Maar wat het belangrijkste was: 13 cursisten van de Cursus Natuur- en Milieugids kregen hun diploma. De cursus ging uit van het IVN, de landelijke vereniging voor natuur- en milieu-educatie. In Zeeuwsch- Vlaanderen werd de cursus georgani seerd door 't Duumpje, de Steltkluut, de Stichting Het Zeeuwse Landschap en de Stichting Milieukwartet, onder supervisie van het Consulentschap voor Natuur- en Milieueducatie (NME) in Goes. Naast kennis over natuur, landschap en milieu, was de cursus vooral gericht op leren doorgevan van de opgedane kennis. Dat kan zijn het lei den van een excursie, maar ook het opzetten van een tentoonstelling, het geven van voorlichting, een cursus of het schrijven van lesbrieven. En dit alles voor een zo breed mogelijk publiek, van kinderen tot bejaarden en van ambtenaren tot huisvrouwen. Zeeuwsch-Vlaanderen is nu dus 13 natuur- en milieugidsen rijker, waar mee het aantal in de regio in één klap ongeveer is verdubbeld. Inmiddels is er zelfs een educatieve werkgroep opgericht. Op deze manier kan het werk op dit nog braakliggende terrein voor de gidsen en voorlichters goed gecoördineerd worden en kunnen we elkaar op weg helpen. We doen in ieder geval ons best. Op de foto ziet U de geslaagden. V.l.n.r. boven: Luciën Boerjan (Oostburg), Carien van Nieuwen- huizen (Terneuzen), Paul Mangnus (St.Jansteen), Fred Schenk (Breskens), Pim v.d. Heul (Axel), Cyriel Smet (Heikant), Dick de Knecht (Ter- neuzen); onder: Hanneke van Haelst (Sluiskil), Jan Jacobs (Breskens), Anneke Neve (Terneuzen), Anja van der Giessen (Terneuzen) en Albert Ingels (IJzendijke). Niet op de foto: Anne Jansen (Schoondijke). RUILVERKAVELEN IN IJZENDIJKE-HOOFDPLAAT De ruilverkaveling IJzendijke-Hoofd- plaat (2810 ha.) is de vierde van de zes ruilverkavelingen met administratief karakter (RAK) in West Zeeuws- Vlaanderen die nu in uitvoering is. Op 2 december 1993 werd de ruilver kaveling via een stemming in café De Vriendschap in Hoofdplaat goedge keurd, zij het met een zeer nipte meer derheid. Van de 445 stemgerechtigden stemden er nl. 103 vóór, met een oppervlakte van 1103 ha.; tegen stem den er 98 met een oppervlakte van 908 ha. Bedenkt men daarbij dat het Bureau Beheer Landbouwgronden (BBL) en het Waterschap samen goed zijn voor 2 stemmen voor, samen met een opp. van ca. 200 ha., dan kun je nagaan dat de "echte" streekbewoners niet allemaal even enthousiast waren. Wat zijn hiervan de oorzaken? We weten het niet precies. Er wordt gespeculeerd dat het te maken zou hebben met hel lage rendement van de RAK (ƒ30 per ha.), de slechte tijden voor de boeren en het feit dat veel boeren al redelijk goed verkaveld lig gen. Hoewel er vele malen is verteld: "Geen nut, geen kosten", schroomde men blijkbaar toch om vóór te stem men, ook al is het alleen maai" om een kollega de kans te geven baat te heb ben bij de verkaveling. Ook wordt er in dit blok relatief veel aan natuur en landschap gedaan: hiervoor is nl. ca. 93 ha. uitgetrokken, o.a. bij de Piaskreek, de Vossekaai en de Kromme Watergang. (Het is echter zo dat het Natuurbeleidsplan van de rijks overheid hieraan ten grondslag ligt en niet de ruilverkaveling.) Sommige boeren zijn bang voor schade van wild en onkruiden uil de nieuwe natuurge bieden. Terreinbeherende instanties als Staatsbosbeheer en Het Zeeuwse Landschap en de wildbeheerseenheid, de jagers dus, hebben daarom goede afspraken gemaakt. Al met al zijn we toch erg blij met de positieve uitslag van de stemming. Een aantal boeren zal baat hebben bij een betere ligging van hun kavels en bovendien is het een uitstekende gele genheid om veel aan natuur en land schap te verbeteren, waarbij direct de betreffende huidige grondeigenaren naar wens kunnen worden gecompen seerd. Reden genoeg om na de stem ming nog een gezellig feestje te bou wen in Hoofdplaat. VERSLAG JEUGD- EXCURSIE. Dinsdag 28 december 1993. Op de in ons blad en via Radio Zeeland aangekondigde jeugdexcursie naar Bosje en schor van Nummer Eén waren 20 geïnteresseerden afgekomen. Het waren allemaal nieuwe gezichten, die de koude zeewind trotseerden; de excursie kon dus eigenlijk direct al als geslaagd bestempeld worden. Waargenomen werden blauwe reigers, een middelste zaagbek, tureluurs, scholeksters, aalscholvers en futen. Gezien de kou werd het aandachtsveld echter al gauw verlegd naar het Bosje, weg van de koude zeewind. In het Bosje van Nummer Eén ont moetten de excursiegangers zowaar 20

't Duumpje | 1993 | | pagina 20