VOORWOORD Amfibieën zijn een kwetsbare en bedreigde diergroep. die aktief beschermd moet worden om ervoor te zorgen, dat ze voor onze fauna behouden blijft. Dit geldt in meer of mindere mate voor alle soorten, maar dringend wordt dat voor de boomkik ker, die landelijk gezien de zeldzaamste en meest bedreigde soort is en in de grensoverschrijdende Zwinstreek één van zijn laatste bolwerken heeft. Niet voor niets wordt deze kikker ook in het Natuur-Beleids-Plan van de Nederlandse Rijksoverheid als "aandachtssoort" aangegeven. Alle inspanningen ter bescherming en uitbreiding van het boomkikkerbestand kunnen alleen succes hebben als de leefge bieden beschermd en goed beheerd worden en nieuwe gebieden worden ontwikkeld. Dit rapport is bedoeld als informatie voor alle instanties die betrokken zijn bij natuur en landschap, om, tegen de achter grond van het eigen beleid, allerlei aktiviteiten te kunnen afstemmen op verbetering van de leefomstandigheden van boom kikkers en andere amfibiesoorten. Het beoógt daarom niet een wetenschappelijk verslag te zijn van de verspreidingsekolo- gie van de boomkikker. Als vertrekpunt willen we het bestaande "boomkikkergebied" in de grensoverschrijdende Zwinstreek nemen. Dit gebied heeft de hoogste prioriteit, omdat daar nu nog boomkikkers leven en ook omdat daarover de meeste gegevens voorhanden zijn. Natuurlijk sluit dit aktiviteiten tot behoud en herstel van afzonderlijke populaties elders niet uit. Het is van groot belang, dat enerzijds het verzamelen van gegevens voortgang vindt en anderzijds de totale aanpak voor het gehele gebied een planmatig karakter krijgt. De partikuliere natuurbescherming langs beide zijden van de grens is, evenals de Nederlandse rijks- en provinciale over heid. ervan doordrongen, dat de huidige situatie dermate slecht is, dat snelle aktie noodzakelijk is. Ook vanuit het vrijwilli gerswerk worden initiatieven ontwikkeld voor onderhoud, beheer en herstel van kleine landschapselementen, mede in het belang van de amfibieën. Door onderlinge samenwerking, door alle plannen en ideeën op elkaar af te stemmen en door rekening te houden met de eisen die de verschillende amfibiesoorten aan hun leefgebied stellen, kan die gezamenlijke inspanning leiden tot het gewenste resultaat in het belang van de amfibieën. Binnen afzienbare tijd moet de boomkikker weer kunnen kwaken in elk geschikt milieu tussen Zwin en Braakman. 2

't Duumpje | 1995 | | pagina 2