1Vochtig netland. De laagste delen in beide gebieden bestaan uit overjarig rietland. Een dichte monotone vegetatie met weinig andere soorten. Slechts aan de randen, waar het licht kan doordringen, groei en andere soorten als Oever- en Moeraszegge. In het westelijk gebied is een deel van het rietland één maal gemaaid. Dit heeft het riet flink teruggedrongen en vooral de twee zeggesoorten hebben daar duidelijk van geprofiteerd. Deze ingreep is nog altijd goed te herken nen. Naast de beide zeggesoorten vind je hier twee klimplanten van vochtige rijke gronden: Bitterzoet en Haag winde die massaal de schaars aanwezi ge rietstengels inklimmen. In het riet zijn de laatste twee jaren door de koeien veel loopgangen gecreëerd. In deze paadjes ontstaan door de hoefafdrukken kleine water- poeltjes waarin planten als Fijne waterranonkel en Zompvergeet-me- nietje pionieren. 2. Vochtig hooiland. Zowel in het oostelijk als in het weste lijk gebied wordt sinds 1987 een deel van het rietland jaarlijks éénmaal gehooid. Door maaien en afvoeren van de vegetatie wordt de bodem ver schraald waardoor op den duur een rijke flora zal ontstaan. Dit proces ver loopt ongeveer als volgt. Planten ont trekken gedurende het groeiseizoen voedingsstoffen aan de bodem. Deze stoffen zorgen in combinatie met o.a. fotosynthese (proces waarin de zon in samenwerking met het bladgroen zuurstof produceert) voor de groei van de plant. Als de meeste planten rond augustus zijn volgroeid, bevatten ze een maximum aan voedingsstoffen. Op dat moment wordt de vegetatie gemaaid en het maaiafval afgevoerd. Door hel afvoeren van het maaiafval worden tevens de voedingsstoffen ver wijderd. Het daaropvolgende groeisei zoen zijn dan in de bodem minder voedingsstoffen voor de plant ter beschikking waardoor deze minder hoog uitgroeit en minder massa vormt. Zo ontstaat een iele, meer open, vege tatie waarin nu ook plaats is voor kriti scher soorten. Deze voortdurende ver schraling moet uiteindelijk leiden tot een open, soortenrijke vegetatie, ken merkend voor vochtige duinvalleien. Eén van de planten die hierin thuis hoort, is de zeldzame Rietorchis. In het voorjaar van 1992 werden in het westelijk deel de eerste 9 exemplaren gevonden. Een jaar later was dit al opgelopen tot 43. Ook in dat jaar werd tijdens het opruimen van het maaiafval een klein aantal plantjes Addertong gevonden. Na wat verder onderzoek bleek het te gaan om een kleine hon derd exemplaren van dit kleine varen tje. Naast deze zeldzamer soorten vin den we in het westelijk hooiland tus sen de Moeras- en Oeverzegge ook Moeraswalstro, Watemavel, Water munt, Blauw glidkmid, Kattestaart en Penningkruid. Het aandeel van Riet in de vegetatie neemt door de verschra ling elk jaar verder af. Het vochtig hooiland in het oostelijk deel heeft een veel ruiger karakter. De samenstelling van de vegetatie is bovendien duidelijk anders. Dit is het gevolg van het massaal rooien van de in het Riet groeiende struiken zes jaar geleden. Destijds is de bodem flink 'geroerd' waardoor grote hoeveelhe den voedingsstoffen vrijgekomen zijn. Dit leidt tot een dichte hoogopgaande vegetatie met veel ruigtekruiden. Kenmerkende soorten zijn Pinkster bloem, Duinriet, Ruw beemdgras, Grote wederik, Watermunt, Witte- klaver. Kruipende boterbloem. Pitrus, Zeegroene rus, Ruige zegge, Valsevoszegge, Krulzuring, Smeer- wortel, Kale jonker, Leverkruid en Wolfspoot. Op die plaatsen waar de bodem amper beroerd werd, is de vegetatie duidelijk lager en opener. We vinden hier soor ten als Egelboterbloem, Watemavel, Penningkruid, Moeraswalstro, Lig gend vetmuur, Zwarte zegge en sinds twee jaar het zeldzame Dwergzegge. Rietorchis is vanaf 1992 elk jaar steeds met één exemplaar aanwezig. Het jaarlijkse maaibeheer was oor spronkelijk slechts voor de eerste 8 tot 10 jaar voorzien waarna de koeien het zouden overnemen. Uit regelmatige waarnemingen is evenwel gebleken dat de koeien zich slechts zeer zelden in het vochtig hooiland begeven, waar schijnlijk door de ruime aanwezigheid van verschillende zeggesoorten. Deze

't Duumpje | 1994 | | pagina 9