Korte berichten Paddestoelen. Het is al weer enige tijd geleden dat in druk verscheen de paddestoeleninven tarisatie van Alex de Meijer in het ba sisrapport van 1 mei 1982. Hierna verscheen er op dit rapport een korte aanvulling op 20 april 1983, benevens een artikel in ons blad jaar gang 1992, voorjaar. Nu, 10 jaar na het basisrapport, verzorgde Alex de Meijer een forse aanvulling op het basisrapport, groot 67 pagina's met verantwoording en index op het geheel. Door De Steltkluut en 't Duumpje is dit werk in eigen beheer vermenigvul digd en in gebrocheerde vorm voor f 7,50 (exclusief verzendkosten) ver krijgbaar bij het secretariaat. Zij die het werk toegezonden wensen, wordt verzocht een briefje naar het secretari aat te schrijven met opgave van naam en adres. U krijgt dan de aanvulling toegezonden (met een acceptgiro ter betaling van het geheel). Erratum Voor diegenen die Rapport II reeds in hun bezit hebben hier nog een erra tum: blz. 30 -Laccaria pumila: moet worden: Laccaria cf. pumila, cf. fratema. -Ned.: ZZZ, in Dui - moet worden: Ned.: beide ontbreken in Standaard- lijst, blz. 64 regel 1: herbivorenmest: moet worden - herkauwersmest. De grauwe klauwier, teke nend voor 'onze' zorg voor natuur en landschap Het Vogeljaar, een landelijk verschij nend blad voor vogelstudie en vogel bescherming, heeft een themanummer over de grauwe klauwier uitgebracht. De grauwe klauwier, eens een regel matig voorkomende broedvogel, is in S aantallen de laatste decennia erg ach teruitgegaan. Meestal broedend in de duinen, werden in onze streken de laatste broedgevallen gesignaleerd in 1976 in de duinen bij Nieuwvliet. In 1979 werden nog enige broedverdach- te vogels gezien, maar nadien neemt men aan dat de soort uit onze streken is verdwenen. Gezien het feit dat het hier een lande lijk beeld betreft, zijn er een groot aan tal auteurs, die in Het Vogeljaar ver schillende aspecten van de Grauwe Klauwier belichten. Het themanummer is los te bestellen door f 6,= over te maken op postreke ning 964472 t.n.v. Het Vogeljaar, Hedel. De Groene Keuken. Veel mensen willen een bijdrage leve ren aan een schoner milieu. Volgens een onderzoek van de Consumen tenbond 86 van de Nederlandse bevolking. Toch blijft het vaak bij goede voornemens. Met een mobiele presentatie wil men aan een breed publiek laten zien wat de eerste stappen zijn op weg naar een milieuvriendelijk huishouden, te beginnen in de keuken. Hierbij worden vele facetten die een rol spelen met elkaar in verband gebracht. Zo kan comfort heel goed samengaan met natuurlijke materialen, moderne vormgeving met water-/energiezuinige huishoudelijke apparatuur, biologisch voedsel met afvalscheiding bij de bron en makkelijk werken met een arbeids besparende indeling. De Groene Keuken wijst dan ook de consument de weg naar de toekomst. Een toekomst waarin de wens naar comfort en kwaliteit samenvalt met de behoefte aan gezond voedsel uit milieuvriendelijke keukens. In de Groene Keukenbus vindt U twee demonstratiemodellen: een milieu vriendelijke keuken die aansluit bij de bestaande keukens en waarin ideeën zijn verwerkt die gemakkelijk zijn toe te passen, zonder al te grote veran deringen of investeringen. Een tweede model toont een geheel nieuw ontwerp hetgeen toegepast zou kunnen worden bij aanschaf van een geheel nieuwe keuken. De Groene Keuken is een voorlich tingsproject van milieueducatiecen trum De Kleine Aarde in samenwer king met de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de vakgroep Huishoudstudies van de Landbouwuniversiteit Wageningen. Tevens zijn de ministeries van V.R.O.M en L.N.V. bij het project betrokken. Het Duumpje wordt bedankt Onder deze wel zeer bedekte kreet wordt alles en iedereen bedoeld, die te maken heeft met de erkenning van de oeverzwaluwen. Dit naar aanleiding van een toch wel aanzienlijke uitbrei ding van de biotoop. Een verslag van Adrie Provoost Volgens Philip Burton en Peter Hayman ("Het Vogelboek") verdwijnt een steeds groter deel van het land onder een betondek, waardoor ook de leefruimte van de meeste vogelsoorten steeds verder inkrimpt. Maar, ook dat concluderen de schrijvers, de vele zandhopen bij bouwwerken en afgra vingen bieden een aantal nieuwe nest- 12

't Duumpje | 1993 | | pagina 12