y Natuurvriendelijke oevers. Voor een aantal kreken lijken er goede tijden aan te brekenwant momenteel worden er natuurvriendelijke oevers aange legd langs de Nieuwkerkse Kreek en langs een aantal waterlopen die verbindingszones vormen tussen aangewezen natuur gebieden in de omgeving van Oostburg. Willy Maenhaut, medewerker ruimtelijke planvorming van het waterschap maakte de balans op Nieuwkerkse Kreek Herinneringen uit vroeger jaren doen terugdenken aan mooie, lieflijk in het landschap liggende kreken, zoals de Nieuwkerkse Kreek tussen Schoondij- ke en Scherpbier. Deze kreek met riet kragen en tronken is van het type doorbraakkreek, lang gelegen ontstaan ten gevolge van dijkdoorbraken. Ken merken zijn steile oevers met erlangs vaak een vrij brede rietkraag. Na een jarenlang ongestoord bestaan werden ook hier de eerste "verbeterin gen" en aanpassingen van het ontwate ringssysteem van het waterschap uit gevoerd. Deze waren hoofdzakelijk en eenzijdig gericht op de producerende "landbouwtak"; als gevolg hiervan is deze kreek op het eind van de tachti ger jaren in feite verworden tot een troosteloze plas water, met landbouw kundig gebruik tot aan en bijna in het water. Daarbij zijn langs de steile oevers van de kreek de vroeger veel vuldig aanwezige rietkragen vrijwel overal verdwenen. Hier en daar staat nog een enkele wilgentronk. Planvorming. Mede op aandringen van natuurorgani saties is van rijkswege het Natuur beleidsplan opgesteld en zijn via de provincies natuurgebieden aangewe zen en vastgelegd. Gelden komen beschikbaar voor herstel van natuur waarden. Daarnaast zijn er plannen om te komen tot herinrichting van ons gebied; West Zeeuws-Vlaanderen is daartoe opgedeeld in 8 ruilverkave- lingsblokken. De Nieuwkerkse Kreek ligt in het ruilverkavelingsblok Bres- kens-Zuidzande; ook in dit blok wordt hierbij aandacht besteed aan het her stel van belanghebbende natuurwaar den. Partners in het veelvuldige overleg hierover zijn de landinrichtingsdienst. het Kadaster, de natuurorganisaties en het waterschap; de eerste aanzet kwam van de in dit blad eerder omschreven Stichting Dijk- en Kreekbehoud. Op vrijwillige basis is langs deze kreek bij de aanpalende grondeigenaren en gebruikers een 4 a 5 meter brede strook grond ingenomen. Door aan koop van vrijkomende gronden door het Bureau Beheer Landbouwgronden zijn 'die eigenaren/gebruikers in ruil- verkavelingsverband voor deze beno digde strook grond elders gecompen seerd. Uitvoering. Thans worden met rijkssubsidie langs de Nieuwkerkse Kreek natuurvriende lijke oevers aangelegd. In bijgaand dwarsprofiel is de ontworpen natuur vriendelijke oever voor de Nieuw kerkse Kreek aangegeven. De vrijko mende grond is als een gronddam in de kreek verwerkt. Deze gronddam heeft een variabele bovenbreedte en is op een hoogte van N.A.P. - 0,40 m (0,30 m boven het zomerpeil) aange legd. Tussen deze gronddam en het bouwland is een "binnenwaterpartij" aangelegd met een bodemdiepte aflo pend van N.A.P. - 0,70 naar N.A.P. - 0,90 m. In de binnenwaterpartij wor den langs de zijde van de gronddam rietplanten en/of rietwortels geplant. Het grondwerk voor de aanleg van de nieuwe oever is tussen half november 1994 en begin februari 1995 verricht. Het aanplanten van het riet zal in de maanden mei en juni 1995 plaatsvin den. Verwacht mag worden dat de voorzijde van deze gronddam t.g.v. de golfbeweging enigszins zal worden aangetast; ondertussen kan dan de aan gebrachte, hopelijk breed uitgroeiende rietmat, voldoende bescherming bie den tegen afkalving. Mede voor dit doel zal als proef een zeer milieuvrien delijk vlasweefseldoek worden aange bracht. Het toe te passen doek is 2 m. breed. Voor deze proef wordt ca. 1000 m. van de meest bedreigde kreekge deelten letterlijk aangekleed. 2

't Duumpje | 1994 | | pagina 2