Een pad langs de Molenkreek. Door plaatsgebrek in het vorige Duumpje was er pas nu de mogelijk heid enige aandacht te schenken aan een van de voor onze vereniging min der gewenste voortbrengselen van landinrichting. er een principe geven en nemen bestaat, verzocht het pad in ieder geval voor een deel verder van de kreek af te leggen. Dal viel dus nogal tegen. Het pad ligt nu dicht langs de kreek. Iedereen kan van dichtbij in de kreek Op 20 januari werd 'het pad langs de Molenkreek' in Schoondijke geopend. De iMolenkreek is een prachtig stukje landschap waar een oude kreekrest geflankeerd door rietkragen door hol- lebollig weiland met struweel kron kelt. In de landinrichtingsvergaderin gen van het blok Schoondijke (waar onder de kreek ressorteerde) is dit pad echter door ons altijd te vuur en te zwaard bestreden. Helaas heeft het de politiek behaagd de gemeente Schoondijke een leuk wandel rondje te moeten verschaffen waar men de hond kan uitlaten. De reden dat onze vereniging het lie ver anders had gezien, is gelegen in het feit dat kreken, samen met dijken, karakteristieke elementen van ons Westzeeuwsvlaamse landschap vor men. Niet alleen mensen houden van kreken, vogels ook. En juist voor deze vogels zijn er zo weinig kreekranden over waar ze onbedreigd kunnen ver toeven. Als natuurbeschermingsvereniging hebben we, gezien de onvermijdelijk heid van het pad en de wetenschap dat kijken. Bijkomstig aardigheidje voor de gemeente was dat hun cadeautje aan de Schoondijkse gemeenschap prettig van prijs bleef; men moest immers minder grond aankopen. De vogels zullen het minder prettig vinden. Veel vogels maken gebruik van de kreken, de rietkanten en de daar meestal omheen gelegen vochtige weilanden om er te broeden, te eten of te msten. Een paar willekeurige soor ten zijn kuifeend, zomer- en winter taling, rietzanger, wilde eend, patrijs, kievit en grutto (die laatsten dan met name op de vochtige weilanden). Zo zijn er nog veel meer. Het is zelfs zo, dat rietland één van de meest vogel- soortenrijke landschapstypes van Nederland is. Onderzoek heeft uitgewezen dat de afstand waarop je een vogel benaderen kunt, voordat deze verstoord opvliegt per vogel verschillend is. Enkele voor beelden van 'opvliegafstanden' van vogels als ze door mensen benaderd worden zijn: kuifeend 20 meter zomertaling 30 meter wintertaling 30-40 meter rietzanger 50 meter wilde eend 60-80 meter (iets anders dan de alom bekende drijf- sijs uit parken en plantsoenen) patrijs 10-20 meter kievit 50 meter grutto 25-60 meter Bij deze opsomming gaan we ervan uit dat ieder de hond aan de lijn houdt. Het spreekt vanzelf dat loslopend gedierte ervoor zal zorgen dat er abso luut niets kan broeden langs de kreek- rand. Een voor de hand liggende reactie van velen zal zijn: 'Dan broeden ze maar ergens anders.'Jammer genoeg wordt vergelijkbare broedgelegenheid steeds schaarser in Nederland, terwijl deze gebieden bovendien al bezet zijn door andere vogels, dikwijls aanmerkelijk kritischer vogelsoorten dan die eventu eel langs de Molenkreek zouden broe den. Gelukkig is het zo dat er veel gevallen zijn waar constructiever met overhe den samengewerkt wordt. Daar putten we dan maar hoop uit voor de toe komst. In ieder geval heeft de Schoondijke gemeenschap haar nieuw verworven stukje al voorzien van een passende naam, getuige de foto. We hopen dat zij verantwoord omspringt met haar nieuw ver worven blokje om nog lang te kunnen genieten van het zo mooie kreekl andschap. Geertje van der Krogt ■Qe winnende naam .van het wandelpad Is géwórdem "r RRUUNE DREEFJE 10

't Duumpje | 1993 | | pagina 10