't Duumpje huisvest gierzwaluwen De vogelwerkgroep zoekt het hogerop. Zaterdag 1 mei vroeg in de ochtend hebben 5 leden van de vogelwerk groep van 't Duumpje 75 gierzwaluw- pannen aangebracht op het dak van de voormalige Lutherse kerk aan de Molenstraat in Groede. Op deze unie ke plaats broeden ieder jaar weer 30 a 40 paar gierzwaluwen. Omdat deze omgeving de vogels blijkbaar in de smaak valt, leek het een goede zaak de bestaande broedmogelijkheden uit te breiden. Broedgelegenheid voor deze vogels is steeds schaarser geworden, aangezien er bijna geen oudere huizen meer zijn en iedereen kieren zoveel mogelijk dichtstopt; er blijft dan voor de vogels weinig over om te nestelen. Ze zijn dan ook aangewezen op oude re, soms verwaarloosde gebouwen, waar ze onder loodslabben en loszit tende stenen kunnen kruipen. De heer Prang, lid van 't Duumpje en van de Stichting Groede, heeft 75 dak pannen van het type dat op de Lutherse kerk werd gebruikt met een diamantboor voorzien van een gat en hierop een zinken koepeltje aange bracht. Hier kunnen de gierzwaluwen doorheen kruipen en zo onder de pan een beschut nest bouwen. Iedereen kent de vogels wel: we zien en horen ze vooral in de schemering met luid 'srie-srie-srie'-gekrijs en onwaarschijnlijk hoge snelheid van en naar hun nesten vliegen. Naar het schijnt kunnen ze snelheden van 150 km. bereiken. Hun nestmateriaal verzamelen ze in de lucht. Als het nest gereed is, worden 2 tot 3 eieren gelegd die na ongeveer 3 weken uit komen. Hierna duurt het nog wel 6 weken voordat de jongen het nest kunnen verlaten. Ze voeden zich met in sekten, die ze over grote afstanden verzamelen, tot soms wel 200 km. van hun nest verwijderd. Ze vliegen erg hoog en laten zich door de turbu lentie voortstuwen. Zelfs slapen schijnen ze in de luchtlagen van de ionosfeer te doen. Eigenlijk is het geen echte zwaluw, zoals de bekende huis- en boerenzwaluw, maar hoort de gier zwaluw tot de familie van de kolibries. Bijzonder is verder dat ze in periodes <jat ze er weinig insekten zijn en er dus geen voedsel is, toch in leven kunnen blijven. Ook kunnen ze goed tegen de koude. Als de temperatuur onder 10 graden C. zakt, raken de vogels in een soort staat van verdoving. Het aantal ademhalingen daalt van 40 naar 10. De jonge vogels kunnen dit wel 2 a 3 weken volhouden. Volwassen dieren zijn aanmerkelijk kritischer. Meestal arriveren de gierzwaluwen in de Groedse Molenstraat tussen 28 april en 5 mei, komend van hun over- winteringsgebieden in Zuid-Afrika. De ouden gaan weer terug in de eerste week van augustus. De joiige vogels vertrekken een paar weken later in dezelfde richting. De voormalige Lutherse kerk in Groede is momenteel bezit van de 'Stichting Groede', die ervoor ijvert het gebouw op korte termijn te laten res taureren. Het is de bedoeling het gebouw te gebruiken als ruimte voor exposities, concerten, lezingen en andere streek- en dorpsgebonden acti viteiten op cultureel en aanverwant terrein. Bij de restauratie zal een voor ziening worden getroffen die het mogelijk maakt binnenin de kerk te zien, wat er in de gierzwaluwnesten zoal plaatsvindt. Het Lutherse kerkje is gebouwd in de jaren 1742 en 1743 en daarmee de oudst bestaande gebedsplaats van de Lutheranen in Nederland. Naar aanlei ding van het 250-jarig bestaan dit jaar, zullen er verschillende activiteiten plaatsvinden, waaraan uiteraard ook 't Duumpje zal meewerken. Het karwei op grote hoogte kon alleen geklaard worden door gebruik te maken van de hoogwerker van Constructiebedrijf Cijsouw uit Groede. Het onmisbare hulpstuk werd geheel belangeloos ter beschikking gesteld en bestuurd door de heer Cijsouw zelf. Literatuur: Vogels in bos, park en stad. Meindert de Jong. Amsterdam 1976. 11

't Duumpje | 1993 | | pagina 11