schillende polderwateren steeds verder teruggedrongen. Op vrijwel alle plaat sen waar vroeger zoute vegetaties stonden, zijn deze nu verdrongen door meer gewone ruigtevegetaties. Door het benutten van kwelbanen onder de zeedijk zal geprobeerd worden het zoutgehalte van de afgescheiden kre ken te verhogen en zodoende de zout- tolerante planten een betere kans te geven. Verkeer; na het aarzelende begin na de fusie van de Zeeuwsvlaamse met een aantal Vlaamse busmaatschappijen neemt nu het aantal passagiers toe. Door een uitgekiende dienstregeling en inzet van kleine busjes is zelfs een teruggang in het partikulier autoge bruik gekonstateerd. Vooral door goede afspraken met scholen en bedrijven in de regio zijn een flink aantal mensen overgestapt van auto naar bus. Wellicht dat op langere ter mijn de aanleg van een magneetbaan tussen de grote steden (oa. Brugge, Gent, Temeuzen en Antwerpen en mogelijk ook Breskens) het autoge bruik nog meer kan terugdringen. Inmiddels is, landelijk gezien, Vlaanderen niet meer de regio waar per persoon de meeste autokilometers worden gemaakt. Energie; nu het grote windmolenpark bij Knokke blijkt te voldoen, wil het Vlaams Nutsbedrijf het 2e park bij Doel, op aandrang van alle milieu- werkgroepen van de moedervereni ging het Zoute, versneld in uitvoering nemen. Ook wordt gedacht een groot schalig zonne-energiepark aan te leg gen langs de Noordzeekust om zo gebruik te maken van het grotere aan tal uren dat de zon hier schijnt. VOGELWERKGROEP De vogelwerkgroep heeft afgelopen jaar weer heel wat aktiviteiten ten toon gespreid. Niet alleen de traditionele winter- en broedvogeltellingen, maar ook een aantal specifieke broedvogel- inventarisaties. Dit jaar zijn de veldleeuweriken geïn ventariseerd. Dit leverde in totaal liefst 87 paar op in heel WZV1. Vorig jaar waren het er slechts 50. Ten opzichte van 1990 is de stand van 87 paar ech ter een achteruitgang van wel 95%. In die tijd was het nog normaal dat je tij dens een fietstocht in het voorjaar her en der zingende veldleeuweriken hoor de. Die tijd ligt helaas ver achter ons. Opvallend is dat de veldleeuweriken uitsluitend nog voorkomen in de natuurreservaten en op de gronden van de ekologische boerenbedrijven. De steenuil is na de dramatische ach teruitgang rond de eeuwwisseling weer terug op zijn oude nivo; er wer den er dit jaar tijdens gunstig voor jaarsweer zo'n 160 paar gelokaliseerd. Wat hierbij zeker heeft geholpen, zijn de aktiviteiten van de werkgroep Vrijwillig Natuurbeheer in samenwer king met de boeren. Door behoud en herstel van vele kleine landschapsele menten heeft de steenuil weer zijn huis in het landschap teruggekregen. De uitspraak van een zeer bekend en aktief lid van onze vereniging: "de mensheid gaat nog eens aan proper heid ten onder" lijkt dus gelukkig toch niet uit te komen. De weidevogels kenden een voorspoe dig broedseizoen. Door het aangepaste beheer in de natuurreservaten in de Ekologische Hoolclstruktuur en het warme voorjaarsweer zijn veel jongen groot geworden. Het bolwerk voor de weidevogels wordt als vanouds gevormd door de keten natuurgebie den tussen St. Kruis en Ooslburg met de Plaote als middelpunt. Het schijnt dat dit jaar zelfs nog een paartje ture luur heeft proberen te broeden op een stukje weiland onder Groede dat in gewoon agrarisch gebruik is. Dit is opvallend aangezien al jaren geen wei devogels meer buiten de reservaten broeden. Ook dit jaar hebben er weer steltkluten gebroed in ons landje. De aanhouden de droogte in de Middellandse Zee landen, veroorzaakt door het broeikas- effekt, heeft weer menig paartje naar Vlaanderen gelokt. De populatie nijlganzen lijkt zich te stabiliseren. Aangezien boeren veel schade ondervinden van hun gevraat en omdat ze andere watervogels weg jagen uit hun territorium zijn deze exoten niet geliefd bij boeren en voge laars; ze worden fanatiek bejaagd. PLANTENWERKGROEP Het spannendste projekt van de plan- tenwerkgroep was ongetwijfeld de dag en nacht bewaking m.b.v. videokame ra's van de grootste en meest bekende groeiplaats van de vlciamse peterselie. Van dit onopvallende plantje waren de afgelopen 2 jaar vele tientallen pollen uitgestoken door zogenaamde botani ci. Ondanks de extra bezoeken van enige werkgroepleden konden we nie mand hierop betrappen. Deze mensen gingen uiterst geraffineerd te werk, maar dat is ook niet verwonderlijk als je weet dal ongeveer f 100.- voor dit beschermde plantje wordt geboden. In het afgesloten gebied werden 2 video kamera's neergezet en op 7 juni was het raak. Op het politieburo in Oostburg werden de beelden opgevan gen van 2 zich verdacht gedragende heren. Na snel reageren van de politie konden deze 2 lieden in de kraag gevat worden en we hopen dat de Vlaamse peterselie weer een wat rustiger toe komst tegemoet gaat. Rob van Westrienen Aardenburg, 30 december 1993. 11

't Duumpje | 1993 | | pagina 11