Landinrichting Aardenburg: Inleiding Door de redactie van 't Dnumpje ben ik gevraagd een reactie te geven op het schetsontwerp van de ruilverkave ling Aardenburg"Ik voldoe graag aan dit verzoek en wel op persoonlijke titel. Ik zal vanuit de natuurhoek het plan tegen het licht houden en het van commentaar voorzien. Tevens doe ik enige suggesties voor aanpassingen van het plan en tot slot geef ik een redactie op de visie vanuit de agrari sche sector van de heer Wijffels (zie 't Duumpje 1993 nr. I) Schetsontwerp De Landinrichtingscommissie (LC) Aardenburgheeft 3 planaltematieven gepresenteerd en haar keuze ten behoeve van de verdere planvorming kenbaar gemaakt. Deze keuzes hebben geleid tot de inrichtingsschets zoals die door de heer Eilander van de Landinrichtingsdienst is beschreven ('t Duumpje '92 nr. 4). Het lezen van het plan deed me veel plezier. Ik kreeg allerlei visioenen van grote afwisselende natuurgebieden .met vele zeldzame plante- en diersoor ten. Dit zou over zo'n 30 jaar realiteit kunnen zijn als gevolg van uitvoer van het voorliggende plan. - De twee pijlers van het plan zijn het veiligstellen van belangrijke natuurge bieden en het over grote oppervlakte verhogen van het waterpeil. In het plan worden vrijwel alle huidige natuurgebieden van enige omvang vei liggesteld (totaal 250 ha.). Het gaat om de St. Kruiskreek, delen van het krekensysteem ten zuidwesten van St. Kruis, de Kruiskreek en de Blokkreek, het gehele weilandcomplex van de Plate en de Sophiapolder plus de ver binding hiertussen, de wallen van Aardenburg, delen van de Passageule, 2 kieken bij Heille en een aanvulling op hel Grote Gat van Oostburg. Deze natuurgebieden vormen een goed samenhangend (natuur)kerngebied. Kansen voor Natuur. - De tweede pijler van het plan is de verhoging van de waterstand. Dit wordt mogelijk gemaakt door de laagste delen uit landbouwkundige produktie te nemen. Deze peilverhoging levert zowel voor de natuur winst op (meer natte natuur) als voor de landbouw (minder droogteschade). Het is verheugend dat in de LC al in een zo vroeg stadium overeenstemming is bereikt over peil verhoging. Er zijn ook landinrichtings projecten waar dit binnen de commissie tot grote verdeeldheid heeft geleid. Andere goede elementen van het plan zijn de realisering van enkele bosjes op de zandrug en een stadsbosje bij Aardenburg. realisering van een 35 ha. groot bos bij de Plate, het conserveren van water in bos- en natuurgebieden en het veranderen van de status van de Sophiapolder van beheersgebied in reservaatsgebied. De LC heeft de mogelijkheid van een (duur) helofytenfilter zuiverings moeras) en gescheiden systemen voor landbouw- en naluurwater in een vroeg stadium al laten vallen. Ik kan het hier mee eens zijn. Het helofytenfilter heeft een groot oppervlak nodig en het rende ment en het effect op de waterkwaliteit zijn onduidelijk. De gescheiden water systemen leveren mogelijk een betere waterkwaliteit (en -kwantiteit) op in de natuurgebieden, maar er moet juist alles aan worden gedaan dat ook in de land bouwgebieden de waterkwaliteit goed wordt (in ieder geval de Algemene Milieu Kwaliteit). Ook moet je niet te gekunstelde systemen gaan bouwen, die grote gebieden hydrologisch van elkaar isoleren. Eventueel kunnen kleine natuurgebieden wel geïsoleerd worden om het brakke karakter van het water te kunnen behouden. Overigens is het niet alleen de taak van de LC, maar juist ook van de waterkwaliteitsbeheerder om te zorgen voor een goede waterkwa liteit in het gehele landelijke gebied. Aanpassingen In het hiernavolgende doe ik een aan tal suggesties voor aanpassingen van het plan. 1Een zwak element van het plan is het ontbreken van gebiedsgerichte doelstellingen. Per deelgebied moeten doelstellin gen voor de waterkwaliteit en - kwantiteit en voor de natuur geformuleerd worden. Voor de natuurgebieden kan gebruik wor den gemaakt van de ecosysteem visie 'Delta', welke binnenkort verschijnt. Een groot voordeel van het formuleren van doelstellingen is het vooraf goed kunnen evalu eren van het plan. De voorgestelde maatregelen kunnen getoetst wor den. Aan de hand van deze doel stellingen kan ook een veel betere evaluatie worden geschreven. De bij het schetsontwerp behorende "Evalutatie van het schetsontwerp 'Aardenburg'" is - zeker voor wat betreft de natuurparagraaf - een zwak verhaal, afgezien nog van enige storende fouten. Na het lezen van deze evaluatie weet ik nog steeds niet of het voorliggen de plan een goed plan is. 2. Mij is niet geheel duidelijk welke maatregelen er met betrekking tot de waterkwaliteit genomen (kun nen) worden. Er wordt veel genoemd, zoals het akkerranden- beheer, hoger peil. vasthouden gebiedseigen water, maar wat nodig is en wat kan, is niet duide lijk. Ik stel dan ook voor een uit gebreid hydrologisch onderzoek te doen. Dit onderzoek moet het vol gende opleveren: - welk effect hebben de planmaat regelen op de waterkwaliteit en -kwantiteit? Hierbij valt te denken aan ver mindering van de voedselrijke, brakke kwel en dus verzoeting van het oppervlaktewater, ver mindering van de uitspoeling van stikstof door het hogere peil en het vasthouden van gebieds eigen water (kan tot verzuring leiden). 11

't Duumpje | 1993 | | pagina 15