Waterschap s verkiezingen Het is gelukt Na een jarenlange traditie van aan de zijlijn" meekijken is er bij de laat ste verkiezingen voor het water schapsbestuur een heuse zetel ver gaard door 't Duumpje Voor de redactie voorwaar aanleiding tot overpeinzing en bezinning over deze nieuwe positie De voorbereiding voor de water schapsverkiezing begon zonder een duidelijk vooringenomen standpunt. Immers, het was tot voor kort een goede gewoonte, dat de milieubewe ging de functie van "luis in de pels" door derden (of door zichzelf) kreeg toebedeeld. Dit beeld bleek echter niet langer actueel; de laatste jaren gingen in onze streek overheden, particulieren en natuurverenigingen op een totaal andere manier met elkaar om dan vroeger. De natuurbeschermers wer den minder gezien als opposanten, of zo U wilt dwarsliggers dan wel als 'meeden kers'. De natuurbeschermers zagen ook in dat met overheden best te pra ten viel, en dat er door in gesprek te komen voor beide partijen restultaten te boeken waren. Waarom deze kentering Wij houden het erop dat, gestuurd door de landelijke wetgeving en inte resse, aim natuur en milieu een dusda nige impuls is gegeven, dat het nieuwe gedachtengoed algemener bekend is en dus ook sneller een rol speelt bij het nemen van beslissingen. Een inbreng van natuur en milieu bij ruilverkave lingen, landschapsbeleids- en waterbe heersplannen stuurt de betrokken over heden nu eenmaal op het terrein en in het veld, waar de natuurbescherming van origine al een mening had. Zo was de inbreng voor een water schapsbestuurszetel niet langer iets "buitenaards", maar veeleer een bestendiging van een reeds gegroeide praktijk. Blijkbaar gold deze praktijk geheel Zeeland, getuige de talrijke publicaties met de doelstellingen, waarop de diverse "milieu-kandida ten" konden worden aangesproken. Als milieu organisaties verschafte dit de burger in ieder geval duidelijkheid voor de te maken keuze; deze duidelijkheid voor af werd zeker niet binnen iedere cate gorie aangetroffen Zo was er nogal wat onduidelijkheid ten aanzien van de nieuwe categorie 'ingezetenen', de gewone burger dus, die nu ineens mocht gaan stemmen (en straks ook flink mag meebetalen), maar amper wist en kon weten welke belangen voor hem straks in het water schap aan de orde zullen komen. Op de kandidatenlijst voor deze cate gorie kwamen we dan ook midden standers, ondernemers, boeren, diverse boerinnen en zowaar nog een enkele burger tegen. Het is overigens de vraag of zo'n 'ingezeten'ondernemer of ingezeten'boer(in) ook de 4 ingeze ten'pet kan opzetten, dan wel dat hij een verlengstuk is van de bestaande belangen die niet per definitie die belangen zijn van hen die hij geacht wordt te vertegenwoordi gen. Het is voor iedereen nieuw en de tijd zal het leren. Ook in 't Duumpje werd het 'ingezete- nen'dilemma gezien. Er kwamen aller lei argumenten naar voren, van "moe ten we dit wel doen", en meer prak tisch "wie is daar geschikt voor" en "wie heeft er tijd voor". Al deze "mit sen en maren" werden in een keer uit de wereld geholpen door de kandidaat stelling van Ineke Batselaere, met Sjaak Herman als "running-mate" Dat namen historie kunnen schrijven, werd maar weer eens bewezen op de avond van de verkiezingen, toen de uitslagen binnenkwamen. Van de in totaal 11.261 uitgebrachte stemmen in de categorie 'ingezetenen' werden er door Ineke 951 vergaard; dit beteken de, dat van de 9 gekozen bestuursle den (uit 19 kandidaten) haar stemmen- aantal goed was voor een 4e plaats. Na enige gepaste euforie over dit resultaat kijken we nu met nog meer vertrouwen naai- een milieuvriendelijk buitengebied, beheerd door het water schap. Kennelijk vormt het milieube leid een passend onderdeel van de vele moderne waterschapsplannen en dat geldt zeker ook in deze streek. Meekijken deden we al op het gebied van natuur- en milieugebied, nu echter mogen de kiezers de verwachting koesteren deelgenoot te worden van enig meebeslissen. 't AiiWnpfe 17

't Duumpje | 1994 | | pagina 17