Noordse Gele Kwikstaarten. Ook totaalrecords sneuvelden of zullen sneuvelen. Het totaal aantal Kieviten over het gehele voorjaar bedraagt 30700, wat een nieuw record is. Minder massale soorten met nieuwe records zijn de Purperreiger (nu al totaal 60 ex.) en de Zwarte Stem (nu al vele honderden) en het einde hoeft nog niet in zicht te zijn. Tegenvallend dit jaar zijn de aantal len Graspiepers. Juist tijdens de doortrekpiek van de Graspiepers was de wind zuidwestelijk, zodat de piek grotendeels werd gemist. Het aantal Graspiepers zal dan ook niet boven de 60.000 komen Zeer typerend voor de trekpost is dat er altijd wel een fantastische Roofvogeldag tussen zit. 12 mei was zo'n dag, met veel Kiekendieven en Wouwen. Maar daar bleef het niet bij: Ook werden er die dag 7 Visarenden geteld! Wat ook typisch voor de trekpost is, is dat er ook vogels worden gezien die normaal alleen 's nachts doortrekken. Van de Wielewaal was dit reeds bekend, maar dit voorjaar werden er ook al 52 Grauwe Vliegenvangers geteld. Tot slot, het is voor de trek post al bijna een gewoonte, een lijstje van zeldzaamheden. Gedurende het afgelopen voor jaar zijn reeds geteld: 10 Lachstems (waarvan 6 op EEn dag), 4 Reuzenstems, 2 Grote Piepers, 8 Roodkeelpiepers, 1 Buidelmees, 2 Hoppen, 1 Kleine Zilverreiger, 1 Terek Ruiter, 3 Poelruiters en, extreem zeldzaam, 1 Kortteenleeuwerik en 1 Goudlijster. Zij vormen voor dit voorjaar weer de krenten in de geweldige vogelpap. Het is ook heel aardig te vermelden dat er naast vogels ook vlinders op trek worden waargenomen. We weten dat Atalanta's en Dis tel vlinders tot de zogenaamde trekvlinders behoren, die dus ook op trek kunnen worden waar genomen. Hier zijn verder geen aantal len van bekend, wel zijn er bij Ijzerhard Tekening: Awie de Zwart Breskens nu al 5 Koninginnepage's waargenomen! De voornaamste reden, waarom er steeds zoveel records worden gebro ken, is dat er steeds meer teluren gemaakt worden bij Breskens (tot en met de eerste week van mei al ruim 300 uur). En hoe meer er geteld wordt, hoe meer vogels er worden gezien. Het lijkt er echter ook op dat de weersomstandigheden gedurende het voorjaar de laatste jaren steeds verbeteren. Dit kan alleen maar een positief effect hebben op het aantal vogels wat bij Breskens langskomt. Als dit zo doorgaat, kunnen we langzaam al relaties gaan leggen tussen aantallen broedvogels in Nederland en omrin gende landen, en aan tallen van die vogels die bij Breskens zijn geteld. Want waar het dan op neer komt is: Wat in Nederland en omringende landen broedt aan zomervo gels, moet ook bij Breskens langs zijn gekomen. Voorlopig wachten we nog op de eind resultaten. Hopelijk zullen deze de ko mende zomer reeds bekend zijn, zodat ieder een een beeld kan krij gen van wat er totaal aan vogels is geteld. Want bovenstaande aantallen zijn nog maar een kleine greep uit de getelde vogel massa Eric Blaakman Plantenwerkgroep Het groei- en bloeiseizoen is weer aangebroken, dus tijd voor om weer activiteiten te ontplooi en. De plantenwerkgroep houdt zich globaal bezig met inventarisatiewerk in o.a. de Groedse Duintjes. Hiernaast vinden elk jaar excursies plaats naar interessante gebiedjes in het Zeeuws- vlaamse. 14

't Duumpje | 1993 | | pagina 14