SCHETSONTWERP AARDENBURG Inleiding. Het schetsontweip. In het afgelopen najaar heeft de land inrichtingscommissie voor de ruilver kaveling "Aardenburg" het schetsont weip uitgebracht. Een schetsontwerp is de eerste fase in de voorbereiding van een landinrichtingsplan waarin de mogelijkheden voor de inrichting van het gebied worden verkend en waarin de landinrichtingscommissie globaal aangeeft welke kant ze met het gebied op wil. Na het schetsontweip wordt een voorontwerp opgesteld. Dat voor ontwerp zal in de streek worden gepu bliceerd voor een inspraakronde. De verwachting is dat de publicatie van het voorontwerp aan het eind van dit jaar zal plaatsvinden. In het schetsontwerp "Aardenburg" gaat de meeste aandacht uit naar een goede inrichting van de landbouw- en natuurgebieden. Daarnaast wordt aan dacht besteed aan het landschap. Recreatie zal hooguit als 'recreatief medegebruik' voorkomen. Het plan is onderverdeeld in vier stuk ken, de zogenaamde 'inrichtingsfacto ren*: ontsluiting, waterbeheersing, landschapsbouw en verkaveling. I Ontsluiting. De ontsluiting van het gebied is over het algemeen goed. Het zal dan ook niet nodig zijn om veel wegen te ver beteren. De commissie houdt alleen rekening met de aanleg van een beperkte lengte 'insteekwegen'; een voudige weggetjes die nodig zijn om een optimale kavel indeling mogelijk te maken. II Waterbeheersing. Van wateroverlast is in "Aardenburg" geen sprake. Door de waterbeheer- singswerken in de jaren '70 is de afwatering van het gebied sterk verbe terd. Grote delen van het gebied zijn echter dieper ontwaterd dan nodig is. De landbouw heeft daardoor plaatse lijk last van droogteschade. Bovendien vragen de nieuwe natuurgebieden om een hoger waterpeil. De commissie streeft ernaar de peilen zo te verhogen dat zowel voor landbouw als natuur een ideale drooglegging wordt gereali seerd. Om een betere waterkwaliteit te kunnen krijgen, heeft de commissie ervoor gepleit om langs kreken een vorm van beheersgebied toe te passen zodat het inwaaien van meststoffen en bestrijdingsmiddelen in de kreken wordt tegengegaan. In het kader van de uitwerking van het Natuurbeleids plan zijn de kreekranden inmiddels opgenomen als beheersgebied Kreekrandbeheer III Landschapsbouw. De commissie stelt voor om ca. 40 ha. bos aan te leggen in de omgeving van de Plate. Dit bosgebied sluit aan bij de in te richten natuurgebieden. Bovendien wil de commissie bij Aardenburg ca. 25 ha. bos aanleggen. In de verdere planvoorbereiding zal veel aandacht worden gegeven aan versterking van de landschappelijke structuur. In het noordelijk deel van het gebied zal daarbij de nadruk komen te liggen op het beplanten van de dijken langs de oude stroomgeulen (Passageule, St. Kruiskreek en Brandkreek). In het zandgebied tegen de Belgische grens aan zal worden getracht de kleinschalige structuur ver der te versterken door middel van bermbeplantingen langs het dichte wegennet. IV Verkaveling. Op het gebied van de verkaveling zijn inrichtingsmaatregelen nodig om een goede toedeling te kunnen realiseren. Het gaat daarbij zowel om landbouw als natuur en landschap. Door railing van gronden kunnen de bedrijven beter worden verkaveld, maar kunnen ook de natuurgebieden worden vrijge maakt. Voor de realisering van natuur gebieden en bossen zal in totaal ca. 675 ha. grond moeten worden aange kocht. De begrenzing van de natuurge bieden is inmiddels voorlopig vastge steld door de provincie. In februari en maart 1993 vindt hierover een inspraakronde plaats. Deze begrenzing is in overleg tussen de commissie en de provincie tot stand gekomen. Bij het begrenzen van de natuurgebieden is de nadruk gelegd op de kreeksyste men zoals de St. Kruiskreek en het Groote Gat. Bovendien vormt de Passageule een belangrijke schakel in de verbinding tussen het Zwin en de Braakman. De natuurwaarden die daar zullen worden ontwikkeld, zullen dan ook vooral die waarden zijn die bij die kreeksystemen horen: open water, riet velden, moerasvegetaties, natte gras landen en wat verder van het water verwijderd droge graslanden met ont wikkeling van ruigtekruiden en stru weel. Bij elkaar zal zo'nha natuurge bied worden gerealiseerd. De ruilver kaveling zal daar een belangrijk steen tje aan bijdragen. Joop Eilander, Landinrichtingsdienst. 8

't Duumpje | 1992 | | pagina 10