Grauwe Kiekendieven. M\ÉS In de zomer van 1991 heeft een paartje grauwe kiekendieven een broedpoging ondernomen in het Grote Gat van Oostburg. Helaas is deze broedpoging door onbekende oorzaak mislukt (med. Lucien Boerjan en Pieter Simpelaar). De meeste voge laars dachten:' Goh leuk, een paartje grauwe kiekendieven, maar dat zal wel niet meer gebeuren.' Zo ook ondergetekende. Echter, de waarne mingen van Eric Blaakman en enige alarmerende berichten uit Noordoost- Groningen over explosieve toename van het aantal broedende grauwe kie kendieven nabij braakliggen de grond deden een lampje bij mij bran den. Wat bleek: na de broed poging in 1991 zag Eric Blaakman op 24 juni 1992 een paartje - vermoedelijk grauwe - kiekendieven nabij de steenfabriek te Aardenburg en op 7 juli was aldaar een mannetje grauwe kiekendief aan het jagen. Aangezien deze waarnemingen na 1 juni zijn gedaan, zijn dit ook broedver- dachte waarnemingen. En hoe zit het nu met Noordoost Groningen? Sinds daar vele honderden hectares landbouwgrond braak liggen sinds 1990, hebben de grauwe kieken dieven deze plek ontdekt. Op de zware klei groeit nu geen wintertarwe of koolzaad, maai- wordt gras gezaaid en niet geoogst. Na 2 jaar staat het gewas meer dan 1 meter hoog en miegeit krioelt, red.) het er van de veldmui zen, het stapelvoedsel van de soort. Afgelopen jaar broedden er meer dan 20 paar in het open polderland (med. Jan van 't Hof). Wat mij opviel was de gelijkenis tus sen het Groningse landschap en het plotselinge voorkomen van de grauwe kiekendieven en de Zeeuwse situatie: een broedpoging en broedverdachte waarnemingen in het open polderland. Het enige grote verschil is de braak legging. In Groningen ligt nu ongeveer 9000 ha. al minimaal 3 jaar braak. In Zeeuwsch-Vlaanderen liggen er nog geen akkers braak, zeker niet meerja rig. De kans op braakliggende gronden in Zeeuwsch- Vlaandcren wordt nu ook aanmer kelijk groter, aange zien dit jaar een nieuwe regeling ingaat: 15 van al het akkerland moet braak liggen. Mogelijk is dit trouwens roulerende braak en geen langjarige braak. Dit alles is reden genoeg om een oproep te plaatsen in 't Duumpje en de Steltkluut om dit jaar speciaal in het broedseizoen uit te kijken naar grauwe kiekendieven. De kansen zijn het grootst in het open zeeklei-landschap, bijvoorbeeld ten zuiden van Saeftinghe en rond Schoondijke en IJzendijke, met grotere oppervlakte braakliggende grond in de buurt. De Groningse ervaring leert dat ze wel in produktie -akkers broeden (wintertar we, gerst, luzerne en koolzaad) en dat gewaakt moet worden voor uitmaaien. Waar moet op gelet worden bij het waarnemen van een grauwe kieken dief? - De plaats, datum, tijd en geslacht goed noteren; alle waarnemingen na 1 juni zijn verdacht. - Gedrag: ze vertonen ongeveer het zelfde baltsgedrag als bruine kieken dieven; hoge baltsvluchten j'V' -V\, cn (fictieve) prooio ver- gaves in de lucht; let ook op vlie gen met nest materiaal en probeer de nestplaats te lokaliseren; uiteraard geen bezoek brengen aan het nest om verstoring te voorkomen. - Broeden: als ze eenmaal broeden, worden ze erg rustig en zijn ze erg moeilijk te lokaliseren. Als de jongen zijn geboren, worden ze weer actief (veel jagen). De jongen blijven vaak tot half september rond de nestplaats hangen. U wordt verzocht alle waarnemingen van grauwe kiekendieven zo uitge breid mogelijk te noteren en deze zo snel mogelijk na de waarnemingen door te geven aan één van onderstaan de contactpersonen. 9

't Duumpje | 1993 | | pagina 9