INRICHTINGS- en BEHEERS PLAN voor de GROEDSE DUINTJES. De aanleiding. Het gebied. Sinds enige tijd heeft 't Duumpje het gebied van de Groedse Duintjes in beheer; dankzij de inrichtingsmaatre gelen en het tot op heden gevoerde beheer blijken de natuurwaarden zich in positieve zin te ontwikkelen. Eén van de eerste zaken aan de basis van deze ontwikkeling was het inrichtings ei} beheersplan voor dit gebied. Een beschrijving van dit plan door Adrie Provoost Het natuurgebied de Groedse Duintjes is ontstaan voor de Kleine Polder op de overstroomde gronden van de Wulpen- en Cleefsepolders, die eerder op hun beurt waren bedijkt op de ver zande uitmonding van het Zwarte Gal. In 1986 is er door het waterschap in het gebied een dijkverzwaringswerk uitgevoerd in het kader van de Deltawet. Door de tracékeuze van deze dijk - een compromis tussen vei ligheid, recreatie en natuur - resteert er van het oorspronkelijke binnendijkse gebied van ca 15 ha ongeveer 10,5 ha. Het was de wens van het waterschap om na de werken het gebied als natuurgebied in te richten en te behe ren. Daarnaast kent het gebied op de gemeentelijke plankaart van het bestemmingsplan buitengebied de bestemming natuurgebied. Dus zorgde 't Duumpje voor een plan Voor de uitvoering van de dijkverzwa ring kende hel gebied een zeer geva rieerd gebruik. Het westelijke deel was als opslagterrein van natuursteen, palen en rijshout voor de zeewering van het waterschap in gebruik. Tevens stond er een kleine opslagloods. In het centrale deel waren twee permanente en enkele losse horeca-vestigingen aanwezig, alsmede een parkeerplaats. Verspreid door het gebied stonden zomerwoningen, caravans en deels bewoonbaar gemaakte bunkers. Daarbuiten had de vegetatie zich weten te ontwikkelen tot een dicht struweel en rietbegroeiing; in het oos telijk deel liep hierdoor een aantal wandelpaden. Na de deltawerken zijn alle niet-per- manenle vormen van bebouwing gesa neerd: slecht de twee restaurants zijn gebleven en gedeeltelijk gerenoveerd. Hierbij is de "corridor" lussen de cam ping en het strand in gebruik bij de gasten van de achter het gebied liggen de camping, die op die manier een directe verbinding met het strand heb ben. Direct aan de westelijke grens van het gebied is een vrij groot gebied voor dagrecreatie ingericht; er zijn door de gemeente een groot parkeerterrein met een speelweide en een aantal ligwei- den in de binnendijkse duintjes aange legd. Maar de hoofdmoot van het gebied is veilig gesteld als natuurge bied De Groedse Duintjes is een t.o.v. de omgeving betrekkelijk hoog gelegen gebied (2.50 m tot 4.80 m boven NAP). Het gebied kent een eigen waterhuishouding, die gekenmerkt wordt door de aanwezigheid van zoet water, dat in het uiterste oostelijk en westelijk deel aan de oppervlakte komt. De ondergrond van het gebied bestaat voornamelijk uit zand. In hel gebied komen door spontane duinvor ming flinke hoogteverschillen voor. Al deze kenmerken van het gebied, het zoet-vochtige en zandige karakter, de hoogteverschillen en het achterwege blijven van enige vorm van beheer hebben een plantengroei doen ont staan. bestaande uit verschillende vegetatietypen. Deze zijn een duin struweel, duingrasland en duinvallei- vegetatietype. Een spontaan struweel langs de binnenduinrand, zoals in de dit gebied, wordt voornamelijk gedo mineerd door duindoorn, de kenmer kende struik in kalkrijke duinen. Naast de duindoorn bestaat de vegetatie voornamelijk uit vlier, meidoorn, liguster, hondsroos en eglantier. In de meer vochtige en voedselarme gedeeltes komt opslag van wilg voor. Door het uitblijven van maaibeheer wordt de vegetatie op de meest vochti ge delen gedomineerd door riet. In potentie horen deze gedeelten van de Groedse Duintjes tot het duinvallei- type. Dit blijkt hier o.a. door het voor komen van planten als rietorchis en waternavel. Echt duingrasland is in het gebied niet te vinden. Wel komen kenmerkende soorten van dit vegetatietype, zoals echt walstro en duinruit voor langs de zuidelijke dijk en op de open plekken in het struweel. Duinvegetaties en in het bijzonder het duinvalleitype, zijn in ecologisch opzicht bijzonder waar devol. In internationaal opzicht zijn duingebieden zeldzame landschapsty- pen; door allerlei "schadelijke" activi teiten in het duingebied, zoals drink waterwinning, ontginning en recreatie, zijn vochtige duinvalleien nog zeldza mer geworden. Vooral het dicht struweel zorgt ervoor, dat in het gebied volop neslgelegen- heid aanwezig is voor veel zangvogel soorten. Interessante waarnemingen daarbij zijn de nachtegaal, de sprink- 6

't Duumpje | 1992 | | pagina 8