HET GROTE GAT Het Grote gat is een beschermd natuurgebied. In de herfst en winter komen veel soorten vogels hier langs, op hun trektocht van het noorden naar het zuiden. De waterdieren die er leven. Verschillende waterdieren die er leven zijn: snoek- stekelbaarsje, kikker, waterrat en plankton. Om de zoveel tijd komt er een rattenvanger. Zo wordt het evewicht van de natuur behouden. De vogels die hier leven. De vogels die hier leven zijn o.a.: de kluut, de wilde eend, de fuut, kwartel, ganzen, kemphaan, grutto, scholekster en de reiger. Rond deze tijd krijgen veel dieren jongen. Daarom zie je onder andere veel jonge ganzen bij het grote gat. De planten en bomen die er levenrietplanten, mossen, brandnetels, grassoorten, waterplanten en plantaardig plankton. Langs de kant van het Grote gat staan over het algemeen knotwilgen. De vogelhut. Aan het Grote gat staat een vogelhut. Je komt er langs een grasweggetje. Als je binnenkomt is het er donker. Nadat je de "kijkklepjes" open hebt gedaan, zie je weer meer. Vanuit de vogelhut heb je een mooi uitzicht op het Grote gat en de planten en dieren die er leven. De vogelhut is opgericht door natuurbescherming 't Duump-je. Er hangen platen van vogels, zodat je op kan zoeken welke vogels je ziet. Het is jammer dat er veel geklad en geschreven wordt in de vogelhut. Hoe kom je er? Als je op de Kaas- en broodsedijk rijdt dan zie je vanzelf het Grote gat. Door de hulp van het Duumpje kan het Grote gat nog lang een mooie bezienswaardigheid van Oostburg blijven. Marieke en Frederique DE VIJVER IN DE TUIN VAN BREDESTRAAT 31 De biotoop waar wij het over hebben is een vijver. Deze ligt tegenover S.G. 't Zwin. De vijver is ongeveer 4.5 m lang en ongeveer 1.25 m breed. Het is niet erg beschut, maar er staat wel begroeiing. Er staan dennebomen en een heleboel soorten planten, zoals krokussen, Sempervivum arachnoideum, Artemisiaschmidtiana, lelietjes van dalen cn zo verder. Dc vogels die cr rond vliegen zijn mussen, roodborstjes, eenden, duiven, vinken, parkietjes en soms een reiger. Er zijn ook vogelnestjes en eendenestjes. Een paar nesten van mussen en van een eend en van een winterkoning en van een paar vinken. Er zijn veel waterplanten in de vijver, zoals waterpest en hoornblad. Er leven ook waterdieren, zoals goudvissen, kikkervisjes, waterspinnen, bijvoorbeeld. kikkers, waterslakken en zoetwatergamalen. Er zijn ook insekten libelle, bijen, vliegen en muggen. Van de waterbloem is er maar 1 soort: de waterlelie. De vijver is goed voor het milieu. Alleen de omgeving er om heen, daarmee is het niet zo best. De vijver ligt name-lijk bij een drukke verkeersweg. Maar de omgeving heeft daar niet zo veel last van. Er komt later toch een rond-weg, dus het verkeer wordt minder druk. De vijver heeft 2 fonteintjes en 's avonds gaan de lantaamtjes, die rond de vijver staan aan. Echt gezellig. In de coniferen die er achter staan zitten tientallen vogels. Die vogels maken daar hun nestjes, dus daar is het altijd een gekwetter van jewelste. Het is een. prachtig stukje natuur in de voortuin van Bredestraat 31 Paulien, Cora en Jorien.

't Duumpje | 1994 | | pagina 23