pf hele groepen uit de steden Gent en Brugge hebben meegeholpen. Met de enorm toegenomen hoeveelheid vrije tijd en belangstelling voor de natuur zijn mensen tegenwoordig veel meer bereid om de Zeeuwse natuur een handje te helpen. ^V,/Ui S-Jit ,vj De aktiviteiten bestonden naast het traditionele wilgen knotten en planten ook uit het jaarlijks onderhoud van de Groese Duintjes. Dit jaar hebben we hier de dichtgegroeide poelen gebag gerd en enige bomen verwijderd die teveel licht wegnamen op de poelen. Dit speciaal voor de grote populatie boomkikkers van wie het voortplan- tingsbiotoop verloren dreigde te gaan. Overigens lijkt de populatie boomkik kers in het Sjaak Henncms-reservaat zich uit te breiden. Een andere belangrijke aktiviteit was het helpen van de beheerder van de Plaote met het maaien en afvoeren van het maaisel van de hooilanden en het trekken van de boomopslag uit een deel van het begraasde terrein. Het kleine aantal Galloways lukt het niet geheel om de boomopslag tegen te houden. Tevens hebben we aan de noordoostzijde van de Plaote een extra drinkpoel gegraven in de hoop dat de populatie boomkikkers zich verder gaat uitbreiden richting Waterland- kerkje en IJzendijke. Met het geld van de extra subsidie van de Euregio Vlaanderen hebben we een nieuwe breedbandige maaimachine gekocht. MILIEUWERKGROEP Dit jaar is de werkgroep heel veel bezig geweest met de nasleep van de ramp met de olietanker. Op 29 decem ber 2009 botste een Griekse olietanker op een kontainerschip net ten westen van de Hoge Platen. Door de spring vloed. gekombineerd met noordwes tenwind, stroomde de olie over een groot deel van het hogere deel van de Hoge Platen. Bij de evaluatie van de bestrijding van de ramp in augustus bleek overduide lijk dat het rampenplan, opgesteld door Euregio Vlaanderen en regio Zeeland, totaal niet voldeed. Niet dui delijk was wie de leiding had, welke schepen wel en welke niet mochten blijven varen, welke instantie de olie diende op te ruimen en wie voor dit alles financieel moest opdraaien. Tot overmaat van ramp is door een fout van de Euregioraad in Gent de rederij van de Griekse tanker niet aansprake lijk gesteld. De ramp, waarbij ook 3 menselijke slachtoffers vielen te betreuren, heeft ook een ware slachting onder de vogels teweeggebracht. Niet alleen zeevogels, maar ook vele duizenden overnachtende ganzen werden besmeurd met olie. De spontaan opge zette geldinzamelingsaktie op de zen der TV-Vlaanderen heeft het vogel- en dierenasiel wel enige duizenden gul dens opgeleverd, maar nog steeds is er een tekort van f 16.000,- De kwaliteit van de Schelde gaat gelukkig de laatste jaren vooruit. Dit blijkt direkt zijn doorwerking te heb ben in het aantal jonge zeehonden dat geboren wordt in de Voordelta. Inmiddels is dat aantal opgelopen tot 15. De populatie wordt geschat op ongeveer 70 dieren. Helaas hebben nog steeds geen zeehonden jongen geworpen op de Hoge Plate. Misschien is de verstoring door de rekreatie hier debet aan. Landbouw; er is weer 4 keer overleg geweest met de landbouworganisatie. Dit heeft o.a. geresulteerd in de afspraak dat nu ook landbouwbedrij ven die niet direkt grenzen aan natuur gebieden, gestimuleerd zullen worden over te stappen op ekologisch boeren. Na de krisis in de landbouw rond de eeuwwisseling zijn er nu weer betere vooruitzichten en willen vele jonge boeren weer investeren in nieuwe ont wikkelingen. Nu de subsidiekraan van het ministerie van Natuur en Milieu voor het overschakelen op ekologische landbouw is dichtgedraaid, moeten de bedrijven die nu willen overschakelen de stap volledig zelf betalen. De over stap wordt echter wel steeds makkelij ker nu de subsidies op de gangbare landbouw steeds verder worden terug gebracht en de milieukosten steeds hoger worden. De ekologische bedrij ven kunnen de konkurrentie nu veel beter dan voorheen aan. De positieve resultaten van de nu 10-15 jaar oude ekologische bedrijven (oa bij de Plaote en bij het Zwin) stimuleren veel jonge boeren om ook over te stappen. Een probleem vormen nog wel de vele varkensboeren die zich eind vorige eeuw in ons landje hebben gevestigd. Ondanks het groene label dat de mees te stallen hebben, blijkt toch dat deze bedrijven niet aan de aangescherpte mestnormen kunnen voldoen. Vooral in het zandgebied is de uitstoot van verzurende stoffen te hoog. De gemeente Terneuzen gedoogt deze onwettige situatie nog steeds en de desbetreffende boeren willen soms wel veranderen maar kunnen niet, omdat ze zich teveel in de schulden hebben gestoken met de bouw van groene labei-stallen. Met het Zuiveringsschap Zeeuws- Vlaanderen is inmiddels overeenstem ming bereikt om. op enige kreken die langs de kust liggen, een ander water beheer los te laten, zodanig dat de invloed van zout water weer in de kre ken terugkomt; dit speciaal voor her stel van zoute vegetaties. Door peil- verhogingen in verschillende landin- richtingsprojekten de afgelopen jaren is de invloed van zout water in de ver- 10

't Duumpje | 1993 | | pagina 10