. Wel is duidelijk dat de vindplaats bij Num mer Een een meer westelijke groeiplaats op dezelfde (zee)dijk betreft als de vind plaatsen uit 1959 en 1960. Niet vreemd, want in die tijd was dit de zeedijk. Waar nu het bosje ligt van Nummer Een was destijds nog een buitendijks slikkenge- bied. Gek dat nooit eerder iemand ge- kon troleerd heeft of de Vlaamse peter selie hier nog te vinden was. Dan was de beschreven 'net op tijd-redding' niet no dig geweest. Alex de Meijer Dubbelkelk is een plant die op de Sint Jansdijk ook profiteert van het beheer van 't Duumpje. 5

't Duumpje | 1992 | | pagina 7