Stichting Ecolint - Ecolint en snoeihout als biotoop. Van onze correspondent tussen de Braakman en Hoek, George Calon, het volgende artikel over een landsehaps- verbeterend initiatief. De inhoud van de bijdrage ademde de sfeer van oude jaarsdag 1992, de schrijver had dan ook op die dag na een gebakje op de verjaardag van Sjaak de ganzeveer ter hand genomen en z'n gedachten de vrije loop gelaten. Naast de aandacht in de Zeeuwse pers nu in uw eigen verenigingsblad een warm pleidooi voor een goede zaak De kreet '"t is allemaal niet zo eenvou dig" lijkt het logische begin van iemand, die in de wereld van de natuurbescherming met een nieuw idee komt aandragen. Maar de een voud zit hem ook hier in de manier, waarop je tegen de dingen aankijkt. Vele mensen tonen net zo weinig ini tiatief tot het realiseren van iets nieuws als onze geëerde schrijver uit het midden van Zeeuwsch Vlaanderen zich interesseert om eindelijk de boel (z'n biotoop te Hoek) eens "netjes" te maken. Maar juist dat "nette" blijkt in veel gevallen de doodsteek te zijn voor de noodzakelijke ontwikkeling van lintvormige landschapselementen, en juist de aanleg van deze elementen moeten het, zoals de schrijver memo reert, een stekelvarken mogelijk te maken om van Cadzand naar Delfzijl te wandelen. De basis voor een dergelijke aanpak is reeds door vele inspanningen van o.a. de Stichting Landschapsverzorging aanwezig; door het jarenlang opereren van deze Stichting, kent het gewest talrijke streekeigen landschapselemen ten. Daarnaast zou iedere lezer eigen lijk toch minstens 1 x per jaar per soonlijke inzet voor het behoud van dergelijke waarden moeten tonen; in elke editie staan hiervoor dagen genoemd, waarop vrijwilligerswerk aan het landschap wordt uitgevoerd. Geheel in de sfeer van de Ecologische Hoofdstructuur - ook een lint - is nu het idee gelanceerd om deze afzonder lijke elementen te verbinden, waar door bescherming en uitwisseling van plante- en diersoorten op een betere manier kan plaatsvinden. De naam van het initiatief: STICHTING ECOLINT De Stichting beoogt voor een zo groot mogelijke variëteit aan organismen stabiele leefomstandigheden te houden of te maken. Een sprekend voorbeeld mag het vol gende zijn. Nu er in dit gewest volop aandacht is voor de ruilverkavelingen, dienen zich een aantal mogelijkheden aan. Wordt het beleid in dezen bepaald door "geklede mensen achter een bureau" en niet door "blootsvoetse boombeklimmers", dan is daarmee de wereld van verschil in benadering van de onderwerpen wel zo ongeveer geschetst. In deze ruilverkavelingen komen regelmatig "overhoekjes" voor, waarvan het instandhouden voor een beherende instantie nu niet de meest rendabele bezigheid is; vandaar dat we ons met z'n allen het lot dienen aan te trekken van een dergelijke Stichting, waarmee een positieve bijdrage aan het landschap kan worden geleverd. Dus, voor een duidelijke verbindende betekenis binnen dit doel is nu de Stichting Ecolint het aangewezen lichaam. Uw donaties zijn welkom op bankrekeningnr. 6825.19.480 ten name van Stichting Ecolint te Hoek. Een nadere uitwerking van het boven geschetste idee blijkt uit haar mening over het storten van afvalmateriaal en wel speciaal snoeihout. De Stichting is van mening dat de laatste tijd de wen selijkheid van een composterings- plaats wat al te nadrukkelijk onder de aandacht van krantelezend Zeeuwsch- Vlaanderen wordt gebracht. Ook erkende milieu-organisaties zoals de ZMF vinden composteringsinstallaties gewenst. Men schijnt echter te vergeten dat een hoop snoeihout grote natuurwaarde heeft, zoals overwinterings- en broed- gelegenheid voor diverse vogels, insecten (speciaal een verpoppings plaats voor vlinders), amfibieën en maiterachtigen. Het argument "men sen willen hier niet aan" is voor de Stichting niet steekhoudend; het is namelijk juist de functie van natuurbe schermers om de natuurwaarden onder 's mensen aandacht te brengen, door hen erop te wijzen dat die brandnetels en takkebosjes nachtegalen, fitissen en tevens die mooie vlinders huisvesten. Stichting Ecolint zet zich in om tot ecologische verbindingszones te komen, waarlangs allerlei organismen zich kunnen verplaatsen of vermeerde ren. Kortom, niet alles verhakselen, maar bij wijze van proef lokaal storten en inventariseren van aanwezige levens vormen. De Stichting Ecolint hoopt op een positieve stellingname van het bestuur van 't Duumpje. Maarwanneer erkende natuurbe schermingsorganisaties zich niet mede uitspreken over de wenselijkheid van dit soort zaken, zullen waterschappen en gemeentes uit zichzelf natuurlijk nooit het voortouw nemen en zou straks de belachelijke (betreurens waardige) situatie ontstaan van vracht wagens volgeladen met o.a. snoeihout, die richting Sloe gaan. Nu heeft dit bestuur een warm gevoel voor de opmerkingen en aanbevelin gen van George; het is een goede zaak, om veel meer in de sfeer van afvalpre ventie en toelaatbare afvalverwerking rond de huisdeur te denken, dan in te stemmen met allerlei centrale regelin gen, die om redenen van rentabiliteit gekoppeld zijn aan veel vervoerskilo meters. Op het buitenverblijf van deze schrijver is de ruimte duidelijk aanwe zig om een dergelijke benadering ook toe te passen. Evenzo zijn de plaatse lijke overheden met dit aspect al bezig geweest, maar ook hier is de combina tie van wettelijke regels en centjes ook al vlug een maatgevend obstakel. Wat niet wil zeggen, dat iedere rechtden- kende particulier, al was het in z'n rij tjestuintje, een dergelijke opzet kan uitvoeren. En die geniet dan gratis van z'n "eigen" ecolintje 16

't Duumpje | 1992 | | pagina 18