DOELSTELLINGEN Met deze veelheid van argumenten moge het een ieder duidelijk zijn, dat het niet moeilijk was, om voor de ver dere vormgeving van de Stichting de nodige doelstellingen te formuleren. De hoofddoelstelling van de Stichting is het behoud van dijken en kreken in het landschap. Daarnaast dient de aan dacht en de belangstelling voor de waarden van dijken en kreken nader onder de aandacht te worden gebracht. Dit alles om landschappelijke en natuurwetenschappelijke waarde van de dijken en kreken te vergroten. De daarbij in het geding zijnde waar den kunnen als volgt worden samen gevat: Icmclschappelijk: visuele aantrekkelijkheid en afwisse ling cultuurhistorisch: herkenbaarheid van hel oorspronkelij ke ontstaanspatroon botanisch: ontwikkeling van de originele planten gemeenschappen (dijk-, dan wel oever- en dras-graslandvegetaties) ornithologisch: aanbod van een geschikt leefgebied voor de diverse vogelsoorten Waar mogelijk zal geprobeerd worden de aantrekkelijkheid van dijk of kreek in het landschap te vergroten en bovendien de voor de dijken en kreken zo unieke diversiteit aan planten en dieren te herstellen, dan wel te vergro ten. Door voorlichting en educatie wil de Stichting alle lagen van de bevolking, de betrokken overheden en de ver schillende landinrichtingscommissies bewust maken van de specifieke waar den van dijken en kreken. Tevens wil zij de bezorgdheid die aanleiding gaf tot de oprichting van de Stichting uit dragen. De Stichting hoopt zodoende steun te krijgen voor haar acties en daardoor meer begrip en geld ter beschikking te krijgen voor dijk- en kreekbehoud en -beheer. Op basis van de hierboven genoemde waarden van deze landschapselemen ten lag het uit het oogpunt van cultuur historie en natuur voor de hand dat de Heemkundige Kring West Zeeuwsch- Vlaanderen en de plaatselijke natuur beschermingsvereniging 't Duumpje de handen ineen hebben geslagen. Vanuit deze beide invalshoeken wor den de activiteiten van de Stichting gestimuleerd. Daarnaast is gebleken dat het draagvlak breder is; ook water schap, gemeente en de landbouw heb ben een duidelijke inbreng in het geheel. Mede hierdoor is een juiste afspiegeling van het taakveld van de Stichting in deze streek gevonden. De doelstellingen van de Stichting zijn neergelegd in de notariële akte van oprichting. Verder heeft de stichting tot doel zichzelf overbodig te maken: als de waarden van dijken en kreken in West Zeeuwsch-Vlaanderen duurzaam gewaarborgd zijn, kan ze zich ophef fen. PLAN VAN AANPAK De stichting wil haar doelstellingen bereiken door de volgende acties: - inventarisatie van de bestaande situ atie d.m.v. verzamelen of vervaardi gen van kaarten en beheersgege- vens; - beoordeling van de huidige land schappelijke en natuurwetenschap pelijke waarde en de reële mogelijk heden tot verbetering daarvan in de toekomst per dijk of kreek: - inventarisatie van problemen en gebreken per dijk of kreek; het opstellen van een actieplan, waarin afhankelijk van o.a. genoem de problemen en mogelijkheden concrete voorstellen worden gedaan voor gewenste verbeteringen; het zoeken naar een geschikte eige naar/beheerder (natuurbeherende instantie of particulier); bemiddeling bij overdracht van eigendom en/of beheer; bemiddeling tussen eigenaar/beheer der en waterschap i.v.m. de proble men rond het ontvangen van slootaf- val; bemiddeling tussen eigenaar/beheer der en overheid i.v.m. subsidierege lingen waarvoor men eventueel in aanmerking komt; het verzorgen van voorlichting en educatie over de waarde van dijken en kieken; het geven van adviezen en voorlich ting m.b.t. beheer en effecten van beheer; hulp bij het daadwerkelijk opzet ten/uitvoeren van beheersmaatrege len; het eventueel zelf tijdelijk in beheer nemen van een terrein: nauwe samenwerking met alle betrokken instanties ter bevordering van een goede coördinatie van alle initiatieven tot behoud en beheer van dijken en kreken; fondsenweiwing voor het bereiken van de doelstellingen; Aardaker 13

't Duumpje | 1993 | | pagina 13