Reservaatsgebieden zijn gebieden waar dit niet meer mogelijk is. Het beheer ten bate van de natuur- en land schapswaarden is van dien aard, dat het niet meer binnen de agrarische bedrijfsvoering ingepast kan worden. Een natuurbeherende instantie (Het Zeeuwse Landschap. Natuur monumenten of Staatsbosbeheer) is hier de aangewezen eigenaar en beheerder. Ditzelfde geldt in wezen voor de natuurontwikkelingsgebieden, alleen is daar veel meer inspanning nodig om het terrein goed in te richten om geschikt te maken voor de natuur waarden die men er wil ontwikkelen. Ofwel de inrichtingsmaatregelen zijn dus gewoon veel duurder. Voor zowel reservaats- als natuurontwikkelingsge bieden geldt overigens dat de verkoop aan de terreinbeherende instantie ook altijd vrijwillig is! Afgelopen voorjaar werd de kaart van de provincie openbaar gemaakt en kon iedereen zijn zegje erover doen in een inspraakronde. Ook wij als Duumpje hebben deze mogelijkheid gretig aan gegrepen om te proberen de natuur- en landschapswaarden in West Zeeuws- Vlaanderen zo goed mogelijk voor de toekomst te regelen. Uren is er boven kaarten gehangen, hele middagen zijn we op excursie geweest om ervoor te zorgen dat we geen enkel waardevol stukje in de streek over het hoofd zou den zien. En het heeft zich geloond. De inspraak is inmiddels afgerond en er ligt nu een inspraakverslag, waarin bijna al onze voorstellen zijn overge nomen. Voor West Zeeuws-Vlaanderen bete kent de Zeeuwse uitwerking van het NBP uiteindelijk in grote lijnen een verbinding Zwin-Passageule-Braak- man met een zijtak naar de Aardenburgse kreken. Daarnaast een aantal verspreide waardevolle graslan den die voor een beheersovereenkomst in aanmerking zullen komen. Zoals gezegd is het uiteindelijk afslui ten van beheersovereenkomsten en de verkoop van terreinen aan natuurbehe- rende instanties als Staatsbosbeheer en Stichting Het Zeeuwse Landschap allemaal vrijwillig. Toch hebben we ei- vertrouwen in, dat er ook werkelijk iets van terrecht gaat komen. West Zeeuws-Vlaanderen heeft name lijk een aantal aan de gang zijnde ruil verkavelingen. Hierin kan. door een goede verdeling van grpnden, het Natuurbeleidsplan al voor een heel groot deel binnen een jaar of 10 wor den verwezenlijkt. Augustus 1993 Geertje van der Krogt. 15

't Duumpje | 1993 | | pagina 19