'Vindt u het gat in de ozonlaag een gevaar?' Oudere mensen antwoordden hierop: 'Voor ons geeft het niet zo, maar voor de jongeren wel.' Mensen tol 50 jaar zeggen: 'Ik vind het een heel groot gevaar, wal ik zit graag in de zon en dat kan dan niet meer. De jongeren zeggen dat het voor alles dat leeft een gevaar is. Ook is ons opgevallen dat oudere mensen meer lid zijn van Green Peace, Wereldnatuurfonds, Natuurmonumenten, enz. Nog een vraag was: 'Gooit U weieens wat op straat?' Oudere mensen antwoordden: 'Papier op straat mag niet, als ik iets zie liggen, raap ik het op.' En jonge mensen gooien meer straat. Sharon, Sabrina V. Sabrina B. Daniëlla, Ilona. Het milieu. Wij hebben in Breskens op dinsdag 4 mei en donderdag 6 mei mensen ondervraagd wat ze van het milieu vinden en wat ze doen aan het milieu. We hebben in totaal 57 mensen op het Spuiplein en in de Cl000 ondervraagd. We stelden de volgende vragen: 1. Rijdt u veel met de auto JA 16 WEINIG 11 NEE 9 Geen 20. 2. Welke benzine gebruikt u Euroloodvrij 19 diesel 5 super/plus 11 autogas 1 3. Wat vindt u van het milieu het belang rijkst? water 8 lucht 7 grond= 2 allemaal 40 4. Doet u iets aan het milieu JA 41 NEE 6 EEN BEETJE 10 Conclusie: We kwamen tot de conclusie dat veel jonge mensen geen tijd hadden. Daarom was het een enquete met gemid delde en oudere leeftijden. Het was opval lend dat veel oude mensen geen auto had den. Alexander Bakker, Dennis Albregtse, Dimitri Jansen, Niels Hollebosch. Tips for kids. Je kunt thuis flessen en glazen potten spa ren die later recycled worden. Maar om het echt goed te doen, staan hier een paar TIPS: 1.Zoek een plek waar je een paar dozen of kisten kunt neerzetten om glas in te verza melen. 2.Haal de doppen, kurken, deksels etc. van de flessen en potten. Een papieren etiket ■mag erop blijven zitten, maar spoel de fles sen wel om voor je ze in de doos of kist stopt. 3.Zodra je een flinke verzameling hebt, kun je naar de supermarkt of winkelcentrum om daar de flessen in de glasbak te doen. 4. Als je ergens een fles of glazen pot vindt, neem hem dan mee en voeg hem toe aan je verzameling. Wist je dal bij de laatste bliktelling in 1985 er in ons land 15 kilo per inwoner is geteld. Gelukkig gaat dat niet allemaal op een hoop, maar wordt het eerst verzameld en daarna gesmolten. Wil jij je steentje bij dragen, dan staan hier een paar TIPS: 1.Was de blikken uit en doe ze daarna in een doos; later zou je ze in een aparte vuil niszak kunnen doen. 2.Denk erom dat bakjes van bevroren maaltijden ook kunnen worden recycled. 3.Als je ergens op straat of in een park blikjes vindt, gooi ze dan niet weg, maar bewaar ze zodat ze later kunnen recycled worden. Bij de laatste telling in 1985 is er 30 kg per inwoner geteld. En dat is erg veel, ga je eigen gewicht maar na. Maar het is er niet beter op geworden. Hier weer een paar TIPS: 1 .Probeer mee te helpen aan recyclen. Dat wil zeggen: koop artikelen die recycled kunnen worden, of in materiaal dat al recy cled is. 2.Als je boodschappen doet, koop je geen eieren in plastic maar in karton voor een klasseproject of wat dan ook. 3.Recycled papier kun je heel gemakkelijk herkennen. Een doos hiervan gemaakt is grijs van binnen. Maar kijk wel goed uit, er zijn speelgoedfabrikanten die gebruiken heel duur verpakkingsmateriaal. Succes Marlijn Loonen, groep 8. Een beter milieu, begin bij jezelf. De ozonlaag wordt overal dunner. Er zitten een heleboel gaten in de ozonlaag. Maar zo'n groot gat als boven Antarctica hebben de onderzoekers nog nergens anders gevonden. Ze verwachten wel dat er een gat boven de Noordpool zal komen. Ook hebben ze gemerkt dat de ozonlaag over de hele wereld dunner wordt. Ieder jaar gaat er een heel klein beetje af. Dat mag natuur lijk niet zo doorgaan.! Daarom is er alarm geslagen. De ozonlaag is immers van levensbelang. Hij beschermt het leven op aarde tegen de schadelijke ultra-violette straling van de zon! Hoe kunnen we voor komen dat de laag steeds dunner wordt? Minder of geen spuitbussen meer gebrui ken met drijfgas. C.F.K. wordt als drijfgas gebruikt, dat zit in spuitbussen, koelkasten, in schoonmaakmiddelen, in brandblussers, enz. Het wordt ook gebruikt bij de produk- tie van piepschuim. Maar niet alleen C.F.K. tast de ozonlaag aan. Er zijn ook andere dingen die het milieu vervuilen, zoals batterijen, de uitlaatgassen van auto's. Uitlaatgassen van auto's veroorza ken o.a. smog en zure regen. Wanneer fabrieken produkten maken geeft het voor delen voor de mens maar nadelen voor hel milieu en zo kan je nog uren doorgaan. Bijna alles heeft voor- en nadelen. Laten we maar hopen dat de mensen wat bewus ter worden van het het milieu. Zoals: 1) Je kunt zelf meehelpen het milieu schoon te houden. 2) Kijk uit waar je je rommel neergooit. 3) Sommige produkten kunnen meerdere malen gebruikt worden (bijv. plastic fles sen en papier). Einde. Wendy, Linda, Calelijne, Evelyn en Martine. 19

't Duumpje | 1993 | | pagina 19