toch goed te weten dat de Blauwe Reigers het elders beter doen op de broedkolonies. De grootste kolonie in Oost Zeeuws-Vlaanderen bij Luntershoek is gedurende de jaren '70 en '80 sterk gegroeid, terwijl er zich sinds 1989 ook een broedkolonie in de Braakman bevindt. Toeval dat dit pre cies na het jaar is waarin ze bij de Pyramide zijn verjaagd? De broed aan tallen in de Braakman staan in onder staand lijstje. 1989: 2 1992: 6 1990: 5 1993: 10 1991: 3 Het is overigens leuk te merken dat de nesten zich de eerste jaren bevonden in een dennenbos en de laatste twee jaren allemaal in wilgen op het eiland je midden in de Braakman (gegevens MC. JP, HC). Tevens is het aantal nesten op diverse kolonies over de grens toegenomen, waaronder de kolonie in het Belgische Zwin. Dit is onder andere een verkla ring voor het feit dat de Blauwe Reiger, ondanks dat ze bij ons niet meer broeden, toch nog zeer regelma tig wordt gezien in het voorjaar en de zomer. De reigers voeren namelijk vaak voedselvluchten van vele kilo meters uit. Dat betekent dal ze soms erg ver van de broedplaats weggaan om voedsel te zoeken. Het is natuur lijk niet vreemd dat ze dan, bijvoor beeld vanuit België, naar onze sloten en kieken komen. Ook verblijven er 's zomers vaak onvolwassen vogels in ons landje. Net na het broedseizoen kunnen de reigers, die doorgaans soli tair leven, ook vaak in groepjes wor den waargenomen. Daarbij zijn groe pen van 10 reigers geen uitzondering. De meest geschikte plaatsen voor der gelijke groepen zijn de Blikken, de Baarzande, T Zwin, het Grote Gat Oostburg en de Plate (eigen waarne mingen. PvtW,AB,EB). In Oost Zeeuws-Vlaanderen is in augustus in de ochtend- en avonduren sprake van overvliegende groepen van 20 tot 30 ex (HCk WINTERGEGEVENS 1963-1993 De Blauwe Reiger is gedeeltelijk stand vogel en gedeeltelijk trekvogel. Veel van de broedvogels blijven in de omgeving van hun broedplaats. Reigers uit Noord-Europa komen 's winters meer naar het zuiden en nemen plaatsen in van reigers die op hun beurt weer zuidelijker zijn gevlo gen. Bij strenge winters kunnen er onder de overwinteraars veel slachtoffers vallen, met name bij aanhoudende vorst. Van de aantallen overwinteraars is vooral uit de jaren '60 en '70 niet veel bekend. Pas in de jaren '80 werden er, in het kader van water wildtellingen in het Deltagebied gegevens verzameld over de Blauwe Reiger in West Zeeuws- Vlaanderen. Van de laatste drie jaren zijn hieronder de gegevens ver meld (West West Zeeuws-Vlaan deren. Midden Midden Zeeuws- Vlaanderen, gegevens HC, AB): De conclusie van dit verhaal is dan ook dat er zich sinds 1988 geen broed kolonie meer in West Zeeuws- Vlaanderen bevindt. Wel blijven Blauwe Reigers het hele jaar door te zien, omdat West Zeeuws-Vlaanderen als voedsel- en overwinteringsgebied voor deze vogels nog altijd vrij aan trekkelijk is. Omdat de Blauwe Reiger op andere kolonies veelal een stijging in aantal nesten te zien geeft, koeste ren we toch de hoop dat er zich ooit weer eens een kolonie in West Zeeuws-Vlaanderen zal vestigen. Mochten er mensen zijn die op de gegevens in dit artikel aanvullingen kunnen geven (onbekende broedgeval- len of andere bijzondere waarnemin gen van de Blauwe Reiger), dan kun nen ze die altijd inleveren bij het club huis in Oostburg, Schouwburgstraat 2. Tot slot wil ik de volgende mensen nog danken die direct of indirect gege vens hebben aangeleverd: Petrus van't Westeinde (PvtW), Anton Bun (AB), Henk Castelijns (HC), Jaap Poortvliet (JP) en Marcel Capello (MC). LITERATUUR Buise, MA.F.L.L. Tombeur, (1988). Vogels tussen Zwin en Saeflinghe. De avifauna van Zeeuws-Vlaanderen, Stichting Natuur- en Recreatieinfor matie, Middelburg. Kramer, T. (1983). Vogels in West Zeeuws-Vlaanderen. J aaroverzichl 1982-1983. 't Duumpje, Oostburg. Westeinde, P van 't, (1983). Vogels van Baarzandse kreek, 't Duumpje. West Midden 1991: 41 21-25 1992: 12 18-21 1993: 24 32-34 Met West en Midden samen hebben we het gedeelte van Zeeuws-Vlaan deren ten westen van hel kanaal van Gent naar Temeuzen te pakken. Het geeft een indicatie van de huidige 'winterpopulatie' Blauwe Reigers ten westen van het kanaal, met een maxi mum van 70 ex. JjBifS* Het bovenstaande verhaal geeft in het kort de stand van zaken van de Blauwe Reiger weer zoals die zich de afgelopen 30 jaren heeft ontwikkeld. I 7

't Duumpje | 1993 | | pagina 7