I achteruitgang Bij storm gaat de kust snel achteruit maar groeit daarna weer aan. Dc continue kustachteruitgang wordt vanaf o- 1990 tegengegaan door zandsuppleties 25 - zandsuppletie - basiskustlijn 50 - 1910 1930 1950 1970 1990 Het blijkt dat zandverlies in West Zeeuwsch-Vlaanderen optreedt op een tweetal manieren. Allereerst zullen tij dens een storm de grote brandingsgol- ven zorgen voor grote verplaat singen van zand dwars op de kust. Iedereen kent dit beeld uit eigen waarnemingen; na een storm blijkt het strand veel vlakker en breder (maar de duinen soms wat smaller) te zijn dan ervoor. Omdat er in Zeeland kort onder de wal vaak diepe getijdegeulen lopen, kan een deel van dit zand hierin verdwij nen, waardoor het voor de kust vrijwel verloren is. Een tweede verschijnsel van zandver lies op de kust is het optreden van een 'herverdeling in langsrichting\ Elke dag oefent het getij z'n invloed uit, waardoor deze verplaatsingen kunnen optreden; ook de in het verleden uitge voerde werken hebben wel eens invloed op dit proces. En is dit nu zichtbaar Ja hoor, het strand bij Nieuwe Sluis (zowel ten westen als ten oosten van het gemaal) is nog nooit gesuppleerd, maar er ligt veel meer zand (aangevoerd vanuit het strandvak van Groede) dan ooit te voren. Uitvoering van zandsuppleties. Op drie plaatsen zijn er in 1994 wer ken uitgevoerd. Allereerst is er voor het dorp Breskens een suppletie op hel westelijke strand uitgevoerd. Hierbij kon er gebruik gemaakt worden van vrijkomend zand bij het op diepte hou den van de geul voor de Veerhaven. Zodoende werd er door Rijkswaterstaat "werk met werk" gemaakt. In totaal is er 105.000 m3 aangebracht, waarvoor twee onder houdsbeurten van de Veerhaven vol doende waren. Daarnaast is er in het gebied Cadzand ongeveer 530.000 m3 zand aange bracht tussen de Tienhonderdpolder en de uitwateringsgeul bij Cadzand-Bad. Dit werk was een eerste herhaling van de in 1988 uitgevoerde strandsuppletie. Hier is tussen de strandhoof- den de breedte van de stranden weer tot aan vaardbare proporties opgekrikt. Tot slot is in Nieuw vliet een begin gemaakt met de bestrijding van struc turele erosie. Als uitkomt wat er voor speld is. kan dit kustvak de komende jaren nog veel achteruitgang tegemoet zien terwijl juist hier voorzichtig gemanoeuvreerd moet worden met dergelijke werken. Aan de ene kant stelt het recreatie strand hoge prioriteit aan de strandbreedte, terwijl aan de andere kant de ingang van de Verdronken Zwarte Polder zoveel mogelijk zandvrij moet blijven. Een voordeel is, dat dergelijke afwegingen ingebracht kunnen worden in het regionale overleg met de overheden, die voor de verdeling van het zand moeten zorgen. Het resultaat van alles moet u maar eens gaan bekijken Een volgend artikel zal gaan over de gevolgen van dergelijke werken op het kustmilieu, zowel op de zandwinplaats als op de stranden. Kcïlóo Domburger rassen Westhov*::;' Domburg V vuurtoren Westkapelle WALCHEREN Zoutelande Vlakte van de Raan 30; Dishoek Zandwinplaats Sluissche Hompels De Nolle, Zwir. Wielingen R' Veerhaven Breskenskom Breskens Kruishoofd Groede Cadzand Z.-VLAANDEREN Nfeuwvïiet 15

't Duumpje | 1994 | | pagina 15