Agendapunt 6: Verslagen van de werkgroepen. Plantenwerkgroep 1993 De plantenwerkgroep startte in het voorjaar wederom enthousiast met het prikken van de data voor het veldwerk van deze zomer. De excursies gingen dit jaar naar de Zwinwei en de Kievittepolder, naar het Bosje van Nummer Eén en naar het Paulinaschor. In de Zwinwei hebben we ons geruime tijd over een plantje gebogen om uit te maken of het nu de zeer zeldzame Draadklaver of toch gewoon de Kleine Klaver was. Het Bosje van Nummer Eén bleek een aantal zeldzaamheden te herbergen, die je er misschien niet direct zou ver wachten, zoals Rondbladig winter groen, Geelhartje en enkele orchi deeën. Nieuw dit jaar was het grondig inven tariseren van een stuk dijk, de Van Dunnéweg, in buurt van De Pyramide. Het geïnventariseerde stuk werd netjes ingemeten en op een kaart getekend, opdat het over 2 jaar goed terug te vin den is. We gaan dan terug om te kij ken of er iets veranderd is. Dit onder zoekje vindt plaats in het kader van het landelijke FLORON-onderzoek. De Groese Duintjes werden dit jaar grondiger dan ooit in kaait gebracht en we zijn zeer benieuwd of we al iets kunnen gaan zeggen over de verande ringen in de plantenwereld sinds er begraasd wordt. Met het uitwerken van de gegevens is een begin gemaakt in het najaar; in de winter verwachten we conclusies te kunnen trekken. Dit onderzoekje trok ook de aandacht van 2 studenten van scholengemeenschap 'Het Zwin' in Oostburg, die er een scriptie over gaan schrijven voor hun biologieles. Planologiewerkgroep 1993 De planologiewerkgroep van 't Duumpje telde aan het einde van dit jaar 13 leden. In totaal werd 12 maal vergaderd. In november werd een thema-avond over de invulling van natuurontwikke lingsgebieden in Zeeuwsch- Vlaanderen georganiseerd. Verder heeft de werkgroep zich dit jaar vooral bezig gehouden met: - landinrichtingszaken - Natuurbeleidsplan - Kuuroord Cadzand en Boulevard de Wielingen, tegenwoordig Cavelot genoemd. - diverse andere bemoeienissen. Landinrichtingszaken. Sluis-Oostburg is in uitvoering. Breskens-Zuidzande is ook al een heel eind daarheen op weg; daar speelde dit jaar het plan voor de aanleg van natuurvriendelijke oevers van de Nieuwerkerkse Kreek. Schoondijke: hier gebeurde in 1993 betrekkelijk weinig. Ijzendijke - Hoofdplaat werd in december goedgekeurd, zij het dat er bij de stemming slechts een zeer krap pe meerderheid was. In het blok Biervliet werd na veel dis cussie een plek voor een boomkikker reservaat aangewezen. Verder werd een plan gemaakt voor peilverhogin- gen en natuurvriendelijke oevers. Binnenkort zal de inspraak plaatsvin den. Aardenburg ligt nu ter inzage voor de inspraak. Ponte en Kust West Zeeuwsch- Vlaanderen zijn nog in het voorberei dingsstadium. Natuurbeleidsplan. Leden van de planologiewerkgroep en de werkgroep van de Stichting Dijk- Kreekbehoud maakten tot 2 maal toe een toer door West Zeeuwsch- Vlaanderen. Ze tekenden daarbij alle gebieden, die naar hun mening in aan merking moesten komen voor de sta tus van beheers-, natuurontwikkelings- of reservaatgebied op een mooie kleu renkaart in. Deze kaart ging als inspraakreactie naar de provincie, die, jawel, de meeste aanwijzingen over nam op de definitieve uitwerking. Cavelot. (Hoogbouw Cadzand-Bad). Aan dit project werd dit jaar veel aan dacht besteed. Met vereende krachten, d.w.z. een monsterverbond van onze Zuiderburen, de Belgen, de boze inwoners van Cadzand en de Cadzandse hoteliers, is geprotesteerd tegen de plannen en we hebben gepoogd geen detail over het hoofd te zien, want zoals ook uit de kranten blijkt, is de zaak inmiddels tamelijk onoverzichtelijk geworden. Het door ons collectief bij de Raad van State gevoerde verweer heeft ertoe geleid dat het de gemeente verboden werd vast te beginnen met de tenuitvoerleg ging van de plannen. Eerst dient er een deugdelijke bestemmingsplanwijzi ging plaats te vinden (dus niet via arti kel-19 procedure.) Diverse bemoeienissen. Deze bestaan vooral uit het nauwlet tend in de gaten houden dat milieu, natuur en landschap niet onder de voel gelopen worden in de diverse plannen en rapporten van diverse instanties en overheden. Om er een aantal te noe men: plan Vossekaai, plan Waterfront te Breskens, diverse legale en illegale ontgrondingen. Koersen op Kansen van de gemeente Ooslburg, de plannen rond de rondweg van Oostburg, het plan Maurits in IJzendijke en de daar mee gepaard gaande afbraak van de oude melkfabriek met haar huiszwalu- wenkolonie, de plannen voor een par keerplaats bij de Radartoren aan de Herdijke Zwarte Polder, plannen voor campings en minicampings en het pro vinciaal waterhuishoudingsplan. Vogelwerkgroep 1993 De vogel werkgroep is in 1993 in totaal 5 maal bijeengekomen. Het ledental is iets gedaald naar 26. waarvan de helft zich regelmatig inzet voor de werk groep en op vergaderingen aanwezig is. De vogelwerkgroep kende het afge lopen jaar wat problemen in organisa torisch opzicht. Omdat voorzitter Eric Blaakman naar Lelystad is verhuisd, was het voor hem moeilijk om de gangbare zaken te blijven volhouden. Dit had tot gevolg dat er één vergade ring uitviel en het contact binnen de vogelwerkgroep even wat verminder de. Deze problemen zijn echter intern opgelost. Zo is er een tweede voorzit ter benoemd, Huub de Loos, die een aantal vergaderingen per jaar zal voor zitten. Zo kunnen de vergaderingn op de geplande data blijven doorgaan en

't Duumpje | 1993 | | pagina 29