Eikelmuis en vos in West Zeeuwsch-Vlaanderen? 1 Een interessant artikel in het blad Zoogdier van John van Compel: "Opmars van eikelmuis en vos in Belgische kustduinen maakte mij opmerkzaam op het mogelijke voorko men van beide soorten in West Zee uw sch-Vlaanderen De Eikelmuis. De eikelmuis blijkt zich in iets meer dan 10 jaar van de Vlaamse westkust naar de Vlaamse oostkust te hebben uitgebreid. Daarbij heeft de soort enige grote hindemissen als de IJzer, Oostende en de haven van Zeebrugge weten te passeren. In 1992 werden 2 exemplaren waargenomen in de Zwinbosjes. De eikelmuis is in Vlaanderen een cultuurvolger. Plaatsen waar ze zijn waargenomen zijn: zolders van schuren en gebou wen, een leegstaande school, een villa en in dakisolatie. Uit de literatuur zijn ook nog bekend: boomgaarden, tui nen, bossen, grotten en groeven (Lange et al, 1986 en Broekhuizen et al, 1992). Het biotoop lijkt zich voor namelijk te beperken tot de kustdui nen. V Schoondijke. Interessant in de context is de waarne ming van een slapende eikelmuis in een zak met hamstervoer in of nabij een huis te Schoondijke. In september of oktober 1990 heeft Jan de Rijk het dier aangetroffen. Hij heeft het vervol gens in een kooi gestopt, waar het beestje alleen maar heeft geslapen. Binnen een week was het dood. Daarna is het diertje opgezet. Onbekend is waar het nu verblijft. Dit is de vierde waarneming in Nederland buiten Zuid-Limburg. De andere waar nemingen zijn gedaan in Wageningen, Nij verdal en Winterswijk. Broekhuizen et al (1992) vermeldt dat ze ongetwij feld van elders zijn aangevoerd. Voor de waar neming in Schoondijke is dat geens zins duidelijk. Gezien het bovenstaan de is het zeer wel mogelijk dat het beest op eigen kracht Schoondijke heeft bereikt. Hoe kan de aanwezigheid van de eikelmuis worden vastgesteld Dit kan op verschillende manieren (Lange et al 1986): het onderzoeken van nest kasten, zolders en leegstaande gebou wen, het waarnemen van het geluid (zachte en langgerekte klagende gelui den, maar ook een vogelachtig gekwetter en gekakel, brommen, flui ten, blazen en piepen (jongen)), het vinden van verkeersslacht offers, vangen en het pluizen van braakbal- len. De groot ste kans op het waarnemen is de kuststrook en dan met name rond Cadzand-Bad. Tekening: Awie de Zwart Vossen. Vossen werden in Vlaanderen al lan ger waargenomen, maar sinds kort zijn er ook waarnemingen van de kuststrook. In 1991 en 1992 wer den meer exemplaren gezien, waaronder een moeder met 2 jongen in de Achterhaven van Zeebrugge en één in de Zwinbosjes. Gezien de biotoop voorkeur van vossen en de hoge jachtdruk lijkt permanente vesti- Tekening: Awie de Z ging niet eenvoudig. Toch kunnen ook aan de Nederlandse kant van de grens, en dan met name in de duinen, vossen verwacht worden. OPROEP Een ieder die een (mogelijke) waarne ming doet van een eikelmuis of een vos wordt verzocht dit zo snel moge lijk door te geven aan één van de op bla. 9 genoemde personen. In het geval van een waarneming van een vos zal strikte geheimhouding worden betracht. Literatuur: Compel, J. van (1992). Opmars eikel muis en vos in Belgische kustduinen. In: Zoogdier 4:8-10. Lange, R., A. van Linden, P. Twisk, J. de Laender en C. Speer (1986). Zoogdieren van de Benelux. Jeugd bondsuitgeverij, Amsterdam. Broekhuizen, S., B. Hoekstra, V. van Laar, C. Smeenk en J. Thissen (red.) (1992). Atlas van de Nederlandse Zoogdieren. KNNV, Utrecht. Rob van Westrienen, maart 1993. Tekening: Awie de Zwart 8

't Duumpje | 1993 | | pagina 8