't DUUMPJE VERZET ZICH TEGEN REKREATIEGROEI nieuw beleid thema 's V De provincie wil een nieuwe wending geven aan het beleid voor rekreatie en toerisme. De nadruk komt te liggen op verbetering van kwaliteiten op leefbaarheid voor de eigen inwoner. Verdere groei aan de kust wordt geweerd. Behalve dan de uitvoering van plannen 'die al in de pijplijn zittenJuist tegen die plannen verzet 't Duumpje zich (Kuuroord, Versche Polder, Vossekaai, jachthaven Breskens). Wil de provincie inderdaad een 'nieuw evenwicht' bereiken in de kuststrook dan zullen ook de lopende projekten weer ter diskussie gesteld moeten worden. In dit artikel wordt een overzicht gegeven van de aktiviteiten van 't Duumpje om de groei van de rekreatie tegen te gaan. Deze zomer verscheen een nieuw pro vinciaal beleidsplan rekreatie en toe risme. Het plan ligt tot 5 oktober ter visie, waarna Provinciale Staten zich over het stuk zullen buigen. In het nieuwe beleid klinkt de noodkreet van oud-gedeputeerde de Voogd door: Zee land is vol. Eén van de kernpunten van het nieuwe beleid is dan ook dat het pro vinciebestuur niet meer mee zal werken aan nieuwe verblijfsrekreatieprojekten in de kuststrook. Het aksent van het toe komstig beleid ligt op vernieuwing, ver breding en versterking. Begrippen die om nadere uitleg vragen. Rekreatie en toerisme is belangrijk voor Zeeland. Na de industrie en landbouw is het de belangrijkste tak van bedrijvig heid. Het aantal overnachtingen beliep vorig jaar 15 miljoen. De toeristen brachten ruim een miljard gulden aan vakantiegeld mee. Daarin zijn de beste dingen van dagjesmensen nog niet mee gerekend. Het suksesverhaal van de groei van de vrijetijsbesteding in Zeeland is echter aan een nieuw hoofdstuk toe. Daar waren we overigens als natuurbescher ming al langer van overtuigd. Maar ook het provinciebestuur vindt nu dat er doorslaggevende redenen zijn om het be leid van richting te veranderen, want op enkele terreinen is de balans niet in e- venwicht. Dat is het geval bij vraag en aanbod. De mensen vragen steeds meer om verscheidenheid in voorzieningen. Ze willen bijvoorbeeld veel aktiever be zig zijn. Natuur en landschap en ook kui tuur skoren hoog. De bestaande recrea tieparken, golfslagbaden e.d. zijn overal in Zeeland vrijwel het zelfde. Meer verscheidenheid in aanbod vindt de pro vincie noodzakelijk. De verschillende regio's en plaatsen zouden meer nadruk op hun identiteit moeten leggen. Dat be tekent specialisering van verblijfsrekre- atieve voorzieningen. De laatste kunnen gekombineerd worden met voorzienin gen op het gebied van sport, kuituur, natuur en landschap. De provincie noemt dit verbreding. Het verbeteren van de kwaliteit en in spelen op veranderende behoeften noemt de provincie vernieuwing. De meeste toeristen komen in de zomer- piek naar Zeeland, aangetrokken door het imago van zon, zee en strand. Sei- zoensverlengende maatregelen blijven noodzakelijk vindt de provincie, samen met inspanningen voor een breder ima go. Tenslotte heeft Zeeland ook oude steden, en daarmee samenhangend kui tuur, verschillende soorten landschap pen en natuur. Zeeland moet een nieuwe, veelzijdiger indentiteit naar bui ten brengen. Dit laatste is onderdeel van wat de provincie versterking noemt. Vakantiegangers komen intussen in zo grote getale dat hun aktiviteiten een ver storing tot gevolg hebben van natuur en landschap. Daar is de provincie nu ook van overtuigd. Dit geldt vooral langs de kust, waar belangrijke natuurgebieden liggen zoals de duinen. De vakantiegan ger waardeert natuur en landschap, rust en ruimte hoog. Een herstel van even wicht tussen rekreatie en natuur en land schap is noodzakelijk om de toekomst van de rekreatie veilig te stellen, vindt de provincie. De drukte in het hoogseizoen gaat gepaard met files, parkeerproblemen, wachttijden in winkels, kriminaliteit en andere ongemakken. De eigen bewoners ervaren de problemen steeds meer als negatief. Het gevolg is dat het maat schappelijk draagvlak voor het toerisme afneemt. Voor de kwaliteit en de toe komst van de vakantiesektor is een breed draagvlak noodzakelijk. De provincie kiest voor een themagewij- ze aanpak van de uitwerking van het be leid. Er zijn vijf thema's: kuituurhisto rie, natuur en landschap, milieu, leef baarheid en professionalisering. In het thema 'rekreatie en natuur en landschap' komt het medegebruik van natuurgebieden aan bod. Gesteld wordt dat door het Natuurbeleidsplan er meer natuur komt in Zeeland. Zonder dat het ten koste behoeft te gaan van de natuur waarden zal er gezocht worden naar mo gelijkheden om de natuurgebieden ook voor de rekreant genietbaar te maken. In het kader van dit thema wordt verder gedacht aan het opzetten van een korps natuurgidsen, het organiseren van een natuurmaand in oktober en het verwe zenlijken van natuurpaden met infor matie over de daar voorkomende plan ten en dieren. In het kader van het milieuthema wordt vooral aandacht besteed aan het terug dringen van het autogebruik in de kust strook ten voordele van de fietser en wandelaar. In het beleidsplan wordt ook een interes sant doorkijkje gegeven naar de toe komst. De trend is namelijk dat de Ne derlander voor lange en korte vakanties steeds meer naar het buitenland gaat. Voor buitenlanders raakt Nederland als hoofdvakantiebestemming steeds min der in trek. Met de al genoemde veran derende wensen (meer kwaliteit, meer korte vakanties, aktieve vakanties, waardering voor natuur en landschap) heeft het tot gevolg dat uitbreiding van verblijfsakkomodatie feitelijk het lang zaam wurgen van de kip met de gou den eieren zou betekenen. Konkreet wil dat zeggen dat de provin cie niet meewerkt aan uitbreiding van vakantiewoningen en appartementen langs de kust, tenzij in het verleden al toestemming is gegeven. In het achter- 6

't Duumpje | 1992 | | pagina 8