Jaarverslag anno 2010 VERSLAG VAN DE SEKRETARIS Dit jaar vierde de vereniging haar 55- jarig bestaan. Er waren vele aktiviteiten, waaronder het drukbezochte internatio nale Schelde-simposium. Niet alleen vele eigen leden en pers uit het Zeeuws- vlaamse waren present, maar ook veel mensen uit Oost-Vlaanderen en mensen van de overkant. Het was tevens een goede gelegenheid om de banden met andere leden van onze moedervereni ging weer eens aan te halen. De band met onze moedervereniging "de Vlaamse Natuur- en Milieu vereniging het Zoute" werd dit jaar ook stevig aangehaald door enige gezamenlijke ekskursies. De meest indrukwekkende ekskursie was wel die naar het alweer 5 jaar oude om adviezen te geven over het beheer van het wetland waar vele duizenden grutto's en tureluurs overwinteren. Door ringonderzoek is inmiddels aan getoond dat onze broedvogels over winteren in het Senegalese Nationaal Park, wat door onze zusterorganisatie wordt beheerd. Het bleek een zeer vruchtbaar bezoek te zijn geweest. Volgend jaar komen 3 Senegalezen naar onze regio om hier rond te kijken en om onderzoeksgegevens uit te wis selen. De Euregio Vlaanderen hield ons ook dit jaar weer volop bezig. Meer hier over vindt u in het verslag van de planologiewerkgroep. Het Milieu Edukatief Centrum kende een rustig jaar. Er werden wel weer de nodige kursussen gegeven, maar er zijn geen extra aktiviteiten opgezet. Otter Otterbuitenstation "de Plaote". De door ruim 90 mensen bezochte ekskur sie was een groot sukses, niet alleen vanwege de deskundige uitleg tijdens de rondgang door Thijs Boerjan, maar ook vanwege de fantastiese buiteneks- kursie door het grote natuurgebied de Plaote. Er werd volop gediskussieerd of de geplande uitzet van 5 otters het komende jaar een sukses zal worden. Dit jaar was ook het jaar van het lus trum van de betrekkingen van de Vlaamse Natuur- en Milieuvereniging "het Zoute" met de Senegalese organi satie Limosa. Deze vriendschapsband is inmiddels uitgebreid van een puur financiële naar een ook meer inhoude lijke band. Afgelopen winter zijn 2 leden van de vogelwerkgroep samen met 2 onderzoekers van de Uni versiteit van Gent naar Senegal gegaan Een zorgelijke ontwikkeling is dat de belangstelling onder jongeren voor het MEC dit jaar een dieptepunt bereikte; slechts 1 middelbare schoolklas is dit jaar op bezoek geweest. Onze relatie met de plaatselijke overheid was dit jaar een turbulente. De gemeente Terneuzen (sinds 2007 zijn de gemeente Oostburg, Terneuzen en Axel samengevoegd tot 1 gemeente) schenkt ons wel een forse subsidie en laat ons zitting nemen in tal van kom missies, maar in het bestuur en op de algemene ledenvergadering is fors gediskussieerd over het al dan niet terugtrekken van onze vertegenwoor digers uit deze kommissies. Het gevoel ingekapseld te zijn in allerlei ambtelijke strukturen zonder hierin serieus genomen te worden, begint de overhand te krijgen. Enige leden -%» memoreerden op de ALV nog de goede oude tijd in de tachtiger jaren toen het gebruikelijk was om flinke akties te voeren en elk jaar een zoge heten Duumpjesaktie te organiseren.... Tot slot nog enige cijfertjes: het leden tal bleef stabiel op ongeveer 650 leden. Aktief waren zo'n 75 leden, waaronder ook onze alom gewaardeer de ereleden Cees Kostense en Thijs Kramer en Sjaak Herman. VERSLAG VAN DE PLANOLOGIEWERKGROEP 2010 was een druk jaar voor de plano logie werkgroep. Enige belangrijke onderwerpen zullen hier kort worden aangestipt. VOW; nu de Vaste Oeververbinding Westerschelde alweer 5 jaar klaar is, wordt de roep om verdubbeling van de af- en aanvoerwegen steeds groter. Dit ondanks de afspraken die destijds in het konvenant zijn gemaakt de eerste 20 jaar de af- en aanvoerwegen niet te verdubbelen. Het gaat hierbij niet alleen om de weg via Hoek naar Sas van Gent en Zelzate. maar ook om de dwarsverbindingen van Hoek naar Ijzendijke en van Hoek naar Axel. Samen met de Steltkluut en onze moe dervereniging het Zoute is in de krant Vlaanderen Vandaag stelling genomen tegen deze uitbreiding die ten koste gaat van enige waardevolle natuurge bieden en het milieu plaatselijk sterk verziekt. Het komende jaar zal bezwaar worden gemaakt tegen de wijziging van het Streekplan die deze verbreding mogelijk maakt. Landinrichting; nu ook het laatste LI- projekt (Kust WZV1) zijn voltooiing nadert, kan de balans opgemaakt wor den. Ondanks de opgelopen vertragin gen door de bezuinigingen op de uit voer van het Natuurbeleidsplan, is er toch veel bereikt. De ekologische hoofdstruktuur is bijna af. Er is een samenhangend sisteem van kleine en grote natuurgebieden ontstaan met als verbindende schakel de Passageule. Dat dit inmiddels al tot opmerkelijke resultaten heeft geleid kunl u lezen in het verslag van de Vogel werkgroep. 8

't Duumpje | 1993 | | pagina 8