MET T DUUMPJE NAAR FLEVOLAND in het najaar altijd veel watersnippen komen rusten en ook veel steltlopers te zien zijn. De schuilhut de Grauwe Gans staat in alle seizoenen borg voor enorme aan tallen vogels van vele soorten in alle seizoenen. Men is daar bezig voor de hut ook een slikterrein aan te leggen, waardoor de waarnemingskansen sterk vergroot worden. In de hut is het het hele jaar door, vooral in de weeken den, erg druk met bezoekers en foto grafen die uit zijn op spectaculaire plaatjes van lepelaars, zilverreigers, waterrallen en baardmannetjes. Bij de Lepelaarspiassen bevindt zich de observatiehut de Lepelaar, van waaruit in het broedseizoen de aal scholverkolonie in vol bedrijf te zien is. Nu was het er erg stil. Een paartje haviken was door de telescoop prach tig te bewonderen. Op de terugtocht vloog een koppel nijlganzen voor ons uit. In het Informatiecentrum de Trekvogel, dat aan het het begin van dit terrein ligt, is alles te vinden over dit gebied. Er worden videotapes en dia's vertoond en er zijn boeken te koop. Helaas is deze tentoonstelling in de winter op zondag gesloten, zodat e.e.a. dit keer onze neus voorbij ging. Verder ging de tocht, langs vaarten waarin enkele nonnetjes zaten en wei landen met groepen kleine zwanen en bonte kraaien. Een slechtvalk demon streerde hier een stootvlucht, waar ieder met open mond naar keek. Bij het omkade deel van de Oostvaardersplassen kwam nog een leuke discussie op gang over de in beeld gekomen reeën en edelherten. Om de grote herkauwers te zien, werd een treinrit van Almere naar Lelystad v.v. aanbevolen. Dan heb je pas echt een goed zicht op het terrein! In Lelystad reden we langs de in aan bouw zijnde Oost-Indiëvaarder 'Batavia', waarover Eric ook nog een toeristische babbel in huis had. Als dank voor z'n fantastische rondleiding bood Cees Kostense hem een fles goede wijn aan met de hoop op herha ling van dit evenement. Al met al kre gen we de indruk dat van alles wat hier door de seizoenen is te beleven, deze dag slechts een momentopname was. Daarom is het gebied zo aantrek kelijk. speciaal voor vogelliefhebbers. De belangstelling ervoor, ook vanuit het buitenland, is dan ook enorm. Wij mochten er deze dag slechts even kort van proeven. De terugtocht ging weer via het beken de AC-restaurant voor een warme hap. richting Zeeuwsch-Vlaanderen. Onze chauffeur vergiste zich bij Merksem in een afslag, maar wist e.e.a. knap te maskeren door ons gratis een avondrit door het verlichte Merksem aan te bie den. Een goed chauffeur moet kunnen improviseren. De stemming, die de gehele dag toch al bijzonder goed was, bereikte op de terugreis een hoogtepunt. Een heel geslaagde reis. Een warm compliment voor de organisatie, de reisbegeleiding en het schema. Wat mij betreft, niets dan lof. W.L. de Koek - Terneuzen. Aanbevolen literatuur: De Oostvaardersplassen, door drs. Fr. Vera. De complete tellijst van alle die dag waargenomen vogels is op te vragen bij de vogel werkgroep. 's Morgens 6 uur kwam de bus in Oostburg. Vanaf daar gingen we nog naar Hoek, Hulst, Terneuzen en Antwerpen. Om daar nog mensen op te halen, want die gingen namelijk ook mee. Zo dan op naar Flevoland (onderweg nog een paar keer een stop gemaakt). Hé, hé Lelystad. Bij het station was Erik Marteijn, een vroeger lid van 't Duumpje die nu in Flevoland woont. Hij zal ons rondleiden in de natuurgebieden van Flevoland. Eerst gingen we richting Lepelaarplassen: onderweg een aantal buizerds gezien. We stopten om vogels en reeën te bekijken en we zagen ze ook nog. Toen gingen we naar een observatiehut bij de Lepelaarpiassen om vogels te bekijken; niet veel vogels gezien, jammer maar niets aan te doen, want we zullen nog veel andere vogels zien, onder andere buizerds. Daarna gingen we naar de tweede observatiehut bij de Oostvaardersplas; daar zagen we meer vogels dan bij de eerste hut maai" dan nog iets: een paar man hadden een weddenschap gedaan dat ze meer dan 100 buizerds zouden zien. Toén we Erik op het station hadden afgezet, hadden we 99 buizerds gezien nog geen 100. Toen we nog langs een stukje natuur kwamen, zagen we nog een stuk of tien buizerds: in totaal 110 buizerds gezien hiep hoi. Einde Froukje Goossens Aardenburg 13

't Duumpje | 1992 | | pagina 15