Natuur beschermings jaar '95 zeewater een grote handicap voor zowel de plantengroei als voor de vis stand en vissende vogels, vissen en bijv. zeehonden. Wel is het zo, dat, hoe groter de dyna miek van het systeem zelf is, hoe min der de verstoring van buitenaf zich zal kunnen manifesteren. Blijkbaar is het daar toch al een gewoel van jewelste, hoewel.... Vooral in het Deltagebied, met zijn voor de Nederlandse kust vrij grote verschillen in grondsoorten, vormt dit op grote schaal een pro bleem. Dit aspect kan ook bij de komende verdieping van de Wester- schelde een niet weg te cijferen versto ring van het Schelde-milieu vormen. Aandacht hiervoor blijft dus geboden! Het stortgebied (suppletiegebied). Op het suppletiegebied (meestal het strand) doen zich tijdens het zand spuiten vergelijkbare verschijnselen voor. Vanuit de zandzuiger wordt met behulp van opgepompt zeewater de vaste massa uit het beun weer vloei baar gemaakt en door perspijpen als zwarte smurrie op het strand gebracht. Eenmaal uitvloeiend op het strand zakken de zwaardere zanddelen neer, terwijl de fijne fractie met het (meestal zwarte) perswater in zee verdwijnt. Ook hierbij neemt de troebelheid van het kustwater tijdelijk in aanzienlijke mate toe. Op het oorspronkelijke strand kwamen er voor dergelijke werken vrij traag verlopende processen van aanwas of afname voor. Meestal gaat het hierbij om een geleidelijke afname in orde grootte van slechts enkele decimeters per jaar. Het is aangetoond, dat het bodemleven dit aanzandingstempo in z'n ontwikkeling kan bijhouden. Daarbij komt er wel een aantal plotse linge afzettingen voor, bijvoorbeeld tijdens een storm, waarbij er zand van het duin of van het hogere deel van het strand in korte tijd wordt afgezet op lagere delen. Aangezien dit een regel matig voorkomend en ook omkeer baar verschijnsel is, lijkt het gehele ecosysteem zich hieraan aan te passen. Een kunstmatige strandaanvulling met soms meer dan 1 m. zand geeft vanzelf een andere dimensie aan dit geheel; alle aanwezige bodemleven in het bestaande strandzand en op de aan grenzende strandhoofden wordt min of meer beëindigd. Het duurt daarbij enige tijd (maanden) alvorens zich in de nieuwe zandmassa een vergelijkba re situatie weet te vestigen. Zolang dit zoute zand maar in de van zichzelf zeer dynamische omgeving blijft, is er niet meer dan de hierboven aangege ven milieuschade. Erger wordt het, wanneer bestaande zoete duinvalleien met zout zand (en zeewater) worden volgespoten. Kwetsbare duinbegroei ing en als gevolg daarvan het gehele duinmilieu kunnen daarbij grote scha de ondervinden. Wat dat betreft heb ben we in West Zeeuwsch Vlaanderen (zonder duinvalleien) weinig kwaad te duchten Adrie Provoost, januari 1995 Het jaar 1995 is door de Raad van Europa uitgeroepen tot Europees Natuurbeschermingsjaar. N'95 is een campagne die vooral geribht is op het vergroten van het draagvlak voor ver betering van de kwaliteit van natuur en landschap buiten de beschermde ge bieden. Want ondanks de gestage groei van het aantal leden van natuur beschermingsorganisaties in Neder land zakt de aandacht voor natuur in de politiek weg. En met de toestand van de natuur is het nog steeds bar slecht gesteld, ook in Zeeland. Alle reden om er eens flink tegenaan te gaan. Een werkgroep heeft voor Zeeland al een voorstel voor de te organiseren activiteiten gedaan. Binnen Zeeeland zal in 1995 iedere maand een bepaalde regio, activiteit of organisatie centraal staan. Daarnaast is voor iedere regio een symbool soort gekozen. Dit zijn typische soorten die voor een deel van de Zeeuwse natuur model kunnen staan. Zo heeft bijvoorbeeld Wal cheren voor muurplanten gekozen, de Bevelanden voor waardevolle bomen. Oost Zeeuws-Vlaanderen voor de waterspitsmuis en ons westelijk deel voor, U had het al verwacht, de boom kikker. Onze activiteiten vinden plaats in de maand mei. De aftrap hiertoe wordt al op 15 april gegeven en wel in het Streekmuseum in IJzendijke, waar onze vereniging meewerkt aan het opzetten van een tentoonstelling. Nadere aankondigingen hierover vol gen nog. 11

't Duumpje | 1994 | | pagina 11