Korte berichten Nieuws van het Zwin In het educatief park zijn 22 paartjes ooievaar aan het broeden. De meeste ooievaars hebben hun nesten gebouwd in de toppen van een zeeden. Verder broeden er een koppel oehoe (kooi nr. 10), drie paartjes kluut (k. 19), twee paar aalscholvers, meer dere paartjes kwak en 1 paar blauwe reigers (k.17). In het Zwinschor bezetten de kok en zilvermeeuwen reeds volop hun broed plaatsen; ook de zeldzame zwartkop meeuw is terug. Op 14 april obser veerden we 7 exemplaren tussen een paar duizend kokmeeuwen. In de reigerkolonie die zich in de duin bosjes bevindt broeden ongeveer 70 paar blauwe reigers, een 20 paar kwakken en 4 paar aalscholvers. Enkele hebben reeds jongen. Op 3 april zagen we 14 rouwkwik- staarten. Dit is een ondersoort van de witte kwikstaart. De rug is echter niet grijs, maar zwart. Op 17 april zagen we 4 exemplaren Engelse gele kwikstaart, een onder soort van, U raadt het al, de gele kwik staart. De kop is hier echter geel, en niet blauwgrijs. Guido Bruggraeve. Excursie Uitkerkse polders Met een hardde noordwestenwind en een tiental moedige vogelaars ging de excursie in de Uitkerkse Polders (bij Blankenberge) op 13 maart jl. van start. Ook een aantal leden van 't Duumpje trotseerde de kou. Het Uitkerkse weidegebied bleef in het verleden steeds gespaard voor ruil verkavelingen met het gevolg dat het percelenpatroon de laatste 200 jaar niet veranderd is. Van dit 1200 ha. grote gebied werd reeds 52 ha. aange kocht door Natuurreservaten V.z.w.,(de Belgische Vereniging voor Natuurmonumenten). Na aankoop worden er nu afgravingen verricht om de broedterreinen veilig te stellen van de grutto (90 paar), kievit (170 paar), tureluur (8), scholekster (17), kluut (2), slobeend (17), wintertaling (3) en bergeend (36). De grutto liet zich als lentegast van dichtbij bewonderen, terwijl talrijke smienten bij een poel in de weiden foerageerden en de veldleeuwerik ons, in gezelschap van graspiepers, op zijn lied vergastte. De kolganzen waren reeds vertrokken. Na een verkenning van de afgravings- werken in de weide bij de Blankenbergse vaart maakten de excursiegangers een rit langs histori sche hoeven, waarvan er een aantal beschikte over schuren van merkwaar dige architectuur. In de verte zag men de kerktorens van Nieuwmunster, Houthave en Zuienkerke, polderdor pen temidden van landelijke uitge strektheid. Minder woorden van lof hadden de bezoekers voor de 'skyline' van de kust. Het structuurplan Vlaanderen, waar van België nu als federale staat werk maakt, voorziet in de Uitkerkse pol ders een groot natuurkemgebied met een eigen statuut van natuurbehoud en ontwikkeling. groene gebied, een ware verpozing in onze tijd, welke zovelen heeft verwij derd uit een natuurlijke omgeving. Hier is nog ruimte en plaats voor mens en dier. Werner Demuynck (gids) St Quinlensstraal 13 8340 Oostkerke Damme Tel: 050/605731 Waarheen leidt de weg Van Alex de Meijer ontvingen we het Manifest 'Voor een ander vervoersbe leid' waarmee men een protest wil laten horen tegen de ongebreidelde groei van het transport, waaraan de leefbaarheid van Nederland wordt opgeofferd. Men keert zich tegen nietsontziende plannen als Betuwe route en HogeSnelheidsLijn. Bij deze plannen wordt nauwelijks meer naar milieuaspecten gekeken. Bovendien wordt enerzijds het spoorwegnet uit gebreid, terwijl men tegelijkertijd veel dienstregelingen inkrimpt, omdat ze onrendabel zouden zijn, waardoor velen weer de toevlucht nemen tot benzineverslindend eigen vervoer. Een aantal bewegingen stelt zich tegen deze maatregelen teweer door in het manifest een mondiale visie te formu leren, ertoe leidend dat er op wereld schaal veel minder vervoer nodig is, met vele besparingen tot gevolg. Om extra aandacht op het manifest te vestigen, organiseert men van 20 juli tot 3 augustus een 31anden fietstocht. Voor informatie: - Milieudefensie (sectie Verkeer), Damrak 26, 1012 LJ Amsterdam. 0206221366. - A SeedNL, Daalseweg 30, 6521 GM Nijmegen. 080602939/562430 - Jongeren Milieu Aktief, Oude Gracht 42, 3511 AR Utrecht. 030316566 Grutto Tekening: Awie de Zwart We hopen dat onze Nederlandse vrien den ook kennis zullen nemen van dit 18

't Duumpje | 1994 | | pagina 18