Dat Kust WZV1 nu nog in uitvoering is heeft te maken met de moeizame diskussie die in de Landin richtingskommissie is gevoerd over bosaanleg ten aanzien waarvan vorig jaar de kogel door de kerk is gegaan. Het zal u niet ontgaan zijn dat ook bin nen onze vereniging deze diskussie de gemoederen sterk heeft bezig gehou den en zelfs heeft geleid tot een, zij het gering, ledenverlies. Uiteindelijk is besloten tot aanleg van 183 ha. extra bos. De stem van de natuurbescher ming gaf bij de stemming in de Landinrichtingskommissie de door slag. Samen met de vertegenwoordi gers van de rekreatie en het zuivering schap gaf dit een 3-2 uitslag; de land- bouwvertegenwoordigers bleven mor- dikus tegen. Als planologiewerkgroep denken wij dat het uiteindelijk een wijze beslissing is en wel om de vol gende redenen: 1 de ervaring met natuurbos op rijke kleigrond bij de Plaote is zo positief dat 183 ha. erbij langs de kust, mits goed ingepast in het landschap, een grote aanvulling is op de aanwezige natuurwaarden in WZV1; 2 door aanleg van dit bos kan middels natuurgerichte rekreatie de enorme rekreatiedruk op de kust en het strand wat worden verminderd; 3 door het uit produktie nemen van landbouwgrond wordt de vermes ting en vervuiling verder terugge bracht. Vliegveldook de mogelijke aanleg van het regionale vliegveld bij Doel heeft de gemoederen flink bezig gehouden. Samen met de mi lieu werk groep hebben we plaatselijk verzet proberen te aktiveren, hetgeen uit mondde in de grote demonstratie van 2 mei in Antwerpen. Dit was publicitair gezien een groot sukses; we hebben zelfs de nationale zenders Nederland 1 en 2 en RTL6 gehaald en er zijn vra gen gesteld in het Vlaams en Nederlands parlement. De opbloeiende ekonomie heeft de roep om de uitbreiding van het indu strieterrein Paulinapolderver sterkt. Dit is precies waar we 10 jaar geleden al bang voor waren toen 1/3 van het toenmalig Paulinaschor werd opgeofferd om er industrieterrein van te maken. Het werd toen door politici afgedaan door te zeggen dat er door de aanleg van de VOW toch al onherstel bare schade aan dit deel van het schor plaatsvond en dat dit echt de allerlaat ste uitbreiding zou zijn van de indus trieterreinen van Temeuzen. Nu blijkt dus dat niets heilig is. Het Min. van Natuur en Milieu doet nu pogingen om het overgebleven deel van Pau linaschor versneld onder de Natuur beschermingswet te brengen. Na jarenlang in de ijskast te hebben geslaan lijkt het projekt Grootschalige Natuurontwikkeling toch weer grote vorderingen te maken en het lijkt erop dat het proefprojekt "Ontpoldering Westerschelde-oevers" volgend jaar uitgevoerd gaat worden. Dit betekent op termijn 45 ha. schor- en slikkenge- bied erbij! Zwin; dit jaar is door de Euregioraad besloten het Zwingebied volledig aan de natuur over te laten. Dit betekent geen maatregelen meer ter verminde ring van de zandaanvoer. De overheid ziet dit niet meer als een heilzame weg en kiest voor de verlanding van het Zwin. Wij als natuurbeschermingsver eniging betreuren dat aan één kant, maar we zien ook wel in dat het steeds moeilijker zal worden -zeker ook met de verlenging van de pier bij Zeebrugge- om de geul open te hou den. Nu er in Hollandse duinen enige grote slufters zijn aangelegd, kunnen deze wellicht dienen ter kompensatie van de natuurwaarden in het Zwin die nu verloren dreigen te gaan. Rekreatie; na het benutten van alle toegestane kapaciteit langs de kust maar ook in het binnenland in de negentiger jaren en de kwaliteitsverbe tering van de bestaande lokaties in het Ie decenium van deze eeuw, lijken we nu doodgegooid te worden met allerlei megalomane rekreatieprojekten in de regio. Eerst was er vorig jaar het plan voor een 600 ha. groot Eurodisney- achtig park nabij de aantakking van de VOW-weg op de Expresweg bij Zelzate. waar vooral werd gemikt op korte bezoeken. Dit jaar was er het plan van het Van der Valk koncern voor een 450 ha. groot bungalowdorp nabij de Plaote. De markt voor dit soort projekten lijkt echter aardig ver zadigd te raken en de financiering van beide projekten is nog niet rond. Hoogbouw; met de aanbesteding afge lopen voorjaar van het nieuwe 15 ver diepingen hoge hotel in Cadzand-Bad werd volgens de gemeente nu echt de laatste mogelijkheid voor hoogbouw aan de kust gebruikt. Er zou geen ver dere uitbreiding meer plaatsvinden. Helaas hebben we dit als vereniging al eens eerder gehoord en we zijn dan ook blij met de uitspraak van de Raad van State die ons bezwaar gehono reerd heeft. De uitspraak van de Raad van State, dat het plan en de aanbeste ding in strijd zijn met het Streekplan en met de in 2007 gedane toezegging van de gemeente, betekent voor ons een steun in de rug tegen gemeente Terneuzen. Het plan voor dit nieuwe hoge hotel kan nu definitief naar de prullenmand verdwijnen. Het blijft natuurlijk uitermate jammer dat we geen stokje hebben kunnen steken voor de andere 8 15-verdiepingen- hoge hotels die inmiddels al wel vol tooid zijn. WERKGROEP VRIJWILLIG NATUURBEHEER De werkgroep kan terugzien op een bizonder geslaagd jaar. Er zijn het hele jaar door vele aktivileiten geweest en nog veel belangrijker, de belangstel ling hiervoor was enorm. Niet alleen veel mensen uit de streek, maar ook 9

't Duumpje | 1993 | | pagina 9